Asics Gel-Pulse to taka klasyka. To but który jest jednym z lepiej sprzedających się na rynku. To but będący kompromisem między ilością amortyzacji a niewygórowaną ceną. Do tej pory królował Pulse z numerkiem 6 a od dziś panowanie obejmuje Pulse 7. Z pozoru bardzo podobny, ale…
Podstawowe informacje
Dane techniczne
Przeznaczenie
Asics Gel-Pulse 7 to but z dobrą amortyzacją dla stopy neutralnej. To też taki defaultowy (domyślny) but z oferty Asicsa. Nie bije na głowę innych butów ani amortyzacją, ani dynamiką, ani wagą… Ale zapewnia wszystkiego po trochu. Pulse to taki kompromis pomiędzy tymi wszystkimi parametrami butów do biegania.

Alternatywy dla niego to inne buty o dobrej amortyzacji dla stopy neutralnej:
- Mizuno Wave Legend
- New Balance 880
- Nike Zoom Pegasus
- Saucony Jazz
Waga
Zacznę nietypowo od wagi nowych Pulse’ów, bo to parametr który mnie mocno zaskoczył. Otóż Asics Gel-Pulse 7 w moim rozmiarze 12 US waży 405 gramów! To bardzo dużo jak na buty do biegania. Z ponad 40 par które miały przyjemność wylądować na mojej wadze tylko jeden – adidas Kanadia TR4 – był cięższy. Ale Kanadia to but wybitnie terenowy kupiony z myślą o Biegu Rzeźnika i miał prawo być ciężki. Pulse natomiast nie ma prawa. Tym bardziej, że jego poprzednik Pulse 6 waży 373 gramy. Dlaczego nowy jest o ponad 30 gramów cięższy? Nie wiem, a przy bliższym spojrzeniu na buta ciężko wywnioskować skąd ta większa waga.

Cholewka
Pierwsze wrażenie cholewka nowych Pulse’ów robi lepsze od swojego poprzednika. Wygląda lżej, bardziej gładko i przyjemnie dla oka. Nawiązuje w ten sposób do Nimbusa i Cumulusa, które też wyglądają lżej. Tylko że w Nimbusie i Cumulusie jest to zasługa także bezszwowego wykończenia cholewki. W Pulse to tylko design…
Cholewka w Gel-Pulse jest prosta i klasyczna. Wykonana z klasycznego meshu i pozbawiona jakichś specjalnych dodatkowych technologii i systemów. Nadal też tak jak w każdych poprzednich Pulse’ach nie jest bezszwowa, a poszczególne jej elementy są połączone szwami.
Od wewnątrz też bez niespodzianek. Mamy klasyczne dobrze znane poprzeszywane wykończenie. Pod tym względem nic się nie zmieniło w stosunku do Pulse 6.

Zapiętek bardzo sztywny i twardy. Podobny do tego z Pulse 6 i Cumulusów 17 bo również ani trochę nie da się go w ręku zgiąć i piętę też będzie trzymał mocno. Czy nie za mocno? To zależy. Jak szukasz buta z sztywnym dobrze trzymającym zapiętkiem to będzie OK. Jak szukasz buta gdzie zapiętek będzie mniej ingerował w pracę pięty to raczej nie w Pulse’ach.

Na pięcie za to pojawił się mały odblask. Bardzo podobny to tego z Cumulusa 17.
Podeszwa
Tak samo jak cholewka, również podeszwa w stosunku do Pulse 6 zmieniła się tylko w detalach. Nadal głównym i tym najbardziej rozpropagowanym tworzywem amortyzującym jest GEL. Znajduje się w dwóch miejscach – pod piętą i pod śródstopiem.

Umiejscowienie go pod piętą daje sporą amortyzację przede wszystkim tym lądującym na pięcie. Pomaga w tym drop, czyli różnica między piętą a palcami wynoszący 10 mm. Tak więc jeśli biegasz z pięty i to w tym miejscu potrzebujesz amortyzacji, to Pulse będzie dla ciebie. Jeśli szukasz czegoś lepiej amortyzowanego z przodu to Pulse po prostu sobie odpuść.
Reszta podeszwy do w większości pianka SpEva a dokładnie SuperSpEva. Z niej wykonana jest większość podeszwy. Patrząc na buta to przede wszystkim ta biała pianka. Aha, to co z przodu wygląda na niebieską piankę to też SpEva tylko pomalowana na niebiesko. Malowanie widać z bliska widać bardzo wyraźnie. W Pulse’ach 6 w tym miejscu zastosowano takie samo rozwiązanie.

Analogiczna sytuacja jest pod piętą. Tam nie mamy pianki pomalowanej na inny kolor tylko dwie warstwy pianki. Białą i zieloną. W rzeczywistości to dokładnie ta sama pianka czyli SuperSpEva. Pomiędzy nimi znajduje się, żel dający dobrą amortyzację pod piętą.

Bieżnik w Pulse’ach 7 jest uniwersalny i bardzo podobny do tych znanych z innych Asicsów do biegania po asfalcie. Wykończony jak w wielu innych butach Asicsa bardziej odporną na ścieranie twardą gumą AHAR. Bieżnik jest umiarkowanie agresywny, ale da też radę w lżejszym terenie typu szutrowe drogi i dukty leśne.
Z racji sporej amortyzacji pod piętą i bardzo wysokiej wagi raczej nie jest to but który będzie się dobrze spisywał podczas szybkich treningów czy zawodów. Raz że będzie wymuszał bieganie z pięty co nie sprzyja szybkiemu bieganiu. Dwa, że waży bardzo dużo i na dłuższą metę będzie w nim po prostu ciężko.
Pulse za to dobrze sprawdzą się jako but do codziennego biegania gdzie najważniejsze są kolejne kilometry a nie treningi szybkościowe.
Cena
Pierwsza cena Asics Gel-Pulse 7 nie wzrosła i nadal tak jak w poprzedniku wynosi 399 złotych co stawia go pośrodku wszystkich butów biegowych. Wśród swojej bezpośredniej konkurencji wspomnianej na początku (Mizuno Wave Legend, New Balance 880, Nike Zoom Pegasus, Saucony Jazz) jest jednym z tych tańszych.
Podsumowanie
Asics Gel-Pulse 7 to but który jest niezłym kompromisem między ceną a miękkością i amortyzacją. Nie ma i nie będzie w nim żadnych nowinek technicznych, bo to po prostu ma być taki but dla każdego do pokonywania kolejnych kilometrów. Wszystko co w Pulse’ach jest i było to taka klasyka – cholewka wykończona szwowo, żel produkowany od 30 lat, amortyzacja ze sporym nastawieniem na bieganie z pięty… But w stosunku do poprzednika zmienił się tylko w detalach, niemniej jednak przy tak niewielkich zmianach, zastanawia mnie cały czas ten spory wzrost wagi… Bo Gel-Pulse 7 to w tym momencie jeden z najcięższych butów do biegania.
Plusy
- niewygórowana cena
- dobry stosunek cena/jakość
- uniwersalność
Minusy
- bardzo wysoka waga
- niska dynamika
W tekście jest błąd dotyczący pianek zastosowanych w GEL-Pulse 7. W bucie nie ma pianki SoLyte. Jest tylko pianka SuperSpEVA (20% bardziej sprężysta od SpEVA) w podeszwie wewnętrznej i lasting (wartwa bezpośrednio pod wkładką) ze SpEVA.
OK. Poprawione. Dzięki 🙂
Zabiegałem już dwie pary Pulsów i uważam że to dobry but za przyzwoite pieniądze. Teraz się zastanawiam czy kupować kolejne w ciemno skoro dobrze mi się w nich biega czy kupić model wyżej czyli Cumulusa? Jest sens? Odczuję różnicę w większej amortyzacji?
Witam.
Posiadam Asics Cumulus 17.
Moja waga 90kg.
Pod względem amortyzacji są dla mnie rewelacyjnie. Biega sie w nich super!
Jedynym minusem jest fakt ze po 200 km przetarla sie siateczka w lewym bucie na wysokości palucha.
Ale bez problemu uwzględniono reklamacje i dostałem nowa pare butów Cumulusow!!!
Jezeli chodzi o sam komfort biegania to szczerze polecam! Świetnie ukladaja sie na stopie.
Kupiłem właśnie tez Pulsy 7 i jestem
ciekawy jak będzie sie biegalo? Na stopie leżą rewelacyjnie! Troche odstrasza mnie ich waga ale i ja malo nie waze! Dam rade.
Pozdrawiam.
Ja bym się wagą aż tak nie przejmował. Różnica między Cumulusem a Pulsem w wadze nie jest aż tak duża. Poza tym to buty do codziennego treningu i tej różnicy praktycznie nie poczujesz.
Mój pierwszy trening w Pulse’ach 7 juz za mną. Przebieglem 13 kilometrów. Fakt ze czuć te buty na nogach ale dramatu nie ma. Biegnie sie bardzo dobrze. Może z kolejnym treningiem będzie sie bieglo jeszcze lepiej. Buty wyglądają na bardzo solidne i dlugowieczne. Do treningów w sam raz- polecam. I faktycznie nie ma co sie przejmować waga obuwia!!!
Pozdrawiam.
Pozdrawiam.
Drodzy Państwo -przstrzegam przed zakupem butów marki ASICS.
Kiedy w sierpniu 2014 roku kupowałem buty ASISC Gel-Pulse 6, myślałem że dokonalem najlepszego wyboru. W butach tych przebiegłem ok 100 km i puściły szwy na połączeniu noska z siateczką w obu butach. Reklamowałem je, lecz dystybutor w Szczecinie-Sport Club oraz przedstawiciel na Polske uznali, że mam duze paluchy – za duże:)i dlatego nastąpiło uszkodzenie – żenada!!!! Buty marnej jakości, a przedstawiciele firmy ASICSa nie uwzględnią Waszych reklamacji – TYLKO NIE ASICS!!!!!!!!!!!!
A ja w Pulsach 6 przebiegłem grubo ponad 3000km i jedynce co mnie zmusza do zmiany butów to wytarta guma z przodu pod dużym palcem. Nie przeszkadza to w bieganiu, ale jak jest mokro to mam kałużę w bucie. Zastanawiam się czy nie kupić 6-tek jeszcze raz. Super but
Kolego jeśli wyszły ci palce rzeczywiście dobrałeś zły but! Idź do sklepu gdzie jest bieżnia, gdzie jest dużo miejsca by się przeleciec kawałek. W GT-2000 siatkę rozwaliłem po 600km… tragedia. Ale nauczyłem się wybierać buty dzięki temu. Już w sklepie wiem na co zwracać uwagę. Chyba jak każdy doświadczony biegacz. Pulse 7 bo do nich nawiązuje jest tańszym zamiennikiem kayano 22 do codziennego biegania. Pulse 7 jest cięższy, mniej sztywny, o gorszej amortyzacji i dla osób z lekką pronacja maksymalnie, w porównaniu z kayano 22. Kayano są na bardzo długie (30km +) wybierania asfaltowo leśne. Więc proszę cię nie narzekają na asics bo buty są przyzwoite, niektóre modele rewelacyjne (kayano w. Których jakbym się urodzil). Każde ale to każde gt-2000 że względu na ich budowę i typ mojej stopy (palcow) rozwala je maks w miesiąc. Dobierz but do stopy to ci i buty posłużą. Pozdrawiam.
Biegam w pulsach, mam też nimbusy wszystko z nimi ok. Jakieś małe minusy się zdarzają, ale oceniam je bardzo dobrze.A i oczywiście biegam więcej niż 10 czy 15 km w tygodniu. Przy mojej wadze 98 kg buty mają co nieść.
Inna sprawa to temat reklamacji, bo z taką argumentacją się jeszcze nigdy nie spotkałem.
Mam pytanko, czy przy wadze 68-70 kg, kilometrażu miesięcznym rzędu 100 km asfalt/szutr, warto inwestować w Cumulusa, czy wystarczy Pulse. Czy przy mojej wadze w ogóle odczuję różnicę ?
Gdybyś przymierzył i choć chwilę przebiegł się w obu poczułbyś różnicę na korzyść Cumulusa. Patrząc natomiast na Twoją wagę to nawet przy kilometrażu rzędu 100 km/tydzień Pulse powinien dać radę.
właśnie kupiłem swoje pierwsze – droższe buty, byłem w sklepie 40 min, trochę czytałem wcześniej w internecie i mam nadzieję że na moje 10 km joggingi te buty będą super, obym się nie mylił!
ponadto super strona, wylądowała u mnie w zakładkach i teraz wiedzę będę czerpał od doświadczonej osoby 🙂 pozdro!
No to życzę wielu kilometrów w nowych butach. Niech służą długo i dobrze 🙂
A jak będziesz miał jakieś pytania, pytaj w komentarzach.
No to pierwsze kilometry w pulse 7 już za mną.
Dziękuję za recenzję. Przyjemne się ja czyta. Miałbym prośbę o zrecenzowanie pewnego szczegółu tych butów. Na 3 zdjęciu pokazaliście but od środka ale tylko zewnętrzną stronę. Na stronie wewnętrznej jeden z szwów wzmocniony jest taśmą.
Swój pierwszy trening w Pulsach musiałem przerwać po 7km bo ta taśma bardzo boleśnie przeorała mi stopę. Obie stopy.
Czy ktoś się z tym zetknął?
Super recenzje, bardzo przydatne i trafne opinie. Pomogło mi to bardzo przy wyborze odpowiedniego buta pod moją wagę. Dzięki bardzo i pozdrawiam 🙂
Miło mi słyszeć 🙂 Dzięki 🙂
Hej Pawle. Czytam twoje recenzje i chyba doktorat zrobię z teorii:) Gorzej z praktyką. Czy mógłbyś pomóc na czym skupić się bardziej, a na czym mniej? Na placu boju:
– mizuno wave rider 18
– asics cumulus, kayano, nimbus
– asics gel pulse 7
– puma faas 500/600/800
Sam nie wiem, za dużo tego…
80 kg, bieganie rekreacyjne po asfalcie, godzina 2 x w tygodniu.
Witam,
Potrzebuje porady, może zabrzmi to dość banalnie ale wczoraj podczas pierwszego biegu w Asics Gel Pulse 7 strasznie obtarłem sobie pięty, na dwóch piętach symetrycznie. Do tej pory biegałem w Mizuno Wave rider 18 (problemu nie miałem). Czy sadzisz że but się „ułoży”, co ewentualnie zrobić, jakieś porady?
One mają goretex?
Te z artykułu – nie. Natomiast ten model występuje też w wersji z goretexem, nazywa się wtedy Gel-Pulse 7 GTX.
Moje G-TX 7 przeciekają w okolicy palców. Membrana po 40 minutowym biegu nawet przy małych opadach nie daje rady.
Cześ mam pytanie mam już 4 pare butów.Miałem Mizuno Mavercki,gel 7 teraz Cumulusy 17.Potrzebuje jakieś buty tylko do startów pólmaraton/maraton zeby były lekkie.Co byś poradził waże 90kg i jestem neutralem
Jak mają być lekkie to spróbuj wrócić do Mizuno. Z mojego doświadczenia wynika, że porównując je z innymi medalami to Mizuno są najlżejsze. Może być lepiej amortyzowany Wave Rider lub jeszcze lżejszy i trochę mniej amortyzowana Wave Sayonara.
Miałam chęć na te buty ale po przymierzeniu stwierdziłam, że to model kompletnie nie na moje nogi. Co byś polecił innego o podobnej amortyzacji.
Propozycji jest kilka. Może być Saucony Jazz, Mizuno Wave Legend lub Adidas Response Boost.
Witam, prosiłabym o poradę zaczynam swoją przygodę z bieganiem, właśnie na asfalcie, które buty beda lepsze ASICS GEL-PULSE 7 czy może BUTY DO BIEGANIA REEBOK ONE CUSHION 3.0? Bardzo proszę o odp
Mnie Reeboki nie przekonują więc osobiście wybrałbym Asicsa 🙂
Najlepiej jakbyś przymierzyła obydwa i wybrała w którym się lepiej czujesz. Każdy z nich to też trochę inna charakterystyka. Asics będzie na pewno bardziej stabilny, sztywniejszy i mocniej trzymający stopę. Reebok One jest bardziej elastyczny, miękki i lżejszy od Asicsa.
Witam. Proszę o informację jaka żywotność jest buta asics gel phocenić 7. Biegam pół treningów po lesie a pół po asfaltowych drogach. Gdzieś czytałem że 600 do 800 km. Zgodzisz się z tym? Z góry wielkie dzieki