Hoka Skyflow – komfort z nutą dynamiki

25 stycznia 2025 6  min czytania
Hoka Skyflow

Na pierwszy rzut oka Hoka Skyflow to typowe buty treningowe. Jednak bliższe spojrzenie ujawnia inspirację geometrią modelu Skyward X oraz zastosowanie superkrytycznej pianki EVA niczym w modelu Mach. Obydwa te elementy czynią go dosyć „szybkim” butem. Niemniej jednak najwięcej znajdziemy tu porównań do Cliftonów – to wciąż but treningowy, stworzony przede wszystkim do długich, spokojnych biegów, ale jednocześnie redefiniujący podejście do treningu.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Hoka
  • rok premiery: 2024
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena regularna: 819 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
wysokość podeszwy: wysoka
39/34 mm
drop: obniżony
5 mm
bieżnik: płaski
1,4 mm
szerokość cholewki: wąska
101,8 mm
waga: średnia
308 g

Przeznaczenie

Hoka Skyflow to doskonale amortyzowany model, idealny do codziennego biegania po twardych nawierzchniach. Dedykowany biegaczom poszukującym maksymalnego komfortu, sprawdzi się nawet dla osób ważących do 95 kilogramów. Najlepiej nadaje się do treningów na asfalcie, kostce brukowej oraz ubitych drogach ziemnych. Jego mocną stroną są spokojne, długie biegi w umiarkowanym tempie, ale jest to też but, który oferuje sporo dynamiki i nie boi się nieco szybszego biegania. Jest to but o neutralnej konstrukcji, odpowiedni dla stopy bez nadmiernej pronacji lub supinacji.

Hoka Skyflow
  • bardzo duża amortyzacja,
  • duża dynamika i wyprofilowanie pomagające przetaczanie stopy,
  • odpowiedni na najdłuższe dystanse,
  • obniżony, naturalny, 5 mm drop,
  • bardzo niska masa buta (w 21% najlżejszych butów treningowych).
  • zapiętek może dla niektórych być zbyt sztywny.

Buty do biegania Hoka – co jest co?

Hoka Skyflow to kolejny model treningowy od Hoki, który łączy solidną amortyzację z przeznaczeniem dla biegaczy o stopie neutralnej. Pod względem amortyzacji zbliżony jest do Cliftona, jednak wyróżnia się większą dynamiką. Czerpie również inspiracje z modelu Skyward X, choć nie posiada karbonowej płytki. Trudno jednoznacznie go zaklasyfikować, ale jeśli szukasz pewnej, wygodnej treningówki na długie dystanse z nutą dynamiki, to ten model może być idealnym wyborem.

Chcesz dowiedzieć się więcej o butach, sprawdź zestawienie butów do biegania Hoka.

TRENINGOWETRENINGOWE
STABILIZUJĄCE
największa amortyzacjaHoka Skyward X
Skyward X
Hoka Bondi 9
Bondi 9
Hoka Gaviota 5
Gaviota 5
bardzo duża amortyzacjaHoka Clifton 9 - niebieskie
Clifton 9
Hoka Skyflow
Skyflow
Hoka Arahi 7 - niebieskie
Arahi 7
duża amortyzacjaHoka Rincon 4
Rincon 4
 

Alternatywy dla Hoka Skyflow

Pod kątem funkcjonalności najbliżej jest mu do butów do codziennego spokojnego biegania. Tak też go tutaj klasyfikuję. Alternatywami dla niego mogą być inne uniwersalne modele do biegania po twardych nawierzchniach.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Adistar 3.043/376275235649
Asics Novablast 541,5/33,58255225679
Asics Gel-Cumulus 2537/298253222749
Brooks Ghost Max 239/336306269749
Hoka Skyflow39/345280244819
Mizuno Wave Rider 2738/2612273235719
New Balance FuelCell Rebel v4b.d.6212168699
Nike Zoom Vomero 1739,5/3010300241749
On Cloudsurfer 732/2210245205799
Saucony Ride 1735/278282238709
REKLAMA

Amortyzacja bardzo duża

Podeszwa tego modelu została wykonana z superkrytycznej pianki EVA, która stanowi udoskonaloną wersję tradycyjnej pianki EVA, oferując znacznie lepsze właściwości pod kątem responsywności i efektywności. Dzięki temu biegacz może cieszyć się bardziej sprężystym odbiciem, co przekłada się na większą dynamikę.

Grubość podeszwy to 39 milimetrów pod piętą i 34 milimetry pod przednią częścią stopy. Te wartości wyraźnie wskazują, że mamy do czynienia z butem o wysokim poziomie amortyzacji, idealnym do długodystansowego biegania. Taka grubość skutecznie izoluje też stopy od podłoża podczas treningów na twardych nawierzchniach.

Poziom amortyzacji plasuje się tutaj na poziomie zbliżonym do uniwersalnych modeli Clifton, co czyni go idealnym wyborem dla biegaczy o wadze do około 90 kilogramów. To czym się od Clitrona różni to właściwości i przeznaczenie – Clifton lepiej poradzi sobie podczas wolniejszego biegu. Skyflow lepiej poradzi sobie podczas szybszego biegu. Jeśli na co dzień twoje swobodne tempo jest nie wolniejsze niż około 5’00/km to Slyflow będzie dla Ciebie doskonałym butem treningowym.

Hoka Skyflow - amortyzacja

Dynamika jak w znacznie szybszych butach

Superkrytyczna pianka wyróżnia się również wyjątkowymi właściwościami w zakresie sprężystości i responsywności. W porównaniu z Cliftonem efekt odbicia jest znacznie bardziej odczuwalny, co nadaje biegowi większą energię i płynność. Pod tym względem model przypomina treningowo-startowego Mach 6, choć jest wyraźnie wyższy i miększy.

Jednym z wyraźnie odczuwalnych elementów konstrukcji tego buta jest też kołyskowy profil podeszwy. Choć w piance nie ma żadnych elementów usztywniających to cała podeszwa jest sztywna i mało podatna na zginanie. Dzięki temu nawet pod obciążeniem stopy profil zachowuje swój kształt i wspomaga przetaczanie stopy z pięty na palce. Profil ten nie jest jednak przesadnie agresywny, nie należy się go obawiać i nie wymusza zmiany techniki biegu – wszystko odbywa się w zgodzie z naturalnym stylem biegacza.

Kolejną z charakterystycznych cech podeszwy w butach Hoka jest technologia FootFrame – specjalne podniesienie krawędzi podeszwy, które pomaga utrzymać stopę na miejscu i zapewnia dodatkową stabilność. W modelu Skyflow również zastosowano tę technologię, ale w bardziej subtelnej formie, dostosowanej do jego charakteru. Podniesienie krawędzi (wraz z usztywnieniem zapiętka) zapewnia lepszą stabilność niż większość butów przeznaczonych dla stóp neutralnych. Jeśli więc obawiasz się, że na długich treningach masz tendencję do pronacji zmęczeniowej to może być to dobry wybór.

Przy okazji, podniesienie krawędzi podeszwy sprawia też, że but wygląda z zewnątrz na większy niż jest w rzeczywistości.

Hoka Skyflow - profil

Bieżnik asfaltowy i wytrzymały

Bieżnik w modelu Skyflow to esencja miejskiej funkcjonalności. Faktura gumy o wysokości zaledwie 1,4 milimetra jest w pełni wystarczająca do pewnego trzymania się nawierzchni w warunkach miejskich. To wartość typowa dla butów zaprojektowanych z myślą o bieganiu po płaskich drogach.

Ilość gumy jest także wystarczająca. Znajduje się głównie w miejscach najbardziej narażonych na zużywanie się. To rozwiązanie zwiększa trwałość buta, sprawiając, że bieżnik zużywa się wolniej a jednocześnie pozwala na zmniejszenie wagi buta. W efekcie Skyflow to model, który nie tylko świetnie sprawdza się na miejskich trasach, ale również pozostaje solidnym wyborem na dłuższy czas.

Hoka Skyflow - bieżnik

Cholewka z technicznej siatki i dość wąska

Cholewka w Hoka Skyflow wykonana jest z technicznej siatki. Przyjemniejszej w kontakcie ze stopą. Dzięki licznym perforacjom, nacięciom i nieprzesadnej grubości wydaje się też butem dość przewiewnym, co sprawia, że but sprawdzi się nawet podczas długich treningów w ciepłe dni.

Jeśli chodzi o szerokość, jest to but raczej dobrze dopasowany niż przestronny. Szerokość cholewki w najszerszym miejscu to 101,8 milimetra czyli niezbyt dużo. Dzięku temu but oferuje raczej wąskie dopasowanie. To cecha, która może mieć swoich zwolenników – szczególnie wśród lżejszych i nieco szybszych biegaczy. Patrząc jednak na rynek butów biegowych, a nawet na ofertę samej Hoki, jest to jeden z węższych modeli butów do biegania.

Hoka Skyflow - cholewka

Zapiętek w modelu Hoka Skyflow to klasyczna konstrukcja wyposażona w sztywne wewnętrzne, klinowate usztywnienie. Jego zadaniem jest zapewnienie stabilności i zapobieganie przechylaniu się stopy na boki. co czynie bardzo dobrze. Całość otoczona jest umiarkowaną ilością wyściółki gąbkowej. Zapewnia dobrzy komfort niemniej jednak jeśli ktoś oczekuje miękkiego i elastycznego trzymania pięty, zapiętek ten może być zbyt sztywny i niekomfortowy.

Hoka Skyflow - sznurowanie

Waga niska

Skyflow to model, który wyróżnia się także swoją lekkością. Zgodnie z danymi producenta, waga wynosi 280 gramów dla wersji męskiej i 244 gramy dla damskiej.

W moim rozmiarze 12 US Skyflow waży 308 gramów, co jest jedynie o 2 gramy więcej niż w Clifton 9 – imponujący wynik. Warto podkreślić, że przy tak niskiej wadze Skyflow plasuje się w gronie 21% najlżejszych butów treningowych, jakie pojawiły się na blogu. To naprawdę świetny rezultat, szczególnie biorąc pod uwagę, jak dobrze but łączy lekkość z miękkością podczas biegania.

Hoka Skyflow - detal

Podsumowanie

Hoka Skyflow to połączenie kilku innych modeli Hoki. Można odnaleźć w nim uniwersalność miejskiego Cliftona. Można odnaleźć dynamikę szybkich Machów (ale opakowaną w znacznie większą ilość pianki), można też odnaleźć wyprofilowanie przypominające te znane z Hoka Skyward. Mi osobiście brakuje tutaj jakiegoś wyróżnika którym Skyflow się na ich tle wyróżnia. Niemniej jednak jeśli szukasz szybszej i bardziej dynamicznej treningówki to właśnie tutaj możesz ją odnaleźć.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments