Buty do biegania z maksymalną amortyzacją – przegląd 2022

29 kwietnia 2022 6 min czytania
Nike Invincible

Buty z maksymalną amortyzacją to chyba najczęściej poszukiwany i przeszukiwany segment butów biegowych. To buty przede wszystkim dla osób, które biegają bardzo dużo albo ważą bardzo dużo. Ale… nie tylko. To też buty najbardziej komfortowe i bezpieczne a bezpieczeństwo cenią wszyscy. Dziś przedstawiam co wśród najlepiej, maksymalnie amortyzowanych modeli na 2022 przygotowali producenci.

REKLAMA

Dla regularnych czytelników bloga nie będzie zaskoczenia, bo większość modeli pojawiała się w zestawieniach na rok 2020 czy 2021. Ciężko też wskazać tutaj jedną wiodącą markę czy jeden model, który będzie w jakiś szczególny sposób lepszy od reszty. Wszystkie łączą:

  • maksymalna amortyzacja – każdy z nich to najlepiej amortyzowany i jeden z najbardziej miękkich butów w swojej marce,
  • treningowe przeznaczenie, a co za tym idzie codzienne zastosowanie,
  • przeznaczenie na twarde nawierzchnie, choć jeśli myślisz o terenie w postaci polnych i leśnych szutrowych dróg to także będzie to świetny wybór.

Różnią się natomiast technologiami, ponieważ każdy producent korzysta z innych pianek i materiałów, aby osiągnąć efekt maksymalnej amortyzacji. W efekcie każdy z tych butów będzie leżał na stopie nieco inaczej a w bezpośrednim zestawieniu mogą się różnić między sobą miękkością. Decydujące są indywidualne detale w dopasowaniu do stopy. Lepszy czy najlepszy będzie ten, który na Twojej stopie będzie leżał najlepiej.

Dlatego w kolejności alfabetycznej…

adidas Ultraboost 22

adidas Ultraboost 22

But, który definiują dwie kluczowe technologie – boost i primeknit. Boost to pianka, która zapewnia amortyzację i sprężystość w podeszwie. W Ultraboostach jest ona tak rozlokowana, że jest jej zdecydowanie więcej pod piętą niż pod przednią część stopy. Jeśli ktoś szuka wybitnej amortyzacji w części tylnej to będzie to jedna z lepszych propozycji. Do tego primeknit, czyli tkana cholewka wykonana w formie elastycznej skarpety (czyli bez języka). Ona z kolei daje bardzo dobre otulenie stopy i właśnie takie ,,skarpetkowe” dopasowanie. Drugi but z tego zestawienia o podobnej cholewce to NB 1080.

Waga: 333 g męski, 289 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 799 PLN

Asics Gel-Nimbus 24

Asics Gel-Nimbus 24

Najlepiej amortyzowany i bezpieczny z butów biegowych Asicsa. W podeszwie za amortyzację odpowiadają między innymi elementy żelowe umieszczone w strategicznych miejscach podeszwy – pod piętą i pod śródstopiem. Porównując je do innych butów Asicsa to właśnie w Nimbusach GELu jest najwięcej co przekłada się na największą amortyzację. Ale GEL to nie wszystko. Dookoła niej mamy nową piankę FF Blast zapewniającą jednocześnie amortyzację i responsywność. Za stabilność odpowiada natomiast system Trusstic, ograniczający ruchy skrętne buta czy solidnie usztywniony zapiętek. Wreszcie wewnątrz buta znajdziemy jest dużo miękkich wykończeń, sporo gąbki i miękki, bardzo elastyczny język. Razem tworzy to mieszankę stabilności, kontroli i komfortu z czego od wielu już lat słynie Nimbus.

Waga: 290 g męski, 277 g damski
Drop: 10 mm męski, 13 mm damski
Cena: 819 PLN

Brooks Glycerin 19

Brooks Glycerin 18

Natomiast jeśli nie Nimbus to może Glyceriny? Marka Brooks jest relatywnie mniej znana, ale to równie klasyczna i bezpieczna konstrukcja co Nimbus. Może bez fajerwerków, ale Brooks robi buty zdecydowanie bardziej efektywne niż efektowne. W podeszwie najbardziej miękka pianka od Brooksa czyli DNA LOFT zapewniającą miękkość. W cholewce techniczna siateczka z elementami 3D Print i dużą ilością miękkich wypełnień. To właściwie wszystko od strony technicznej, ale nie o to tutaj chodzi. Glycerina bardzo często wygrywa na stopach biegaczy. Bardzo dużo (najwięcej w Brooksie) miękkości pod stopą. Bardzo dużo wygody wokół stopy. Dodatkowo, choć nie ma to technologicznej nazwy, konstrukcja zapewniająca dużo stabilności i bezpieczeństwa. 

Waga: 289 g męski, 255 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 699 PLN

Hoka Bondi 7

Hoka Bondi 7

Hoka jest często synonimem maksymalnej amortyzacji, ale spośród niej można wybrać but zarówno bardzo dobrze amortyzowany jak i bardzo, bardzo dobrze amortyzowany. Bondi jest właśnie tym drugim. To najbardziej amortyzowana maksymalistyczna Hoka z największą ilością pianki pod stopą. Ilość ta jest potęgowana przez fakt, że podeszwa na krawędziach tworzy ,,korytko” trzymające stopę, dzięki czemu przy tak dużej amortyzacji jest butem bardzo stabilnym. Ostatnią charakterystyczną rzeczą jest ,,łódkowate” wyprofilowanie pomagające w płynnym przetoczeniu stopy z pięty na palce.

To też jedyny tak miękki but gdzie drop, czyli spadek między piętą a palcami, wynosi 4 mm. Przy tak wysokiej amortyzacji jest to kompletnie niewyczuwalne i nie sprawi problemu nawet tym, którzy nigdy nie biegali w butach z dropem niższym niż 8 mm.

Waga: 303 g męski, 252 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 679 PLN

Mizuno Wave Sky 5

Mizuno Wave Sky 5

Największy „poduszkowiec” od Mizuno. But mający w nazwie Wave, ale w przeciwieństwie do Wave Riderów, Wave Inspire’ów czy Wave Ultimy nie mający tego systemy w formie płytki z tworzywa. W Sky’ach aby zapewnić im maksymalną amortyzację zdecydowano się na inne rozwiązanie. Mamy tutaj dwie warstwy pianek Mizuno Enerzy ułożone na sobie w kształt fali. To nieco inne rozwiązanie niż klasyczny Wave. Zapewnia minimalnie mniej stabilności, niż chociażby Rider, ale miękkości ma zdecydowanie więcej i gdyby nie Nike Invincible to o nim pisałbym że to w odczuciu miękkości największy „poduszkowiec” na rynku. A w tym przypadku przede wszystkim o miękkość chodzi.

Waga: 310 g
Drop: 8 mm
Cena: 669 PLN

New Balance 1080 v11

New Balance 1080 v11

New Balance 1080 to technologicznie odpowiedź na Ultraboosta. Dużo miękkiej pianki Fresh Foam X zapewniającej bardzo poduszkowatą miękkość. Dodatkowo cholewka Hypoknit czyli jednowarstwowy, bardzo elastyczny i przewiewny materiał. W dodatku niemal (poza końcem języka) w formie skarpety, co zapewnia odpowiednie dopasowanie w rejonie śródstopia. Ten sam materiał swoją rozciągliwością zapewnia też bardzo dużo swobody w przedniej części buta i jeśli masz szeroką stopę i potrzebujesz przestrzeni to 1080 zapewnia jej najwięcej spośród butów tego zestawienia. Jest to też but z najbardziej oryginalnym zapiętkiem. Zamiast klasycznego obfitego gąbkowego wypełnienia mamy tutaj dosyć cienki i anatomiczny zapiętek. Nie każdemu odpowiada. 

Waga: 263 g męski, 230 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 649 PLN

Nike Invincible

Nike Invincible

Invincible to nowość w tym zestawieniu i but który zmienił układ sił w ,,poduszkowcach” nie tylko tych spod znaku swoosha. Zepchnął dotychczasowego lidera czyli Vomero. I nie dlatego, że Vomero stracił amortyzacji, ale Invincible poprzez nieprzyzwoicie wielką ilość pianki ZoomX (pianki, nie mamy tutaj poduszek gazowych) przebił go z nawiązką. Pod kątem odczucia miękkości pod stopą jest to prawdopodobnie najbardziej miękki but z tego zestawienia i najbardziej miękki but do biegania na rynku. Do tego oferujący całkiem sporo miejsca wewnątrz na stopę. Gdyby szukać minusów czy wątpliwości to byłaby to stabilność w części tylnej. Przy tak dużej i miękkiej podeszwie jest dobra, ale nie wybitna.

Waga: 314 g męski, 253 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 799 PLN

Saucony Triumph 19

Saucony Triumph 19

Maksymalnie amortyzowany but łączący z jednej strony klasyczne rozwiązania w cholewce z przypominającą boosta pianką PWRRUN+ w podeszwie. Triumph to but dający szczególnie dużo amortyzacji w części tylnej i całkiem sporo dynamiki w części przedniej. Owa dynamika w Triumphah bierze się z dosyć mocnego wyprofilowania, które w przypadku Hoki Bondi porównywałem do ,,łódeczki”. W Triumphah takie wyprofilowanie także występuje i także pomaga stopie w przetaczaniu się z pięty na palce. W ten sposób jest to but (cały czas wybitnie treningowy), ale zapewniający troszkę lepszą dynamikę. Do tego należy też dodać nieco niższy 8 milimetrowy drop. Bardzo przyjemne połączenie.

Waga: 290 g
Drop: 8 mm
Cena: 699 PLN

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments