On Cloudsurfer 7 – miękki, lekki i dopracowany strzał w dziesiątkę

11 maja 2023 6  min czytania
On Cloudsurfer 7

Marka On sukcesywnie poszerza swoją ofertę butów biegowych z dużą amortyzacją. Po ubiegłorocznym, udanym, debiucie w postaci Cloudmonstera, czas na Cloudsurfera. Ta nazwa nie jest nowa w ofercie butów tej marki. Model, który kryje się pod tą nazwą, to zupełnie nowy but. Niepodobny do tak samo nazywających się poprzedników. Miękki jak nigdy, prawie najlżejszy w swoim segmencie, niemal perfekcyjnie wykończony i naprawdę godny uwagi.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: On
  • rok premiery: 2023
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena regularna: 799 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
wysokość podeszwy: średnia
32/22 mm
drop: klasyczny
10 mm
bieżnik: płaski
1,3 mm
szerokość cholewki: wąska
103,4 mm
waga: lekka
285 g

Przeznaczenie

On Cloudsurfer 7 to bardzo dobrze amortyzowany but do biegania po twardych nawierzchniach. Sprawdzi się jako komfortowy but do codziennego biegania w warunkach miejskich i okołomiejskich. Jest to but przeznaczony dla biegaczy o masie ciała maksymalnie do 85-90 kilogramów. Jest to też but neutralny, a co za tym idzie, w pierwszej kolejności przeznaczony dla osób o neutralnym sposobie przetaczania stopy.

On Cloudsurfer 7

Plusy

  • bardzo duża amortyzacja,
  • płynne przetoczenie z pięty na palce,
  • komfortowa, bardzo dobrze wykończona cholewka,
  • niezbyt głęboka bruzda w podeszwie (wreszcie On’y nie zbierają kamyków),
  • bardzo niska waga (w 6 % najlżejszych butów do codziennego biegania).

Minusy

  • może być lekko niestabilny w części piętowej

On – co dla kogo?

Jeśli prześledzimy sobie poprzednie edycje buta nazwanego Cloudsurfer to był to but dosyć surowy i umiarkowanie amortyzowany but treningowo-startowy. Zupełnie nie przypominał tego co mamy teraz w rękach. W tym momencie jest to prawdopodobnie drugi najlepiej amortyzowany treningowy but tej marki za Cloudmonsteren.

TRENINGOWE
STABILIZUJĄCE
TRENINGOWETRENINGOWO-
STARTOWE
STARTOWE
maksymalna
amortyzacja
Cloudmonster
bardzo duża
amortyzacja
Cloudsurfer
Cloudstratus
Cloudrunner
duża
amortyzacja
CloudflyerCloudswift
umiarkowana
amortyzacja
Cloudflow
CloudX
Cloudboom

Alternatywy

On Cloudsurfer 7 to odpowiedź na potrzebę uniwersalnej, bardzo dobrze amortyzowanej treningówki. Póki co w marce On najbliżej tego był model Cloudswift, teraz mamy jeszcze bardziej miękkiego Cloudmonstera. Jest od odpowiedzią zarówno na bardziej miękkie Hoki Cliftony 9 czy Cumulusy 25, ale może być też dobrą alternatywą dla popularnego Pegasusa 40 czy Ghosta 15.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Solarglide 636/2610322273699
Asics Gel-Cumulus 2424/168286249679
Brooks Ghost 1535/2312286258649
Hoka Clifton 932/275248205699
Mizuno Wave Rider 2638/2612284245674
New Balance 880 v1337/2710300238699
Nike Zoom Pegasus 40b.d.10280250599
On Cloudsurfer 732/2210245205799
Saucony Ride 1635/278249221599
REKLAMA

Amortyzacja

Zdecydowana większość dotychczasowych modeli On pod kątem konstrukcji podeszwy wyglądała tak: Najbliżej ziemi były wykonane z pianki ,,chmurki”, nieco wyżej znajdowała się wykonana (najczęściej) z polipropylenu płytka Speedboard, a nad nią jeszcze jedna warstwa pianki.

Wraz z Cloudsurferem 7 mamy jednak zmianę. Zmianą jest brak płytki Speedboard. Podeszwa Cloudswiftów wykonana jest z jednego bloku pianki Helion. To aktualnie jedna z najbardziej miękkich, a jednocześnie lekkich pianek stosowanych w bitach marki On. Pianki mamy tutaj dosyć standardową ilość. Są to 32 milimetry pianki pod częścią piętową i 22 milimetry pianki pod częścią przednią. Mimo, że nie są to wartości rekordowe to but nie tylko zapewnia dużo amortyzacji, ale jest też bardzo miękki w odczuciu. Chmurkowa podeszwa działa tutaj na dwa sposoby. Po pierwsze, amortyzuje poprzez miękkość pianki. Po drugie, poprzez przestrzenie, które pozwalają piance ,,pracować”.

On Cloudsurfer 7 - amortyzacja

Z resztą w tym przypadku wydaje się, że pozbawienie podeszwy płytki Speedboard ma więcej zalet. Przede wszystkim płytka taka była jednak nieco sztywniejsza niż pianka co mogło ograniczać odczucie miękkości i amortyzacji w bucie. Brak płytki sprawia, że but jest jeszcze bardziej miękki i tym samym konkurencyjny z coraz większymi i coraz bardziej miękkimi butami biegowymi.

Na papierze nieco gorzej może wypadać dynamika tego buta – mniej amortyzacji w połączniu z płytką to jednak zazwyczaj ,,szybsze” rozwiązanie niż sama pianka jak ma to miejsce w Cloudsurferze 7. To sprawia, że jest to zdecydowanie model treningowy, na co dzień i raczej do wolnego biegania, aczkolwiek jego lekkość i bardzo płynne przetaczanie sprawiają, że nieco szybsze jednostki są w nim także przyjemne.

On Cloudsurfer 7 - przód

Jedyne czego może brakować to stabilności w części tylnej. W przypadku kiedy nie masz problemu z koślawieniem kostek i generalnie prowadzisz stopę prosto to prawdopodobnie nie zwrócisz na to uwagi. Jeśli natomiast twoja pięta ma tendencję do jakiegoś mniej kontrolowanego ruchu na boki to Cloudsurfer 7 przez bardzo miękką i uginającą się podeszwę ten ruch pogłębiać. Jeśli szukasz stabilizacji w bucie to ja go raczej nie polecę.

Waga

Wspomniałem wyżej o niskiej wadze bo taki jest ten but. Według materiałów producenta but męski waży 245 gramów, a but damski 205 gramów. To zdecydowanie najniższe wartości pośród swoich konkurentów z innych marek. W rozmiarze 12 US waży natomiast 285 gramów co jest wartością rewelacyjną. W porównaniu do wszystkich butów biegowych mieści się on w gronie 22 % najlżejszych butów do biegania. Jeszcze lepiej jeśli porównamy tą wartość tylko do dobrze i bardzo dobrze amortyzowanych butów na codzienny trening. W takim gronie Cloudsurfer 7 znajduje się w 6 % najlżejszych butów.

On Cloudsurfer 7 - detal

Cholewka

Na bardzo wysokim poziomie stoi też cholewka i jej wykończenie. Materiał z zewnątrz to klasyczna techniczna siatka z dużymi oczkami. Od wewnątrz to jednolity materiał, który miękko otula stopę. W przypadku Cloudsurfera (i wielu innych modeli tej marki) warto zwrócić uwagę właśnie na środek. Wewnątrz wszystko jest gładko połączone i niezależnie czy to boczna strona, tylna czy okolice języka but jest wykończony bez żadnych elementów mogących podrażniać stopę. Wydaje się, że to powinien być standard w butach biegowych. Niestety, ale w zdecydowanej większości można wewnątrz znaleźć odstające elementy. Wykończenie jakie mamy w Cloudsurferach jest natomiast powyżej standardu. Można powiedzieć, że na swój sposób premium.

On Cloudsurfer 7 - cholewka

Miejsca wewnątrz jest wystarczająco. Ja zazwyczaj lubię jak mam miejsca nieco więcej niż nieco mniej i tak właśnie mam w Cloudsurferach 7. Nie jest to nadzwyczaj szeroki but, ale przestrzeń w palcach jest optymalna. Można biegać długie dystanse.

Z tyłu mamy natomiast umiarkowanie usztywniony zapiętek. Można wręcz powiedzieć, że ma dwa stopnie sztywności. Niżej, przy samym połączeniu z podeszwą jest z zewnątrz dodatkowo usztywniony. Wyżej usztywnienia jest mniej. Nie jest to na pewno takie sztywne ,,imadełko” jak w niektórych butach biegowych, gdzie wewnętrzne usztywnienie jest solidne jak skała. Tutaj zapewnia ono nieco przyjemnej elastyczności. Jednocześnie zapewnia stabilność ale…

Stabilność zapewnia w przypadku kiedy masz stopę neutralną, prowadzisz stopy prosto i generalnie biegasz ,,normalnie”. W takim przypadku do trzymania i stabilności tylnej części nie można mieć zastrzeżeń. Jeśli natomiast masz jakieś problemy ze stabilnością w rejonie kostek to miękka praca podeszwy i uginanie się chmurek mogą powodować niestabilność. Napiszę to po raz drugi w kontekście tego modelu – nie jest to but pierwszego wyboru dla osób szukających dużej stabilności.

On Cloudsurfer 7 - wnętrze

Bieżnik

Bieżnik jest bardzo… subtelny. To lekka faktura z zagłębieniami w formie rombów czy trójkątów. Z przodu i z tyłu wzmocniona gumą dla lepszej przyczepności i wytrzymałości. Jest to bieżnik, który najlepiej spisze się w miejskim i około miejskim bieganiu. Tak więc jeśli biegasz po ulicach i chodnikach, a najbardziej trudną nawierzchnią po jakiej biegasz są ziemne dróżki w parku czy lesie, to ten but da sobie radę. Choć im trudniej tym może być gorzej. W bieżniku Cloudsufera 7 nie ma za dużo elementów, które mogłyby się złapać podłoża.

On Cloudsurfer 7 - bieżnik

Na plus zasługuje dosyć płytka bruzda w podeszwie. Jak dotychczas w każdym ulicznym modelu, który miałem (ze starym Cloudsurferem włącznie) miałem dosyć głęboką przerwę między dwoma rzędami chmurek, w które wchodziły kamienie. Wystarczyło na kilkaset metrów zbiec na ziemną drogę i już słyszałem znajome chrzęszczenie w podeszwie. Kamień! W Cloudsurferach bruzda też jest, ale nieco szersza i przede wszystkim na tyle płytka, że nie przynoszę kamieni z treningu.

Podsumowanie

W beczce miodu jaką jest ten but znajduję tylko jedną łyżkę dziegciu – stabilność pod częścią tylną, która nie musi być problemem, ale nie jest to pod tym kątem wyjątkowy model butów. Pozostałe jego elementy i to co oferuje są natomiast na ponadprzeciętnym poziomie. Cholewka? Rewelacyjna! Waga? Niemal najniższa w swoim segmencie! Podeszwa? Bardziej miękka niż kiedykolwiek. Uważam też, że nowa konstrukcja, bez płytki Speedboard, z inaczej ułożonymi chmurkami, to w przypadku tej marki strzał w dziesiątkę. Dzięki tej zmianie jest to but, który może ,,siąść” tysiącom biegaczy na świecie.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments