Nike Zoom Structure 19 – czy to na pewno nowy model?!

Szczerze, gdyby nie numer na języku mógłbym pomylić Structure 19 ze Structure 18. Gdyby nie to mógłbym nie zauważyć, że mam w ręku nową edycję buta Nike Zoom Structure. Nową, różniącą się tak niewiele, że już wiem, że będą mi się mylić między sobą.

REKLAMA

No ale mam. I może dobrze, że rok temu nie pisałem o 18, bo w przypadku Structure 19 musiałbym zrobić kopiuj-wklej…

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – duża
4/6
 
 
▪ drop – klasyczny
10 mm
 
 
▪ waga – średnia
328 g
 
 
▪ cena katalogowa – 529 zł
529 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie

Nike Zoom Structure to but treningowy z dodatkową stabilizacją dla stopy nadmiernie pronującej oraz z bardzo dobrą amortyzacją. Oparty na systemie poduszek gazowych Nike Zoom, stanowi element większej linii Nike Zoom. W poniższej tabelce widać gdzie można znaleźć Structure.

 neutralstabilizacja
największa amortyzacjaZoom VomeroZoom Odyssey
bardzo duża amortyzacjaZoom PegasusZoom Structure
duża amortyzacjaZoom Elite 

Teoretycznie wygląda, że jest to odpowiednik Pegasusa, ale dla stopy nadmiernie pronującej. W praktyce z racji przeniesienia poduszki gazowej pod śródstopie jest to bardziej odpowiednik modelu Zoom Elite

To też drugi, ten mniej amortyzowany i stabilizowany model w palecie Nike Zoom. Najlepiej amortyzowany i stabilizujący jest, pokazany dwa miesiące temu, Zoom Odyssey. Structure ma od niego i mniejszą amortyzację i mniejszą stabilizację. Dodatkowo patrząc na brak różnic między wersją 18 a 19 mam też wrażenie, że cała para w tym momencie poszła w nowy model Odyssey, a Structure został po prostu Structurem.

No więc co mieliśmy i co mamy w Structure 19?

Nike Zoom Structure 19 - detal

Cholewka – prawie ta sama

W tym momencie wszystkie główne modele Nike Zoom wyglądają podobnie i mają cholewkę wykonaną z materiału zwanego flymesh. Dodatkowo jak to wszystkie inne modele Zoom wykończony został w technologii bezszwowej. Wersja czerwona nie powala mnie wyglądem, ale inne wersje kolorystyczne będą zapewne wyglądały lekko i dużo lepiej.

Nike Zoom Structure 19

Głównym detalem jest tu i w innym modelach – flywire. W teorii są to żyłki czy sznurki, mające poprawiać trzymanie śródstopia. Raz nawet słyszałem, że system ten ponoć opina stopę również od spodu. W praktyce robi on mniej bo tak na prawdę wszędzie sznurówki trzymają się przede wszystkim dzięki dziurkom.

Nike Zoom Structure 19 - flywire1

A jak zajrzymy do środka to widać, że wcale flywire nie przechodzi pod spodem, a jest po prostu poprzeszywane raz tu raz tam. Gdyby miały mocniejszą formę niż cienkie płaskie paski możnaby mówić, że pomagają trzymać śródstopie. Będąc tak delikatnymi ich wpływ na trzymanie stopy jest minimalny.

Nike Zoom Structure 19 - flywire2

A skoro już zaglądamy do środka to warto zauważyć dwie rzeczy. Po pierwsze rozwiązanie w którym język zintegrowany jest z cholewką. To rozwiązanie robi różnicę bo ogranicza przesuwanie się języka na boki a tym samym poprawia komfort. Po drugie, wnętrze jak to w Nike wykończone jest bardzo gładko, miękko i wygodnie.

Nike Zoom Structure 19 - wnętrze

Reszta klasyczna. Zapiętek sztywny jak w innych treningowych modelach pokroju Pegasusa czy Vomero. Wewnętrzne usztywnienie pokrywa się z designem na cholewce.

Nike Zoom Structure 19 - zapiętek

Z przodu na czubku pozostało też dyskretne wzmocnienie na paluch. Z wierzchu widać je bardzo subtelnie, ale da się je wyczuć w dłoni. W miejscu gdzie duży paluch może przetrzeć materiał, cholewka jest wzmocniona.

Nike Zoom Structure 19 - czubek

Podeszwa – ta sama

Nike Zoom Structure tak samo jak pozostałem buty z serii Nike Zoom opiera się na systemie amortyzującym w postaci poduszek gazowych. W Structure takowa jest jedna – pod śródstopiem – przez co pod kątem podeszwy Structure przypomina Elite (też zoom pod śródstopiem) niż Pegasusa (zoom pod piętą).

Nike Zoom Structure 19 - Nike Zoom

Reszta podeszwy to pianka Cushlon. Według materiałów produktowych jest to pianka o trzech gęstościach. Najmniej miękka to główny element stabilizujący znajdujący się od wewnątrz podeszwy.

Nike Zoom Structure 19 - Dynamic Support

Dalej nie jest to już takie oczywiste. Patrząc z tyłu wygląda to na podobne rozwiązanie co LunarGlide, czyli że mamy piankę o dwóch gęstościach – od wewnątrz twardszą, od zewnątrz bardziej miękką. W rzeczywistości to jeden wielki element tylko od wewnętrznej strony pomalowany na inny kolor. Czy jest mniej miękki od wewnętrznej strony? Jeśli tak to minimalnie, bo w ręku tego nie czuć.

Nike Zoom Structure 19 - tyłem

Tak samo jak nie ma nic nowego w podeszwie, tak samo podobnie wygląda bieżnik.

Nike Zoom Structure 19 - bieżnik

Całościowo Structure daje dobrą amortyzację i dobrą stabilizację. W butach jest miękko a sama stabilizacja nie jest mocno wyczuwalna. Chcesz mieć mega amortyzację i stabilizację – weź Odysseya, chcesz mieć buta bez przesady – weź Structure. To bardzo uniwersalny model.

Waga

Nike Zoom Structure 19 w rozmiarze 12 US waży 328 gramów. Jak na but treningowy – ani dużo ani mało.

Podsumowanie

Nike Zoom Structure 19 to nic odkrywczego i nic nowego w stosunku do Structure 18. I jeden i drugi to ten sam but z tymi samymi rozwiązaniami i o takiej samej charakterystyce. Zapewnia taką samą amortyzację i stabilizację. Na nodze leży tak samo i w użytkowaniu będzie spisywał się tak samo jak poprzednik.

REKLAMA

7 komentarzy do “Nike Zoom Structure 19 – czy to na pewno nowy model?!

 • 26.06.2016 o 00:01
  Permalink

  Witam Panie Pawle,

  Ostatnimi czasy moje obecne buty zaczęły obcierać mnie od wewnętrznej strony śródstopia i palucha (szczególnie z lewej strony). Buty mają już jakieś 3 lata więc przyszedł chyba czas na zmianę. Zacząłem się więc rozglądać za nowymi i nawet poddałem się badaniu stóp w którym wyszło mi, że mam tendencję do nadpronacji. W związku z tym mam na oku 3 modele, z których nie mam pojęcia co wybrać. Mianowicie Asics GT-2000; Nike Zoom Structure 19 lub Nike Zoom Odyssey. Kompletnie nie wiem co wybrać ponieważ nie wiem jak dużą stabilizację i amortyzację powinny posiadać buty. Nie wiem czy Odyssey’e nie są zbytnią przesadą jeśli chodzi o stabilizację i amortyzację. Przeczytałem natomiast że Structure 19 są dla biegaczy do 80 kg, a dla cięższych osób są właśnie Odyssey’e. Obecnie waże 92 kg przy 188 cm wysokości ciała, jednak docelowo będę ważył około 88 kg (na pewno poniżej 90). Stąd moja prośba o radę, który model byłby najlepszy. Biegam ze śródstopia, głównie po twardej, miejskiej nawierzchni, 3 razy w tygodniu po około 10 km. Bardzo proszę o poradę ponieważ jestem totalnie w kropce. Z góry dziękuję za odpowiedź!

  Odpowiedz
  • 29.06.2016 o 19:11
   Permalink

   Z tym obcieraniem to faktycznie może być kwestia zużytego już buta. Co natomiast powinieneś teraz wybrać?

   Odyssey z tej trójki jest najbardziej solidną pod każdym względem (amortyzacja i stabilizacja) konstrukcją. Asics GT-2000 jest trochę „słabszy” ale to również bardzo wysoka półka amortyzacji i stabilizacji. Pod kątem Twojej wagi te dwa będą lepsze, ale…

   W Twoim przypadku warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka rzeczy.

   Po pierwsze skoro biegasz ze śródstopia to masz niezłą technikę i nie potrzebujesz aż takiej amortyzacji pod piętą. Bardziej przydałaby ci się amortyzacja pod śródstopiem – a Structure właśnie pod śródstopiem ma miękką poduszkę gazową.

   Po drugie, twój tygodniowy kilometraż (połączony z bieganiem ze śródstopia) nie jest duży i Structure spokojnie dadzą radę. A co do „butów do 80kg” to zajrzyj jeszcze tutaj: https://pawelbiega.pl/okreslenie-buty-dla-biegaczy-do-80-kg-to-bzdura/

   Odpowiedz
 • 31.07.2016 o 13:56
  Permalink

  Witam, mam podobny dylemat. Zastanawiam się nad Structure 19 a Elite 8/7…a może coś z Adidasa?
  Również nie wiem jak dużą stabilizację i amortyzację powinny posiadać buty. Moja waga 69kg/179cm. Biegam ze śródstopia( bynajmniej tak mi się wydaję)około 3-4 w tyg po asfalcie i ścieżkach leśnych po 10-15km. Myślałem nad czymś bardziej dynamicznym stąd Elite, chociaż może Structure też dadzą radę? Proszę o radę z góry dziękuje..
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 02.08.2016 o 17:49
   Permalink

   Jeżeli biegasz ze śródstopia to nie ma sensu abyś zastanawiał się czy potrzebujesz mniejszą czy większą stabilizację. Jeśli stojąc twoje kostki nie uciekają jakoś przeraźliwie do środka szukaj butów neutralnych. Żadne „stability” czy „motioncontrol”. Neutralne dadzą ci więcej bo nie będą wymuszały (nienaturalnego dla ciebie) ruchu.

   Jeśli chcesz coś dynamicznego i z nastawieniem na bieganie raczej ze śródstopia Elite będzie jednym z lepszych wyborów. Alternatywie możesz też spróbować Adidas Response Boost czy Brooks Launch. Każde z nich mają i z jednej strony niezłą amortyzację (przy 69kg więcej nie potrzebujesz) i dobrą dynamikę.

   Odpowiedz
 • 19.09.2016 o 21:44
  Permalink

  Witam
  Czeka mnie teraz zakup nowych butów. Obecnie mam Asics Gel-Surveyor 4.
  Pamiętam, że podczas ich zakupu proponowano mi również Nike Zoom Structure 18, ale z wkładką.
  Pytanie czy mogę model 19 brać „w ciemno”? Może inny zamiennik moich Asicsów

  Odpowiedz
 • 29.09.2016 o 13:38
  Permalink

  witam moje pytanie który model butów nike wybrać z dobrą stabilizacją stawu skokowego niestety mam stare kontuzje z czasów grania w koszykówkę a chęć do biegania wróciła i potrzebuję buta nie uciekającego na zewnątrz. zastanawiam się nad modelem pegasus 33 czy structure 19

  Odpowiedz
  • 01.10.2016 o 10:32
   Permalink

   Szczerze to najlepszy z Nike byłyby albo Vomero. Structure, Pegasus i Elite ma specyficzną konstrukcję podeszwy z lekkim nacięciem po zewnętrznej, przez co czasami występuje problem z lekką niestabilnością i uciekaniem na zewnątrz. Odyssey natomiast to but ze stabilizacją dla nadpronatorów, który z zasady będzie ci stopę kierował na zewnątrz. Vomero byłoby najlepsze.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *