Nike Zoom, jak wygląda z bliska poduszka gazowa w Nike

Nike Zoom to jedna z głównych technologii Nike odpowiadająca za amortyzację w butach do biegania. Składają się na nią poduszki gazowe umieszczone w strategicznych miejscach podeszwy, czyli pod piętą i pod śródstopiem. Ich ilość i umiejscowienie jest różne w zależności od tego jakiego buta mamy w ręku i o jakim mówimy.

REKLAMA

Nike Zoom pojawił się na rynku w 1995 roku, a więc jest już stosunkowo wiekową technologią. Od jego wprowadzenia w butach zmieniło się prawie wszystko a chyba jedynym ogniwem jest Nike Pegasus, który jest produkowany od 1983 roku.

Wokół Nike Zoom zbudowano całą linię butów biegowych. Aktualnie w linii Zoom znajdują się Zoom Vomero, Zoom Pegasus, Zoom Elite, Zoom Odyssey i Zoom Structure. To trzon. Każdy z nich ma nieco inny profil i przeznaczenie. Vomero – najbardziej miękki. Pegasus – uniwersalny. Elite – szybki, Odyssey – stabilizujący, Structure – kompromisowy pomiędzy stabilizacją, amortyzacją i szybkością.

 neutralstabilizacja
największa amortyzacjaZoom VomeroZoom Odyssey
bardzo duża amortyzacjaZoom PegasusZoom Structure
duża amortyzacjaZoom Elite 

W każdym z nich inaczej też umiejscowione są poduszki gazowe. W tych najlepiej amortyzowanych Vomero i Odyssey poduszki są w dwóch miejscach – z tyłu i z przodu. W Pegasusach – tylko z tyłu. W Elite i Structure – tylko z przodu. Tak wygląda poduszka Nike Zoom znajdująca się z przodu pod śródstopiem:

Nike Zoom - przód

Natomiast tak wygląda poduszka tylna, znajdująca się pod piętą:

Nike Zoom - tył

W zależności od modelu mamy buty czy z jedną czy z dwoma poduszkami gazowymi. W Vomero, które jest najlepszym przykładem, bo ma dwie poduszki gazowe wygląda to tak:

Nike Zoom - podeszwa

Natomiast w środku każda z tych poduszek składa się z tysięcy malutkich syntetycznych włókien łączących dwie warstwy plastiku. Pomiędzy nimi jest gaz, którego ciśnienie sprawia, że cały element jest miękki, dobrze absorbuję energię i szybko wraca do swoich pierwotnych wymiarów i kształtów.

Poduszki gazowe Nike Zoom to też niewielki element całej podeszwy. Minimalnie cięższa jest ta z przodu i waży 6 gramów. Ta tylna to 5 gramów. Razem poduszki ważą około 11 gramów, co stanowi mniej niż 10% wagi całej podeszwy Vomero, która waży 115 gramów.

Po przekrojeniu buta na pół wygląda to tak:

Nike Zoom - przekrój

Oczywiście weźcie poprawkę, że tak wygląda przekrojony but i przekrojona poduszka gazowa z której uszło powietrze. Widać tylko zarys poduszki oraz malutkie włókna ułożone prostopadle do podłoża. Po przecięciu przypominają watę i choć między nimi nie ma już gazu, to nadal pracują jak poduszka. Po ściśnięciu palcami poduszka wraca do poprzedniego kształtu.

Tak właśnie wygląda poduszka gazowa Nike Zoom, która w wielu butach Nike odpowiada za amortyzację. To przez nią w Pegasusach jest miękko z tyłu a w Elitach miękko z przodu.

REKLAMA

3 komentarze do “Nike Zoom, jak wygląda z bliska poduszka gazowa w Nike

 • 28.11.2015 o 18:29
  Permalink

  A co z butów Nike nadaje się do biegania w zimie?

  Odpowiedz
  • 05.01.2016 o 09:53
   Permalink

   Szczerze, bez szukania w Google nie mam pojęcia 😉

   Po zerknięciu w Googlach widzę, że to jeden z modeli treningowych (TR jak Training) – ale nie do biegania ale raczej na fitness czy innych ćwiczeń wewnątrz.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.