Nike React Miler – co kryje w sobie kolejny react?

Znowu React?! Ile już tych reactów? Był Epic, Odyssey, Phantom. Wiosną pojawił się Infinity. Teraz pojawia się Nike React Miler i wraz z nim dostajemy kolejny już bardzo dobrze amortyzowany but treningowy o uniwersalnym przeznaczeniu. Czym się różni od poprzednich reactów? Kiedy warto postawić na Milera? Co się w nim kryje?

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – bardzo duża
5/6
 
 
▪ drop – klasyczny
10 mm
 
 
▪ waga – półciężka
360 g
 
 
▪ cena katalogowa – 549 zł
549 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie

Miler to treningowy but na asfalt i twarde nawierzchnie. Zdecydowanie treningowy, czyli zdecydowanie bardziej miękki niż szybki. Miękkości ma w sobie tyle, że sprawdzi się nawet u tych nieco cięższych biegaczy. Dodatkowo przez swoją solidną konstrukcję zapewniający dużo stabilności. Jeśli porównamy go do innych „reactów” to jest to stabilność na poziomie Infinity.

Nike Miller React

React – co jest co?

Właśnie. Stabilność na poziomie Infinity. Zanim rozrysuję tabelkę dla wszystkich butów treningowych Nike, warto zerknąć na samą linię React. Miler, to jak już wspomniałem piąty but z tej linii. Eliminując z tej czwórki Phantom Reacta – który umówmy się – to tylko Epic bez sznurówek, zostaje nam główna czwórka. Można podzielić je według cholewki. Dwa z nich – Epic i Infinity – to buty ze „skarpetkową” cholewką. Dwa z nich – Odyssey i Miler – to buty z cholewką klasyczną. Można je też podzielić ze względu na stabilność i amortyzację. Dwa z nich zapewniają jej więcej – Miler i Infinity. Dwa z nich zapewniają jej mniej – Epic i Odyssey.

 większa stabilnośćmniejsza stabilność
większa amortyzacjaInfinity React Epic React
mniejsza amortyzacjaMiler ReactOdyssey React
Nike Miller React - czubek

Nike – co jest co?

Podobnie zagęszcza się sytuacja jeśli spojrzymy na całą ofertę butów biegowych Nike. Jeśli do „reactów” dodamy wszystkie „zoomy” to na „półce pegasusa” – czyli butów do wszystkiego robi się ciasno. Choć moim zdaniem Pegasus idzie, niestety w coraz szybszą stronę. Z roku na rok jest w nim coraz mniej dawnego treningowego charakteru za który go lubiłem. Teraz na takiego solidnego konia treningowego wygląda Miler.

 treningowo-
startowe
treningowe
neutralne
treningowe
ze stabilizacją
największa amortyzacja Zoom Vomero
Infinity React
 
bardzo duża amortyzacjaPegasus TurboZoom Pegasus
Miler React
Epic React
Zoom Structure
duża amortyzacja Odyssey React
Zoom Winflo

But z klocków, czyli design nie powala

Design mnie nie powala. To rzecz gustu ale Miler spośród wszystkich „reactów” wygląda najgorzej i najciężej. Jak but zbudowany z klocków lego. Duży biały klocek do podeszwa. Potem czerwony płaski klocek z tyłu. Wreszcie czarne klocuszki (raz matowe raz z połyskiem) budujące cholewkę. Wszelkie połączenia między elementami buta są bardziej niż widoczne. Porównując co do gładkiego designu Epiców, Infiniti czy nawet Odysseyów to tak, jest to „ciężki” design.

Nike Miller React - tyłem

Biały klocek

Biały klocek to podeszwa, która jest najmniejszym zaskoczeniem, bo jest to jeden jednolity element z pianki React. W dodatku całkiem spory, bo mamy tutaj 31 mm pod piętą i 21 mm pod przednią częścią stopy. To bardzo dużo jak na „reacty”, bo żaden z nich nie ma więcej pianki. Nawet Infinity przegrywa z nim o milimetr. A że wszystkie z nich mają dokładnie tą samą piankę w podeszwie to można niejako powiązać wysokość buta ze stopniem amortyzacji. Znów „reacty” można podzielić na pół – bardzo dobrze amortyzowane Infinity i Milery oraz mniej – Epici i Odysseye.

Nike Miller React - amortyzacja
modelwysokość
pięta
wysokość
śróstopie
drop
Miler React31 mm21 mm10 mm
React Infinity30 mm21 mm9 mm
Epic React21 mm18 mm10 mm
Odyssey React22 mm12 mm10 mm

W praktyce taka amortyzacja sprawia, że jest to typowo treningowy but. Czuć to od pierwszego założenia – podeszwy jest dużo, jest miękka, ale nie jest to taka totalna mięciusia gąbka. Nie powiem, że zakładając Milera mam tak miękko jakbym wdepnął w… wiecie w co. Zdecydowanie jednak jest to but dla tych szukających dużo amortyzacji i komfortu. Także dla tych o większej masie ciała niż statystyczny biegacz.

Wreszcie jest to but w pierwszej kolejności „w miasto”. Jak przystało na „reacty” bieżnik jest płytki i gładki. Jeśli ktoś liczy, że swoją fakturą złapie się nierównej powierzchni to może się pomylić. Z drugiej strony gumy na bieżniku jest całkiem sporo i na twarde nawierzchnie wystarczająco.

Nike Miller React - bieżnik

Czerwony klocek

Czerwony klocek w tej układance to element stabilizacji pod piętą. To taka zewnętrzna dodatkowa obejma mająca trzymać piętę i zapewniać jej więcej stabilności. Podobny element znajdziemy w każdym z pozostałych „reactów”. W Milerach jest on dość duży i położony stosunkowo blisko pięty przez co wraz z usztywnionym zapiętkiem daje dobre trzymanie. To właśnie dzięki temu Miler jest obok Infinity jednym z dwóch „reactów” o większej stabilności.

Nike Miller React - stabilizacja

Czarne klocki

Czarne klocki to cała cholewka. Kojarzą mi się najbardziej z klockami bo przez nieco inną fakturę poszczególne jej elementy różnią się od siebie. Mamy więc siateczkę – o umiarkowanej grubości. Mamy dosyć duże wzmocnienie na czubku palców. W rejonie sznurowadeł znajduje się też dodatkowy element – pasek będący częścią sznurowania. Wreszcie mamy element na pięcie będący niejako przedłużeniem „czerwonego klocka” stabilizującego.

Nike Miller React - detal

Elementy te są połączone bezszwowo ale jest ich na tyle dużo i są na tyle solidne, że razem zapewniają dużo stabilności. Jeśli ktoś miał wątpliwości co do trzymania stopy przez cholewkę w Epicach czy Odysseyach to tutaj trzymania i stabilności jest bardzo dużo.

Cholewka leży na stopie dość klasycznie ale przyjemnie. Myślę, że szybko bym się z nim polubił. Rozmiarówka również jest normalna i moje standardowe 12 US zapewnia optymalną ilość miejsca na palce. Mając inne Nike w danym rozmiarze Milera można brać w tym samym. Będzie dobrze!

Nike Miller React - toebox

W środku miejsca na stopę też jest dość. Dla mnie – biegacza z raczej szczupłą stopą – jest to but raczej z tych bardziej przestronnych, a ja akurat taką przestronność w bucie treningowym lubię. Jedyne co może w dłuższej perspektywie mnie w nim drażnić to język. Jest cienki i cienko zakończony. Jeśli lubisz biegać w skarpetach typu stopka możesz mieć wątpliwość czy nie będzie podrażniał gołego ciała. Ale być może przesadzam.

Nike Miller React - cholewka

Generalnie Miler React to jeden z bardziej stabilnych butów w aktualnej ofercie Nike. Nie jest to co prawda typowy „but ze stabilizacją” czy też „but dla pronatora” ale jeśli lubisz Nike i szukasz treningowego buta na miejskie chodniki i ulice który zapewnia dużo stabilności to Miler React jest obok Zoom Structure jedną z dwóch najlepszych propozycji.

Plusy

 • bardzo dobra amortyzacja,
 • bezszwowa, komfortowa cholewka,
 • dobra stabilność i trzymanie stopy,
 • najbardziej stabilny z linii React.

Minusy

 • dosyć ciężki – 360 gramów w rozmiarze 12 US
 • cienki język może drażnić stopę.
REKLAMA

6 komentarzy do “Nike React Miler – co kryje w sobie kolejny react?

 • 13.06.2020 o 22:20
  Permalink

  A czy to nie jest tak, że infinity i Miller są następcami modeli epic i odyssey, które już nie są produkowane?

  Odpowiedz
   • 16.06.2020 o 18:25
    Permalink

    Nic nie wiem. Zazwyczaj nowe Vomero pojawiało się na początku roku, w tym roku jest cisza.

  • 16.06.2020 o 18:27
   Permalink

   Trochę tak, choć z technicznego wiedzenia to kompletnie inne buty. Nie jestem w stanie wskazać który miałby być którego następcą, a ponieważ przez jakiś czas wszystkie modele będą krążyć po rynku to warto porównać ze sobą całą czwórkę.

   Odpowiedz
 • 17.09.2020 o 14:57
  Permalink

  Pierwsze wrażenia po 16km i 10km są bardzo pozytywne.Amortyzacja jest w moim odczuciu duża (przy mojej wadze nawet bardzo duża).Dużo miejsca z przodu buta więc osoby z szerszą stopą nie powinny narzekać.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *