Buty terenowe na kamieniste szlaki i lekki trail – przegląd

2 czerwca 2018 4  min czytania
Brooks Cascadia 12

W butach ciężko mówić o podziale na buty neutralne i stabilizujące. Amortyzacja także nie ma aż tak dużego znaczenia. Dużo lepiej wybierać buty pod kątem tego w jakich warunkach będziemy je użytkować. Dziś pokażę wam kilka modeli na kamieniste szlaki i lekki trail.

REKLAMA

Jak podzielić buty terenowe?

W przypadku butów asfaltowych jest prosto. Większa lub mniejsza amortyzacja. Przeznaczone dla stopy neutralnej lub nadmiernie pronujęcej. Zdecydowaną większość butów można w ten schemat wcisnąć. W przypadku butów terenowych nie ma tak łatwo.

Dlatego też bardziej istotne jest to w jaki teren buty są przeznaczone.

A ten można podzielić na buty w teren ciężki jak błoto, piach i luźna ziemia. Oraz na buty w teren lekki, czyli na tzw. twardy trail w postaci kamieni, szlaków bez wielkiego błota i piachu. Najczęściej też są to buty bardziej uniwersalne, ponieważ niższy bieżnik sprzyja uniwersalności. Buty o takim przeznaczeniu mają też stosunkowo dużo (jak na buty terenowe) amortyzacji.

Brooks Cascadia

Brooks Cascadia 12

Zaczynamy od jednego z klasyków czyli Brooksa Cascadii. Swego czasu do jego konstrukcji swoje trzy grosze wniósł Scott Jurek. Cascadia bazuje na stosunkowo dobrze amortyzowanej podeszwie i w moim odczuciu jest to jedna z tych terenówek, która najlepiej spisuje się jeśli do lasu trzeba dobiec kilometr czy dwa. Dzięki płytce BRS poza niezłą amortyzacją zapewnia też izolację od kamieni i ostrych krawędzi. W podeszwie mamy też charakterystyczne elementy zwane pivotami, które mają poprawiać stabilność buta.

Waga: 343 g męski, 298 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 499 PLN

Mizuno Wave Mujin

Mizuno Wave Mujin 4

Jedna z najbardziej solidnych propozycji wśród butów terenowych. Jeden z bardziej „pancernych” i zabudowanych. Jak wiele innych modeli Mizuno oparty płytce Wave w podeszwie, która daje dodatkową stabilność i jeśli szukasz właśnie bardzo stabilnego buta terenowego, to Mujin będzie jedną z najlepszych propozycji. Charakterystyczny jest też bieżnik wykonany z gumy Michelin, dający bardzo dobrą przyczepność. Sam mam poprzednią edycję tego buta i jestem więcej niż zadowolony.

Waga: 325 g męski, 255 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 639 PLN

Salomon WingsPro

Salomon Wings Pro 3

Drugą „pancerną” propozycją będącą alternatywą dla wcześniejszego Mujina jest Salomon WingsPro. Wingsy to jeden z bardziej zabudowanych i solidnych butów Salomona. Z niezłą amortyzacją. Z płytką w podeszwie chroniącą przed kamieniami i ostrymi krawędziami. Przez solidną konstrukcje daje też dużo stabilności. W porównaniu z innymi przedstawionymi modelami ma stosunkowo płytki bieżnik. Na suchych trasach i małym błocie da sobie radę. W większym błocie może mieć problem z przyczepnością.

Waga: 295 g
Drop: 10 mm
Cena: 619 PLN

Salomon S/Lab Ultra

Salomon S/Lab Ultra

Inną propozycja Salomona jest S/Lab Ultra – but stworzony z myślą o długich biegach ultra. Jest to but łączący w sobie buta z dobrą terenową amortyzację z trochę większą dynamiką. Podobnie jak w Wingsach mamy tutaj dodatkową płytkę w podeszwie i płytszy przyczepny bieżnik raczej na suche szlaki. Wszystko to jednak w bardziej wyścigowej, S/Labowej wersji. But ten w obecnej edycji prezentuje też nieco zmieniony (chowany od góry) system QuickLace oraz SensiFit w postaci zewnętrznych żeberek.

Waga: 300 g
Drop: 8 mm
Cena: 779 PLN

REKLAMA

Nike Zoom Wildhorse

Nike Wildhorse 4

Nike w swojej ofercie ma dwa buty terenowe – Terra Kiger oraz Wildhorse. Wildhorse jest tym z większą amortyzacją i bardziej komfortowym. Podobnie jak w butach asfaltowych mamy tu dodatkową poduszkę gazową pod piętą, która dodaje amortyzacji i miękkości. Podobnie jak w butach asfaltowych mamy w cholewce Flywire, czyli żyłki poprawiające trzymanie stopy. Całość daje uniwersalnego i jak to w Nike, bardzo komfortowego buta.

Waga: 306 g męski, 268 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 499 PLN

Hoka Speedgoat

Hoka Speedgoat 2

Speedgoat jest najbardziej charakterystycznym butem tego zestawienia. Zbudowany jest na bardzo wysokiej około 3 centymetrowej podeszwie. Z zewnątrz to wrażenie jest jeszcze spotęgowane przez fakt, że stopa wpada w podeszwę i leży niżej niż jej zewnętrzna krawędź. Dodatkowo mamy tu niski 5 milimetrowy drop i stosunkowo sztywną, wyprofilowaną „łódkowo” podeszwę. Hoka to bardzo dobry but na najdłuższe terenowe biegi, ale na stopie jest inna od każdego z pozostałych prezentowanych tu butów. Trzeba przymierzyć i stwierdzić czy but „siadł”, czy też nie…

Waga: 278 g męski, 233 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 599 PLN

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
6 lat temu

Kiedy recenzja NIKE Pegasus 35 ? 🙂

J. Gramm
J. Gramm
6 lat temu

Pytanie – bedzie jakies zestawienie butow 50% trail 50% asfalt? Mam taki problem, ze wszystkie moje trasy sa w polowie asfaltowe i w polowie bloto trailowe – w Asicsach Patriot sie slizgam jak na lodowisku w terenie a Salomony Sense Pro 2 znikaja w oczach na asfalcie. Glownie chodzi mi o scieralnosc podeszwy, Asicsy za grosze maja bieznik prawie nienaruszony po 130km a Salomony powaznie zjedzone po tym samym dystansie. W czystym terenie jestem uzbrojony w Speedcross Vario 2 i jest rewelacja ale jak widze 100 metrow asfaltu miedzy lasami to mam ochote na rekach to przejsc!

Z gory dzieki