New Balance 890 v6 – wielki powrót osiemset dziewięćdziesiątki

13 marca 2018 4  min czytania
New Balance 890 v6 - zapiętek

Buty NB 890 ku rozpaczy niektórych kilka lat temu zniknęły z rynku. Teraz powracają w nieco zmienionej formie. Nie zmieniła się tylko idea buta, który nadal jest lekkim butem treningowo-startowym.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: New Balance
  • rok premiery: 2018
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowo-startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: tempo/interwały
  • cena regularna: 509 zł

Dane techniczne

amortyzacja: umiarkowana
3/6
drop: klasyczny
8 mm
waga: średnia
298 g

Przeznaczenie

New Balance 890 v6 to but treningowo-startowy. Oznacza to iż nie ma bardzo dużej amortyzacji jest za to lżejszy i bardziej sprężysty co poprawia jego dynamikę. Dzięki temu jest butem który dla lżejszych i szybszych biegaczy może być codziennym butem treningowym. Dla cięższych i wolniejszych bardzo dobrą startówką. To też dobra propozycja buta startowego dla osób biegających dotychczas w bardzo miękkich (i ciężkich) butach treningowych. Jako pierwszy krok w kierunku startówek sprawdzi się bardzo dobrze.

New Balance 890 v6

Alternatywy

Dla 890 najbardziej bezpośrednimi alternatywami z innych marek są takie modele jak Asics DynaFlyte, Brooks Launch. Także NB Zante, które w momencie kiedy 890 zniknęła z rynku wypełniła po nim miejsce.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
Asics DynaFlyte 2298 g8 mm689 zł
Brooks Launch 4304 g10 mm449 zł
New Balance 890 v6298 g8 mm509 zł
New Balance Zante 3280 g6 mm469 zł

Amortyzacja i bieżnik

But ma podeszwę wykonaną w całości z pianki RevLite. Pianka ta znana jest z innych modeli tej marki. Jest pianką, która daje przede wszystkim kompromis między miękkością a sprężystością. Z tego też względu 890 nie jest bardzo miękkim butem. Pod kątem amortyzacji przeznaczonym dla biegaczy maksymalnie około 80 kilogramowych.

New Balance 890 v6 - RevLite

To co jest również w nim charakterystycznego to dodatkowe „wąsy” zatopione w przednią część podeszwy. Są to dwa plastikowe elementy biegnące wzdłuż krawędzi buta. Usztywniają przednią cześć (dla niektórych prawdopodobnie zbyt mocno) i poprawiają także przetoczenie tej części buta. Po założeniu mam wrażenie, że przód nie jest miękki a raczej sztywny i delikatnie podniesiony, zapraszający do biegu. W starych modelach 890 takiej konstrukcji nie było. Tamte buty tak dobrego przetoczenia w przedniej części buta nie oferowały.

Bieżnik typowo asfaltowy. Aby but wyglądał ciekawiej i przyciągał oko wykonany został z gumy w różnych kolorach. W zależności czy mówimy o wersji męskiej czy damskiej mamy tu odcienie niebieskiego, zielonego czy różowego. Tyle o kolorach.

Sam bieżnik jest natomiast umiarkowanie agresywny. Sprawdzi się na asfalcie czyli w naturalnym środowisku 890 a także na ubitych ziemnych drogach czy duktach leśnych.

New Balance 890 v6 - bieżnik

Dopasowanie i komfort

Cholewka w NB890 v6 jest dosyć klasyczna. Wykonana z podłużnie ponacinanej siatki. Nie sprawia wrażenia ani wybitnie oddychającej ani wybitnie ciepłej. Mam wrażenie, że jest gdzieś pośrodku. Wykończona została bezszwowo, a w najbardziej newralgicznym miejscu czyli zgięciu stopy nie ma żadnych dodatkowych elementów, o które można się obawiać i które mogą ulec uszkodzeniu podczas eksploatacji.

Po założeniu cholewka jest dopasowana, ale nie jest to „skarpetkowe” dopasowanie. Pięta trzyma się na swoim miejscu, w śródstopiu także czuć, że stopa jest trzymana. W palcach tylko może jest trochę mniej miejsca ze względu na nieco podniesiony „dziób” buta. Poza tym przód zapewnia wystarczającą ilość luzu dla stopy zarówno na długość jak i szerokość. W przypadku 890 v6 nie ma potrzeby wybierania większego czy mniejszego rozmiaru buta niż zazwyczaj. Biegasz w 10 US, kup 890 w rozmiarze 10 US.

New Balance 890 v6 - cholewka

Po założeniu poza dopasowaniem da się też poczuć duży komfort. Wnętrze buta podobnie jak i cholewka zewnętrzna zostało bardzo dobrze wykończone. W 890 znajdziemy język zintegrowany z cholewką. Dzięki temu język nie będzie jeździł na boki co ogranicza ryzyko że podczas biegu coś w bucie będzie przeszkadzać. Wszycie zarówno po bokach jak i podstawa języka wykonana jest za pomocą płaskich szwów. Nie powinno . Można się nawet pokusić o stwierdzenie że z tak gładkim i komfortowym wnętrzem w 890 jest możliwość biegania bez skarpet, ale to sprawa bardzo indywidualna.

New Balance 890 v6 - tyłem

Lekkość

Choć linia 890 pozostaje linią lekką to jednak z roku na rok nabiera masy. W 2014 890 v4 w rozmiarze 12 US ważyła 280 gram, 890 v5 – 289 gram. Po trzech latach powraca i przybywa jej kolejne 9 gramów. 890 v6 w rozmiarze 12 US waży 298 gramów.

Jak na treningowy but biegowy jest to mało, jak na but treningowo-startowy o niezłej amortyzacji tyle ile trzeba. Jego bezpośrednie alternatywy mają podobną wagę: DynaFlyte 2 (298 gram), Launch 4 (304 gramy), Zante v3 (280 gramów). Generalnie ze swoją wagą model 890 plasuje się gdzieś pomiędzy butem treningowym a treningowo-startowym.

New Balance 890 v6 - zapiętek
REKLAMA

Plusy

  • dobre przetoczenie,
  • niska waga jak na but do biegania,
  • gładka i bardzo komfortowa cholewka wewnętrzna,
  • uniwersalność, może posłużyć zarówno jako treningówka jak i startówka.

Minusy

  • niektórym może przeszkadzać duża sztywność podeszwy.
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
endru098
endru098
7 lat temu

Cześć,
dzięki za wpis. Mam pytanie czy byłyby to odpowiednie buty dla mnie jak biegam od 3 sezonów w New Balance 870 V3 i V4 (nigdy nie biegałem i nie miałem innych modeli)?
Ewentualnie jaki inny model (asics, adidas, nike, nb)?
Uwielbiam NB ale od zawsze „choruję” na asics-y 😉
Z góry dzieki za odpowiedź.

endru098
endru098
6 lat temu

Dziękuję 🙂 Zdecydowanie muszę pomierzyć :). Jak będę miał chwilę to odwiedzę „Twój” sklep biegacza. Mam nadzieję, że będę miał okazję spotkać sie też „w cztery oczy”

Michał
Michał
6 lat temu

Plusem serii 890 była też ich stosunkwo niska cena, ale chyba to se ne vrati 😉
Mam w domu wersje 3 i 4 z przebiegiem powyżej 2 tys. i nadal są w użyciu – to zdecydowanie najlepsze buty w jakich biegałem i świetnie sprawdzałaty się w mieszanym terenie. Potem kupiłem Zante i te już niestety w mokrym leśnym terenie po prostu się slizgały, nie mówiąc o lekkim błocie. Mam nadzieje, że V6 będzie zbliżone do v4 lub v5 – wydaje się, że mają podobną szerokość w śródstopu co mi bardzo odpowiadało, bo w Zante czasem brakowało mi stabilności. Jak możesz to napisz jak sobie radzi ten bieżnik po udeptanych leśnych ścieżkach po deszczu, będę wdzieczny!

Andrzej M
Andrzej M
6 lat temu

Hej
Skąd wziąłeś 8mm drop? Wszędzie ten but opisany jest jako 6mm. Cena tez troche przesadzona.
pozdrawiam Andrzej

Jacek
Jacek
6 lat temu

Użytkowałem v4 i v5, i oceniam v6 jako zdecydowanie twardsze. W porównaniu do poprzedników wkładka w bucie praktycznie nie istnieje ponieważ jest bardzo cienka i być może dlatego jest takie wrażenie twardości. NB zrobił cięższą i bardziej pełną podeszwę i pewnie juz nie chciał dorzucać kolejnych gramów grubszą wkładką 😉

Zibi
Zibi
6 lat temu

Beznadziejne są te buty. Szczególnie jeśli ktoś będzie próbował przesiąść się na nie ze starych edycji 890. Odradzam!