On Cloudmonster 2 – udoskonalony potwór

16 marca 2024 6 min czytania
On Cloudmonster 2

Cloudmonster to but, który dwa lata temu był jednym z prekursorów zmian w butach do biegania On. To był jeden z pierwszych modeli tej marki tak bardzo nastawiony na amortyzację i codzienny komfort. Stąd też nazwa ,,monster” symbolizująca monstrualną miękkość. Druga edycja tego buta to w zasadzie kontynuacja tego co mieliśmy w latach ubiegłych. Cały czas to najlepiej amortyzowana propozycja od tej marki, ale nieco udoskonalona.

REKLAMA

Podstawowe informacje

 • marka: On
 • rok premiery: 2024
 • nawierzchnia: asfalt
 • typ buta: treningowy
 • typ stopy: neutralna
 • najlepszy do: długie biegi
 • cena regularna: 899 zł

Dane techniczne

amortyzacja: maksymalna
6/6
wysokość podeszwy: wysoka
35/29 mm
drop: obniżony
6 mm
wysokość bieżnika: niska
0,9 mm
szerokość cholewki: szeroka
107,2 mm
waga: średnia
323 g

Przeznaczenie

Cloudmonster to but stworzony z myślą o intensywnym bieganiu po twardych nawierzchniach, zapewniający maksymalną amortyzację. Jest skierowany do biegaczy, którzy pokonują dłuższe dystanse podczas biegania, posiadają większą masę ciała (powyżej 90 kilogramów) lub poszukujących wyjątkowo dużej miękkości i amortyzacji. Spokojnie można polecać go nawet osobom o wadze przekraczającej 90 kg. Głównym obszarem jego zastosowania są asfaltowe ulice oraz chodniki. Należy jednak pamiętać, że na drogach szutrowych może się mniej sprawdzać z uwagi na specyficzną budowę podeszwy, która może gromadzić kamyki.

On Cloudmonster 2
 • maksymalna amortyzacja,
 • płynne przetoczenie z pięty na palce,
 • komfortowa, dobrze oddychająca cholewka,
 • poprawiona podeszwa, która nie powinna już „zbierać” kamieni,
 • niska waga (w 12 % najlżejszych butów z maksymalną amortyzacją),
 • niebanalny design.
 • brak

On – co dla kogo?

Cloudmonster, to obok Cloudeclipse, jeden z dwóch najlepiej amortyzowanych butów do biegania marki On. Obydwa oferują nieco inne doznania w zależności od preferencji biegaczy. W ofercie jest też coś dla fanów zarówno niższej – bardziej wyważonej amortyzacji, jak i dla fanów szybkości.

O wszystkich modelach butów biegowych marki On dowiesz się z naszego zestawienia.

TRENINGOWE
STABILIZUJĄCE
TRENINGOWE
AMORTYZACJA
TRENINGOWE
DYNAMIKA
STARTOWE
maksymalna
amortyzacja
CloudeclipseCloudmonster 2
bardzo duża
amortyzacja
Cloudflyer 4Cloudsurfer 7Cloudstratus 3Cloudboom Echo 3
duża
amortyzacja
CloudrunnerCloudgoCloudswift 3
umiarkowana
amortyzacja
Cloudflow 4

Alternatywy

On Cloudmonster to potencjalna alternatywa dla innych renomowanych butów o maksymalnej miękkości, takich jak Nimbus, Invincible czy Triumph. To, co wyróżnia go spośród konkurencji, to na pewno system chmurkowej amortyzacji, który dodatkowo wpływa na niebanalny design tych butów.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
Asics Gel-Nimbus 2641/338305262939
Brooks Glycerin 2136/2610278249849
Diadora Atomo V7000 241/37
5275220899
Hoka Bondi 8
33/294306252799
Mizuno Wave Sky 541/338300260749
New Balance 1080 v1336/326261206999
Nike Invincible 3
40/318310258879
On Cloudmonster 235/266295245899
Saucony Triumph 2137/2710279250799
Salomon Aero Glide37/2710254220709
REKLAMA

Amortyzacja i dynamika

But w porównaniu do swojej pierwszej edycji nie przeszedł wielkich zmian. To raczej pewne drobne udoskonalenia, niż coś co ma wywrócić do góry nogami całą konstrukcję buta. Podeszwa i cała amortyzacja opiera się na flagowym rozwiązaniu marki, czyli systemie Cloud. To charakterystyczna budowa podeszwy składająca się z otworów imitujących chmurki. Z zewnątrz widać ich aż 10 chmurek i są nieco mniejsze niż w poprzedniku. Podobnie jak wcześnie otwory zostały tutaj ułożone w dwóch warstwach, podczas gdy w większości butów asfaltowych tego producenta mamy tylko jedną warstwę. Każda z tych chmurek ugina się, zapewniając miękkość i amortyzację. Im większe są te chmury, tym większe jest ich ugięcie i amortyzacja.

On Cloudmonster 2 - tył

Kolejnym równie istotnym czynnikiem jest sama pianka, z której wykonana jest podeszwa, a zarazem chmury. To pianka Helion, którą producent przedstawia jako bezkompromisową superpiankę, łączącą zarówno amortyzację, oddawanie energii, jak i lekkość. Z niej wykonane są chmurki i jej miękkość ma też znaczenie w kontekście amortyzacji.

Podeszwa Cloudmonstera to nie tylko pianka. Zawiera także wykonaną z nylonu płytę Speedboard. Umieszczona jest między ,,chmurkami” a stopą. Zdecydowanie większa ilość pianki znajduje się między nią a podłożem niż między nią a stopą. Dlatego też jest to element, który wpływa na stabilność i ogranicza nadmierne ,,rozpływanie się” bardzo miękkiej podeszwy pod stopą.

Speedboard ma nadawać Cloudmonsterowi trochę dynamiki. Płytka ta działa trochę jak wkładki karbonowe – lekko usztywnia podeszwę i w momencie odbicia stopy oddaje energię, którą absorbowała podczas lądowania. Dzięki temu bieg powinien być bardziej dynamiczny i ekonomiczny. Jednakże, o ile w modelach On o mniejszej amortyzacji, takich jak Cloudswift czy Cloudflow, można odczuć lekkie usztywnienie wynikające z płytki Speedboard, to w przypadku Cloudmonsterów praktycznie cała dynamika jest ,,zjadana” przez amortyzację.

On Cloudmonster 2 - amortyzacja

Wreszcie istotna jest objętość – 35 milimetrów z tyłu i 29 milimetrów z przodu – to dużo, ale w kontekście butów do biegania nie jest to wartość monstrualna. Jednakże otrzymujemy jedne z najbardziej miękkich i amortyzowanych butów na rynku. Amortyzacji jest tu tak wiele, że nawet biegacze o bardzo dużej masie ciała będą się w nich czuli komfortowo i bezpiecznie. Ważysz 90, 100 czy nawet trochę ponad 100 kilogramów? Cloudmonster poradzi sobie doskonale.

Bieżnik i przyczepność

Cloudmonster to zdecydowanie but przeznaczony do biegania w mieście i betonowej dżungli. Taki jest też jego bieżnik – umiarkowanie agresywny i wykończony umiarkowaną ilością gumy. Także o tyle charakterystyczny bo elementy gumowe znajdują się tylko na elementach ,,chmurek”. Ich faktura nie jest agresywna i ma zaledwie 0,9 milimetra wysokości.

On Cloudmonster 2 - bieżnik

Dużą zmianą na plus jest zmniejszenie głębokości bruzdy pomiędzy chmurkami, która mocno ograniczała zastosowanie tego buta poza miastem. W poprzedniku była bardzo głęboka i łatwo ,,zbierała” kamienie. W Cloudmonster 2 jest znacznie płytsza co powinno znacznie zmniejszyć jak nie całkowicie wyeliminować ten problem. Lepiej jest biegać bez irytujących kamyków w podeszwie.

Cholewka i trzymanie

Cholewka przeszła delikatny lifting, ale jej ogólna forma jest bardzo podobna do tego co znamy z poprzedników. W części przedniej to cienka techniczna siatka. W części tylnej znajdziemy skośny pas z tworzywa biegnący łukiem dookoła zapiętka . Trochę przypomina to rozwiązania znane z butów terenowych, gdzie podstawa cholewki jest w ten sposób wzmacniana. Pod tym wzmocnieniem kryje się wewnętrzny zapiętek. Jest on sztywny, co zapewnia dobrą stabilizację stopy, ale jednocześnie dosyć niski by nie trzymać pięty przesadnie i nie powodować dyskomfortu. Zapewnia stabilność, ale bez (przeszkadzającej niektórym) nadmiernie wyrazistej formy.

On Cloudmonster 2 - toebox

Wykończenie wewnętrzne buta, jak przystało na markę On, jest ponadprzeciętne. Wewnątrz wszystkie szwy i łączenia wykonano płasko, aby zminimalizować ryzyko podrażnień stopy. Najbardziej przewiewną częścią cholewki jest język, a siatka w tym miejscu ma największe otwory, co zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza. Dodatkowo, język wyposażony jest w wewnętrzny elastyczny kołnierz, który zapobiega przesuwaniu się na boki podczas biegu.

Wydaje się, że miejsca w środku nieco przybyło. Poprzednik nie wydawał się ani przesadnie szeroki ani wąski. Cloudmoster 2 jest od nieco szerszy. Mierząc buty w najszerszym miejscu jest szerszy o 3 milimetry. Mierząc buty na stopach także wydaje się nieco szerszej. Reszta dopasowania buta jest optymalna, ale to jest kwestia mocno indywidualna. Mi pierwsza edycja tego buta ,,siadła” dobrze i w dwójkach też czuję się dobrze. Rozmiarówka także jest zgodna. Nie musiałem wybierać rozmiaru większego czy mniejszego niż zazwyczaj.

On Cloudmonster 2 - sznurowanie

Waga i lekkość

Według danych producenta, buty męskie ważą 295 gramów, a damskie 245 gramów. W rozmiarze 12 US masa wynosi 323 gramów, czyli o 10 gramów mniej niż analogiczny rozmiar Cloudmonstera pierwszej generacji. Gdy spojrzymy tylko na buty treningowe przeznaczone do biegania po asfalcie, Cloudmonster plasuje się w 27% najlżejszych. W porównaniu do swoich najbliższych konkurentów, czyli butów treningowych z maksymalną amortyzacją, znajduje się w 12% najlżejszych. To bardzo obiecujące wyniki. Warto zatem sięgnąć po ten model, poszukując lekkich butów z doskonałą amortyzacją.

On Cloudmonster 2 - detal

Podsumowanie

On Cloudmonster drugiej generacji to udoskonalona wersja generacji pierwszej. Największa praktyczna zmiana to przeprojektowanie tej nieszczęsnej bruzdy w podeszwie która gromadziła kamyki. Teraz tak dziać się nie powinno co rozszerza znacznie możliwości używania tych butów. To już nie tylko asfalt i miejskie chodniki ale też szutrowe drogi pod miastem. Najbardziej docenią go ci, którzy szukają buta do codziennego biegania o maksymalnej amortyzacji, a jednocześnie niebanalnego i doskonale wykonanego.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments