Mizuno Wave Hitogami 4 – alternatywa dla Adiosa?

Mizuno kojarzy się przede wszystkim z kolejnymi edycjami Riderów. Ale nie tylko. Marka ta ma w swojej ofercie również i buty startowe. Sztandarowym przykładem i alternatywą dla Adizero Adios może być właśnie Wave Hitogami 4.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – bardzo mała
1/6
 
 
▪ drop – klasyczny
9 mm
 
 
▪ waga – lekka
250 g
 
 
▪ cena katalogowa – 479 zł
479 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie

Mizuno Wave Hitogami 4 to rasowa startówka. Z bardzo małą amortyzacją ale za to piekielnie szybka. Dla szybkich biegaczy atakujących wynik co najmniej około 35 minut na dychę, czy około 1:15-1:20 w półmaratonie. Na jaki maratoński wynik będą dobre ciężko powiedzieć (poza tym, że z dwójką z przodu). Ci którzy biegają tak szybko wiedzą.

W porównaniu do poprzedniej edycji, najnowsza czwarta edycja Hitogami przeszła zmiany przede wszystkim w cholewce. Podwozie zostało bez zmian.

Mizuno Wave Hitogami 4

Alternatywa dla Adiosa?

W pierwszej chwili Hitogami wydaje mi się dobrą alternatywą dla jednych z najbardziej znanych i cenionych startówek w postaci adidas Adizero Adios. Mają podobne przeznaczenie i w obydwu modelach można walczyć o podobne wyniki.

Różnią się natomiast znacznie już po pierwszym założeniu…

Cholewka

Cholewka w czwartej edycji wygląda bardzo podobnie do tej z trzeciej edycji. Można te buty na pierwszy rzut oka nawet pomylić. Wykonana została w charakterystyczny dla Mizuno sposób. Mamy przeszyte wzmocnienie z przodu buta, mamy przeszyty logotyp Mizuno i mały element na zapiętku. W środku co też jest charakterystyczne mamy całkiem sporo szwów i raczej nikt nie powinien pokusić się o bieganie w Hitogami bez skarpetek.

Mizuno Wave Hitogami 4 - góra

Cholewka po przymierzeniu leży bardzo dobrze. Gdybym miał dla siebie wybierać startówki to spośród ich najbliższej konkurencji czyli Adizero Adios a nawet Streak 6 to Hitogami 4 leżą mi najlepiej.

W porównaniu do Adizero Adios najnowszy Hitogami zapewnia więcej miejsca z przodu buta. Adizero Adios wydaje się butem zbyt zwężonym w czubku i o ile na długość jest dobry to brakuje mi w nim miejsca na boki. Czuję jak cholewka napiera z boku na duży paluch i na najmniejsze palce. Podczas biegu może być to irytujące. Hitogami jest pod tym względem na tyle szerokie, że z przodu właściwie nic mi nie przeszkadza i mam dużo miejsca.

Luźniej jest też z tyłu buta. Adios jak to Adios siedzi pewnie. Natomiast w Hitogami przy pierwszym założeniu miałem wręcz wrażenie że pięta jest za płytka i trzyma się za słabo. Dosznurowałem buta (jest spory zapas sznurowadeł) i zrobiło się OK. Pięta się trzyma dobrze.

Mizuno Wave Hitogami 4 - wnętrze

Podeszwa

Podeszwa w Hitogami nie zmieniła się w porównaniu z poprzednią trzecią edycją. Jest też wykonana zgodnie z ideą Mizuno Wave. Mamy więc miękką piankę (w tym przypadku U4iC) położoną w dwóch warstwach. Pomiędzy nimi znajduje się sztywniejsza, ale nadal elastyczna płytkę Wave. Element ten zapewnia z jednej strony amortyzację a z drugiej dodatkową stabilność i trzymanie stopy tak aby nie uciekała na prawo czy lewo.

Mizuno Wave Hitogami 4 - wave

Po założeniu, co już pisałem, but jest dosyć twardy. Czuć to szczególnie w przedniej części buta, bo ta zapewnia bardzo mało amortyzacji i jest bardzo wymagająca. Z przodu Hitogami to już niezła petarda. Z tyłu amortyzacji jest więcej. Nie ma wrażenia że stoi się na niczym i czuć też minimalną pracę podeszwy pod piętą.

W porównaniu z Adiosem różnica jest głównie w przedniej części. Tam gdzie w Hitogami jest tylko cienka warstwa pianki a w Adiosach jest miękki boost. Z przodu Adios jest dużo bardziej miękkim butem. Pod piętą jeśli chodzi o amortyzację obydwa modele wypadają bardzo podobnie.

Warto jeszcze wspomnieć o dropie, który w tym przypadku wynosi 9 mm. Pod piętą wysokość podeszwy wynosi 28 mm, pod przednią częścią 19 mm.

Mizuno Wave Hitogami 4 - tył

Bieżnik

Bieżnik w Hitogami wygląda bardzo podobnie do tych znanych z innych modeli Mizuno. Wykończony jest gumą węglową X10 – tą samą co w butach treningowych. Jest też podobnie do nich zaokrąglony na bokach i mimo swojej agresywności jest też na tyle „obły” aby nie przeszkadzać w przetoczeniu po podłożu.

Apropos podłoża. Hitogami to typowy but na asfalt.

Mizuno Wave Hitogami 4 - bieżnik

Waga

Waga to jedyne co mi nie pasuje w tym jakże startowym bucie. W rozmiarze 12 US but waży 262 gramy, gdzie jego konkurencja w postaci Adiosa około 250. Zakładając tego buta na chwilę, czy na krótką przebieżkę tego nie czuć, ale walcząc o sekundy warto by  mieć także możliwie najlżejsze buty. Hitogami do najlżejszych niestety nie należy.

Mizuno Wave Hitogami 4 - detal

Plusy

  • dobre dopasowanie,
  • dużo miejsca na palce z przodu buta,
  • bardzo dobra stabilność i dynamika.

Minusy

  • wysoka waga w porównaniu z konkurencyjnymi modelami.
REKLAMA

2 komentarze do “Mizuno Wave Hitogami 4 – alternatywa dla Adiosa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *