Brooks Glycerin 22 – ikona komfortu w nowej odsłonie

13 lutego 2025 7  min czytania
Brooks Glycerin 22

Gdy myślisz o maksymalnej miękkości i niezrównanym komforcie na długich trasach, myślisz o Brooks Glycerin. Najnowsza, 22. edycja tego legendarnego modelu to kolejny krok w stronę doskonałości! Nowa mieszanka pianki zapewnia jeszcze bardziej luksusową amortyzację, a przeprojektowana cholewka dba o perfekcyjne dopasowanie. Niezmiennie – to but, który otuli Twoje stopy miękkością i pozwoli Ci cieszyć się każdym kilometrem bez względu na dystans.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Brooks
  • rok premiery: 2025
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: długie biegi
  • cena regularna: 849 zł

Dane techniczne

amortyzacja: maksymalna
6/6
wysokość podeszwy: wysoka
38/28 mm
drop: klasyczny
10 mm
bieżnik: płaski
1,7 mm
szerokość cholewki: standard
106,4 mm
waga: średnia
340 g

Przeznaczenie

Brooks Glycerin 22 to synonim maksymalnej amortyzacji i komfortu, stworzony z myślą o bieganiu po twardych nawierzchniach. Idealny na codzienne, spokojne treningi, jak i długie wybiegania. Sprawdzi się niezależnie od tego, czy przemierzasz asfaltowe ulice, chodniki, czy nawet szutrowe ścieżki. To doskonały wybór dla biegaczy ceniących miękkość i komfort, szczególnie tych o większej masie ciała (powyżej 90 kg), którzy potrzebują niezawodnej ochrony. Jest to but przeznaczony dla biegaczy o neutralnym typie stopy, ale jeśli szukasz dodatkowej stabilizacji, warto sięgnąć po wersję Glycerin GTS.

Brooks Glycerin 22
  • maksymalna amortyzacja,
  • bardzo miękka podeszwa,
  • dużo trzymania i stabilności w części tylnej,
  • odpowiedni dla najcięższych biegaczy.
  • cięższy niż poprzednik,
  • niewielka dynamika.

Buty do biegania Brooks – co dla kogo?

Brooks Glycerin to absolutny top, jeśli chodzi o amortyzację w butach biegowych tej marki. Występuje w dwóch wersjach: klasycznej, neutralnej (o której tutaj mowa) oraz w stabilizującej odsłonie – Glycerin GTS. Różnica? Subtelna, ale kluczowa. Model GTS wyposażono w system Guide Rails – specjalne szyny boczne, które pomagają kontrolować ruch i zapewniają dodatkową stabilizację. Jeśli Twoje stopy potrzebują nieco więcej wsparcia, GTS będzie strzałem w dziesiątkę.

Chcesz sprawdzić, który model Brooks będzie dla Ciebie idealny? Zajrzyj do zestawienia butów biegowych tej marki!

BUTY
NEUTRALNE
BUTY ZE STABILIZACJĄ
największa amortyzacjaBrooks Glycerin Max
Glycerin Max

Brooks Glycerin 22
Gliceryn 22
Brooks Glycerin GTS 22
Glycerin GTS 22
bardzo duża amortyzacjaBrooks Ghost Max 2
Ghost Max 2

Brooks Ghost 16
Ghost 16
Brooks Adrenaline GTS 24
Adrenaline GTS 24
duża amortyzacjaBrooks Trace 3 - niebieskie
Trace 3

Alternatywy dla Brooks Glycerin 22

Brooks Glycerin to godny rywal dla takich mistrzów miękkości jak Nimbus, Invincible czy Triumph. Co go wyróżnia? Przede wszystkim solidna konstrukcja i wyjątkowa stabilność, który sprawia, że trafia w gusta szerokiego grona biegaczy. To but dla tych, którzy cenią nie tylko luksusową amortyzację, ale także niezawodność.

Chcesz zobaczyć, jak wypada na tle innych modeli z maksymalną amortyzacją? Sprawdź zestawienie maksymalnie amortyzowanych butów do biegania!

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Ultraboost 5X38/2810275237849
Asics Gel-Nimbus 2743,5/35,58305265899
Brooks Glycerin Max45/396298270899
Brooks Glycerin 2238/2810289257849
Diadora Atomo V7000 241/37
5275220899
Hoka Bondi 943/385323263819
New Balance 1080 v1436/326298236849
Nike Invincible 3
40/318310258879
On Cloudmonster 235/266295245899
Saucony Triumph 2237/2710286250849
REKLAMA

Amortyzacja DNA Tuned

W najnowszej odsłonie Brooks Glycerin 22 podeszwa przeszła zauważalne zmiany, zapewniając jeszcze lepsze doznania biegowe. Kluczową rolę odgrywa tu nowa pianka DNA Tuned, wzbogacona azotem i wykorzystująca dwie struktury o różnych właściwościach. Miękka, o większych kapsułkach, odpowiada za maksymalny komfort i amortyzację, natomiast bardziej zbita i sprężysta – za dynamiczny zwrot energii.

Rozkład pianek przypomina ten znany z Glycerin Max: miękkość dominuje pod piętą i w ramie podeszwy, natomiast większa sprężystość koncentruje się pod przednią częścią buta, wspomagając wybicie.

Brooks Glycerin 22 - pianka DNA Tuned

Co jeszcze? Podeszwa nieznacznie „urosła” – wysokość wzrosła o 2 mm, osiągając 38 mm pod piętą i 28 milimetrów w przedniej części. To wartości typowe dla segmentu butów do biegania o maksymalnej amortyzacji, a dodatkowe milimetry nie zmieniły charakteru buta. Nadal jest niezwykle miękko, wygodnie i sprężyście. Nadal jest to but, który ma wspomagać biegacza podczas spokojnych i długich treningów.

Brooks Glycerin 22 wciąż utrzymuje wysoki poziom stabilności, co jest zasługą szerokiej i stabilnej podstawy w tylnej części buta. Wśród butów z maksymalną amortyzacją, tzw. „poduszkowców”, pozostaje jednym z bardziej stabilnych modeli, co docenią biegacze szukający dużej stabilności.

Jednakże, fani poprzedniej edycji mogą (ale nie muszą) być nieco tą stabilnością rozczarowani. Jeśli porównać Glycerinę 22 do poprzedniej edycji, można zauważyć subtelną różnicę. Nowa, bardziej miękka podeszwa w tylnej części buta sprawia, że Glycerin 22 wypada, moim zdaniem, nieco gorzej pod kątem stabilności w tej strefie. Nie zapominajmy też, że dla osób szukających większej stabilności, model ten dostępny jest w wersji ze stabilizacją nazywający się Glycerin GTS 22.

Brooks Glycerin 22 - amortyzacja

Bieżnik RoadTack

Brooks Glycerin 22 to buty stworzone z myślą o miejskich biegaczach, którzy większość swoich kilometrów pokonują na asfalcie i chodnikach. Potwierdza to również konstrukcja bieżnika wykonanego z gumy RoadTack – mieszanki gumy i krzemionki z recyklingu. Składa się on z pięciu strategicznie rozmieszczonych bloków gumy, które chronią kluczowe obszary podeszwy.

Jak na model typowo asfaltowy, faktura bieżnika jest dość głęboka – wynosi 1,7 milimetra, co w połączeniu z poprzecznymi nacięciami w gumowych segmentach zapewnia nie tylko dobrą przyczepność na miejskich nawierzchniach, ale także wystarczającą przyczepność na twardszych, ubitych ścieżkach poza miastem. Pod tym kątem to dość uniwersalny, choć miejski but do biegania.

Brooks Glycerin 22 - bieżnik

Cholewka z żakardowej siatki

Cholewka Brooks Glycerin 22 została wykonana z podwójnej żakardowej siateczki, która łączy trwałość z lepszą wentylacją. Zewnętrzna warstwa ma liczne otwory, co powinno poprawić przepływ powietrza w porównaniu do poprzedniej edycji, która – przynajmniej według mnie – była nieco „ciepła”. Nowy materiał jest odrobinę cieńszy, ale nadal na tyle solidny, by zapewnić komfort w różnych warunkach pogodowych. W zimie nie powinien powodować wychłodzenia, a latem nadmiernego przegrzewania – choć oczywiście odczucia mogą być indywidualne.

Przód buta jest dość przestronny, co docenią biegacze lubiący swobodę dla palców. Zmierzona szerokość w najszerszym miejscu wynosi 106,4 milimetra, co jest wartością nieco powyżej średniej. Dzięki temu Glycerin 22 będzie komfortowym wyborem dla większości biegaczy.

Brooks Glycerin 22 - cholewka

W Brooks Glycerin 22 nie mogło zabraknąć solidnie usztywnionego zapiętka, który dba o stabilizację stopy i pewne dopasowanie. Jego konstrukcja opiera się na sztywnej ramie otulonej wewnętrznymi poduszeczkami z miękkiej gąbki. Dzięki temu pięta jest nie tylko dobrze trzymana, ale również miękko otulona – jakby miękką kołderką.

W porównaniu do poprzedniej wersji zmieniło się wykończenie zapiętka. Teraz to cienka warstwa materiału, która płynnie przechodzi w praktyczne uszko ułatwiające zakładanie butów. Co ciekawe, ta miękka krawędź niemal nie styka się z kostką, więc jej rola w dopasowaniu jest minimalna. Kluczowe dla stabilności i komfortu pozostaje to, co kryje się głębiej – a tam wszystko działa tak, jak powinno, by stopa czuła się pewnie i komfortowo.

Brooks Glycerin 22 - zapiętek

Waga średnia

Według danych producenta, Brooks Glycerin 22 waży 289 gramów w wersji męskiej i 257 gramów w damskiej, co oznacza nieznaczny wzrost masy w porównaniu do poprzedniego modelu. Jak na but z tak potężnym poziomem amortyzacji, wynik ten można uznać za przyzwoity, choć trudno nazwać go atutem.

W moim rozmiarze 12 US waga wyniosła 340 gramów, czyli aż o 31 g więcej niż Glycerin 21. Czy to duża różnica? W przypadku mocno amortyzowanych butów waga nie jest kluczowym parametrem – tu liczy się przede wszystkim komfort i miękkość. Niemniej, gdybym miał wybór między dwoma butami o tych samych właściwościach, sięgnąłbym po lżejszy model.

Na tle konkurencji Glycerin 22 wciąż wypada nieco poniżej średniej w segmencie maksymalnej amortyzacji. Przy obecnej średniej wynoszącej 350 gramów, plasuje się wśród 33% najlżejszych modeli w tej kategorii. To nadal solidny wynik, choć miło byłoby zobaczyć lekką tendencję spadkową zamiast wzrostowej.

Brooks Glycerin 22 - sznurowanie

Podsumowanie

Brooks Glycerin 22 to buty o wyjątkowej amortyzacji, które zapewniają niezrównany komfort na długich trasach, dzięki nowej mieszance pianki DNA Tuned i solidnemu trzymaniu stopy. Wyróżniają się także poprawioną wentylacją i dość przestronnym przodem, co sprawia, że są świetnym wyborem dla biegaczy szukających wygody i stabilności. Jednak, mimo że ich waga nie jest zła jak na buty z maksymalną amortyzacją, nieco wyższa masa w porównaniu do poprzednich modeli może być dla niektórych biegaczy zauważalna.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments