Nike Vomero 17 – treningówka premium

20 listopada 2023 5 min czytania
Nike Vomero 17

Niegdyś był to ,,Pegasus na sterydach” i najlepiej amortyzowany but biegowy marki Nike. Kiedy pojawił się Invincible Run, utracił palmę najbardziej miękkiego. Po, raczej chłodno przyjętych edycjach piętnaście i szesnaście, mamy model, który wraca do tego do czego przyzwyczaiło nas Vomero – jest bardzo miękko, komfortowo, nieco pluszowo. Teraz to znacznie lepszy but niż Pegasus! To but „treningowy premium”.

Podstawowe informacje

 • marka: Nike
 • rok premiery: 2023
 • nawierzchnia: asfalt
 • typ buta: treningowy
 • typ stopy: neutralna
 • najlepszy do: codzienne treningi
 • cena detaliczna: 759 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
wysokość podeszwy: wysoka
39,5/30 mm
drop: klasyczny
10 mm
wysokość bieżnika: umiarkowana
2,4 mm
szerokość cholewki: średnia
104,6 mm
waga: średnia
317 g

Przeznaczenie

Nike Vomero 17 to but do biegania po twardych nawierzchniach, zapewniający submaksymalną amortyzację. Przeznaczony jest przede wszystkim dla osób poszukujących komfortu oraz nieco cięższych. Oferowany poziom amortyzacji sprawdzi się nawet u biegaczy o wadze nawet do 90-95 kilogramów. Jest to obuwie, które doskonale sprawdzi się podczas codziennych, spokojnych, a nawet regeneracyjnych treningów. Pod kątem typu stopy do jakiej jest przeznaczony jest to but neutralny.

Nike Vomero 17
 • duża i bardzo miękka amortyzacja,
 • bardziej responsywna amortyzacja niż w poprzedniku,
 • przyjemne i płynne przetoczenie,
 • komfortowa cholewka,
 • dosyć głęboki bieżnik (jak na but uliczny),
 • dosyć lekki jak na buta o takim poziomie amortyzacji
 • ciężko powiedzieć.

Nike – co jest co?

W ofercie butów do biegania Nike, model Vomero nadal utrzymuje pozycję jednego z najbardziej amortyzowanych butów biegowych. Niemniej jednak aktualna edycja odnotowała znaczny skok jakości amortyzacji w stosunku do poprzedniej edycji. Wcześniej był to ,,bardziej amortyzowany Pegasus”. Edycja numer siedemnaście to ,,mniej amortyzowane Invincible„.

Tradycyjnie też w ofercie mamy lekki ścisk, a Vomero konkuruje nie tylko z Invincible, ale też z modelem Infinity. Model ten zapewnia podobny poziom amortyzacji, lecz posiada zupełnie odmiennie skonstruowaną podeszwę. Modele Vomero i Infinity są aktualnie na bardzo podobnym poziomie amortyzacji.

 TRENINGOWE
NEUTRALNE
TRENINGOWE
STABILNE
największa amortyzacjaInvincible Run 3
bardzo duża amortyzacjaVomero 17Infinity React 4
duża amortyzacjaPegasus 40Structure 25

Alternatywy

Nike Vomero 17 to jeden z najlepiej amortyzowanych butów z gatunku ,,codziennych treningówek”. Wśród alternatyw w tej kategorii znajdziemy wyłącznie najpopularniejsze, dobrze amortyzowane modele innych marek. Jeśli miałbym wskazać czym wyróżnia się w tym zestawieniu, to właśnie poziomem amortyzacji.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Solarboost 531/2110299260799
Asics Gel-Cumulus 2537/298255225749
Brooks Ghost 1535/2312286258649
Hoka Clifton 932/275248205699
Mizuno Wave Rider 2738/2612280270699
New Balance 880 v1337/2710300238699
Nike Vomero 1739,5/3010300241759
On Cloudsurfer 732/2210245205799
Saucony Ride 1635/278249221599

Amortyzacja premium

Podeszwa w Vomero 17 została zupełnie przebudowana. W poprzedniku mieliśmy w niej ,,wszystko” – piankę SR-02, poduszkę gazową Zoom oraz odrobinę ZoomX. W siedemnastej edycji jest kompletnie inaczej.

Przede wszystkim usunięto poduszkę Zoom z przedniej części buta. Vomero tym samym podążyło za innymi najlepiej amortyzowanymi butami biegowymi Nike i pozbyło się poduszek gazowych, które w wydaniu treningowym zostały tylko w mniej amortyzowanych butach jak Winflo czy Pegasus. Teraz zarówno Invincible, Infinity jak i Vomero, korzystają z dobrodziejstw zaawansowanych pianek ZoomX oraz React.

Nike Vomero 17 - ZoomX

W Vomero mamy tą pierwszą z nich – responsywną ZoomX oraz mniej zaawansowaną i sztywniejszą Cushlon 3.0. Zastosowano układ warstwowy. Wyżej, czyli bliżej stopy mamy piankę ZoomX, co sprawia, że odczuwanej miękkości w nim jest bardzo dużo. Poniżej jest Cushlon 3.0 – pianka miękka, ale znacznie mniej miękka od ZoomX. Stanowi sztywną podstawę buta. Jednocześnie delikatnie go usztywnia, co zapewnia lekkie wsparcie i przyjemne przetoczenie buta.

Vomero w najnowszej edycji to także but, który nieco urósł jeśli chodzi o wysokość podeszwy. Pod piętą mamy 39 milimetrów wysokości, a pod przednią częścią stopy 29 milimetrów. To wartości wysokie jak na but do biegania. Ilość pianek to drugi czynnik po właściwościach pianek, który wpływa na ilość amortyzacji.

REKLAMA

Nike Vomero 17 - Cushlon

Całościowo podeszwa w nowych Vomero jest znacznie inna niż w poprzedniku. Ma zdecydowanie więcej miękkości. Wbrew temu, że jest jeszcze grubsza wydaje się też nieco bardziej elastyczna i zapewnia nieco lepszą płynność ruchu niż poprzednia edycja. W porównaniu z dosyć ,,płaską” poprzednią edycją, jest lepiej.

Bieżnik solidnie klasyczny

Bieżnik, w Vomero jest klasyczny dla asfaltowych modeli Nike. Znajdujemy tu klasyczny wzór z „esowatym” kształtem biegnącym wzdłuż podeszwy. Znajdziemy dużo gumy, co powinno mieć wpływ na większą wytrzymałość bieżnika i jego dłuższą żywotność. W poprzek bieżnika biegną też nacięcia, aby mimo wszystko but zapewniał pewną elastyczność.

Faktura bieżnika także jest dosyć agresywna. Kołeczki mają 2,4 milimetra wysokości. Nie jest to dużo jak na buty biegowe, ale całkiem dużo jak na buty przeznaczone przede wszystkim na twarde nawierzchnie. Oznacza to, że nawet kiedy nawierzchnia będzie bardziej nierówna i będzie potrzeba, aby bieżnik złapał więcej przyczepności, to but będzie miał się jak ,,złapać” nawierzchni. Zatem – jest to bieżnik przede wszystkim na ulice i chodniki, ale jeśli zbiegniesz w bok w lasek i mniej równe drogi, to nie będzie źle.

Nike Vomero 17 - przyczepność

Cholewka standardowa

Materiał cholewki został zmieniony w stosunku do poprzedniej edycji. Nadal jest to techniczna siatka, ale o zupełnie innej strukturze. Teraz materiał jest drobniejszy, bardziej gładki. Nie znajdziemy tu też tak dużej ilości wzmocnień na wierzchu cholewki. Wygląda lepiej, lżej i wydaje się bardziej przewiewny.

Nike Vomero 17 - toebox

Dopasowanie Vomero 17 jest klasyczne. Nie jest to ani przesadnie wąski ani przesadnie szeroki but. Zmierzona szerokość buta w rozmiarze 12US w najszerszym miejscu to 104,6 milimetra, czyli bardzo standardowo. Leży też standardowo, w palcach dosyć luźno, w obszarze śródstopia i pięty dobrze. Nie ma potrzeby wybierania też rozmiaru innego niż zazwyczaj.

Część tylna jest klasycznie usztywniona plastikowym klipsem, który utrzymuje piętę w miejscu, ograniczając jej ruchy na boki. Jego kształt w porównaniu z poprzednikiem uległ pewnym zmianom. Zakończony jest wysokim, wygiętym w tył języczkiem. Dzięki temu zapewnia trochę przyjemniejszy komfort wokół ścięgna Achillesa niż wcześniejsze rozwiązanie. Ja ten sposób zakończenia butów lubię. Moim zdaniem jest to rozwiązanie wygodniejsze.

Nike Vomero 17 - zapiętek

Waga niższa

Według materiałów producenta but męski waży 300 gramów a but damski 241 gramów. Patrząc pod tym kątem, to wartości dosyć standardowe.

W moim rozmiarze 12US waży natomiast 317 gramów, co jak na buty w swojej klasie, jest wartością niższą niż standardowa. Średnia dla butów treningowych to aktualnie 336 gramów. Na tym tle są to buty dosyć lekkie i mieszczące się w 22% najlżejszych.

Nike Vomero 17 - cholewka

Podsumowanie

Na papierze Vomero 17 do bardzo dobrze amortyzowany but do codziennego biegania. Patrząc na inne buty o ,,codziennym” przeznaczeniu wybija się wśród nich poziomem amortyzacji. W porównaniu z takim klasykiem jak Pegasus, jest to wręcz ,,treningówka premium”. Co ważne, właściwości buta uległy, moim zdaniem, znacznej poprawie. Teraz jest bardziej miękko, przyjemnie, a sam but oferuje bardziej płynne przetoczenie stopy podczas biegu.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments