Saucony Guide 16 – stabilny, ale zaskakujący lekkością i dynamiką

19 lutego 2023 7  min czytania
Saucony Guide 16 - detal

Guide 16 to kolejna już odsłona znanego i lubianego uniwersalnego buta treningowego ze stabilizacją. To jedna z tych linii, które w perspektywie kolejnych lat ewoluują powoli tak by biegacze mogli rok w rok zostawać w swoich ulubionych Guide’ach. Dla osób, które Guide’ów nie znają może być to natomiast całkiem żwawy codzienny but ze stabilizacją.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Saucony
  • rok premiery: 2023
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: nadmiernie pronująca
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena regularna: 689 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
wysokość: średnia
35/27 mm
drop: klasyczny
8 mm
bieżnik: uniwersalny
2,4 mm
szerokość cholewki: standard
106,7 mm
waga: średnia
307 g

Przeznaczenie

Saucony Guide 16 to kolejna edycja uniwersalnego buta treningowego ze stabilizacją. Buta przeznaczonego przede wszystkim dla biegaczy o masie ciała do około 90 kilogramów. Także dla biegacza potrzebującego w butach biegowych stabilizacji co niemal z automatu oznacza but dla osób o stopach nadmiernie pronujących. Jednocześnie jest to but bardzo uniwersalny. Przeznaczony na utwardzone asfaltowe drogi ale po szutrach czy mniej rozoranych leśnych duktach też będzie Ci w nich komfortowo.

Saucony Guide 16

Plusy

  • duża ale nie „zamulająca” amortyzacja,
  • lekki wyprofilowanie pod przednią częścią stopy ułatwiające przetaczanie i poprawiające dynamikę,
  • dobra stabilizacja,
  • bardzo lekki jak na but ze stabilizacją (w 4% najlżejszych butów ze stabilizacją),
  • dobrze dopasowany w rejonie śródstopia,
  • obniżony do 8 mm drop.

Minusy

  • nieco twardy, twardszy niż alternatywne modele konkurencji.

Saucony – co jest co?

Od wielu lat jest to bliźniak. Bliźniak chyba najbardziej znanego modelu z marki Saucony czyli Saucony Ride. Modele te łączy bardzo wiele: zastosowanie, poziom amortyzacji, trzymanie stopy. Dzieli tylko jedno – mały element w podeszwie środkowej, który sprawia, że Guide to but w pierwszej kolejności dla osób o stopach nadmiernie pronujących, a Ride dla osób o stopach neutralnych.

Jeśli dla kogoś ilość amortyzacji oferowanej w modelu Guide to za mało, to w ofercie jest też model Hurricane – również but ze stabilizacją, ale jeszcze większą, maksymalną amortyzacją.

 TRENINGOWE
NEUTRALNE
TRENINGOWE
ZE STABILIZACJĄ
największa
amortyzacja
TriumphHurricane
bardzo duża
amortyzacja
RideGuide
duża
amortyzacja
Jazz

Alternatywy

Alternatyw dla modelu Guide nie ma dużo, bo od kilku sezonów następuje raczej odwrót od klasycznych butów ze stabilizacją. Niemniej jednak część marek cały czas oferuje modele ze stabilizacją.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
adidas Solarcontrol340 g10 mm649 zł
Asics GT-2000 11275 g8 mm749 zł
Brooks Adrenaline GTS 22289 g12 mm649 zł
Hoka Arahi 6264 g5 mm629 zł
Mizuno Wave Inspire 18300 g12 mm599 zł
New Balance 860 v12327 g10 mm649 zł
Saucony Guide 16271 g8 mm689 zł
REKLAMA

Amortyzacja

Za amortyzacje w tych butach odpowiada pianka PWRRUN, czyli ta sama, którą mieliśmy w poprzedniku. Jest dokładnie w tej samej ilości i kształcie. Mamy więc 35 milimetrów pianki pod piętą i 27 milimetrów pod częścią przednią. To całkiem sporo jak na buty biegowe. Przy takich wartościach można by się spodziewać kapciowatego ,,poduszkowca”, a tu jest zupełnie inaczej.

Saucony Guide 16 - amortyzacja

Podeszwa zapewnia dużo amortyzacji, patrząc na grubość podeszwy nawet bardzo dużo, ale jest to amortyzacja dosyć sztywna, nierozleniwiająca. Porównując go z butami konkurencyjnych marek w Guide może wydawać się wręcz twardo. Jeśli nie lubisz kapciowatości w butach do biegania to polubisz Guide’y. Jest to but dla trochę cięższych biegaczy, ważących nawet do około 90 kilogramów, ale też takich, którzy nie chcą mieć buta, w którym będą się zapadać jak w maśle.

Jednocześnie mamy tu jeszcze jedną rzecz – wyprofilowanie buta pod przednią częścią. Może niewielkie i nie aż tak sztywne jak w startówkach, ale jednak delikatny profil pod przednią częścią but jest wyczuwalny. Daje to przyjemne wrażenie, że but chce trochę pomóc i zachęcić do biegu. W połączeniu z nieco twardszą podeszwą okazuje się, że Guide oferuje biegaczom coś czego inne treningówki ze stabilizacją nie dają – dynamikę. Jak na but o jednak wolnym, treningowym przeznaczeniu jest jej tutaj dużo. W porównaniu z adidas Solarcontrolem, Asics GT-2000, czy Mizuno Wave Inspire jest są one znacznie bardziej dynamiczne.

Saucony Guide 16 - przód

Stabilzacja

Stabilizacja także nie zmieniła się w stosunku do poprzedniej edycji. Jest rozwiązana w bardzo klasyczny sposób za pomocą elementu o większej sztywności wbudowanego w przyśrodkową stronę podeszwy. Nosi nazwę HOLLOW-TECH i ma postać łukowato wygiętego plastiku, który ogranicza uginanie się podeszwy po wewnętrznej stronie. Tym samym jeśli ktoś ma tendencję do przekoślawiania kostek do środka but będzie ten ruch w pewnym stopniu ograniczał. Jak z każdym tego typu rozwiązaniem nie pomoże w przypadku bardzo dużej nadpronacji, ale stopę nieco ustabilizuje.

Jest to też element umiarkowanie ,,agresywny” i niewyczuwalny pod stopą. Jest odgrodzony od niej warstwą pianki i w dużą dozą prawdopodobieństwa nie zrobi krzywdy osobom o stopach neutralnych. Jednakże jest to but skierowany przede wszystkim do osób posiadających stopy nadmiernie pronujące i koślawiących stopy.

Saucony Guide 16 - stabilizacja

W stabilizacji stopy i szeroko pojętej stabilności pomaga tu też konstrukcja podeszwy. Przede wszystkim dzięki wspomnianej wyżej sztywności podeszwy, która nie ma tendencji do pływania na boki. Dodatkowo również z powodu jej szerokości. Widać to szczególnie z przodu gdzie podeszwa trochę wylewa się spod cholewki. To wszystko ma swój cel – stabilność. Jak już postawisz stopę na podłożu to musisz się bardzo postarać, aby ją wraz z butem przekręcić na bok.

Bieżnik

Szukając kolejnych elementów niezmienionych w stosunku do poprzednich edycji mamy bieżnik. Jest umiarkowanie agresywny jak na buty do biegania po twardych nawierzchniach. Ułożony w klasyczną dla marki Saucony jodełkę. Sprawdzi się przede wszystkim na ulicach i chodnikach, a i na ziemnych i szutrowych drogach nie powinno być najgorzej.

Saucony Guide 16 - bieżnik

Lekkość

Lekkością ten model imponuje. Według materiałów producenta but męski waży 271 gramów, a damski 221 gramów. W moim rozmiarze 12 US waży natomiast 307 gramów co jest o tyle niską wartością, że jest to trzeci najlżejszy (na 40 modeli) but treningowy ze stabilizacją jaki kiedykolwiek pojawił się na blogu. Lżejszy była tylko Hoka Arahi 6 (280 gramów) oraz zapomniany już Nike Lunarglide 8 (303 gramów). Przekładając to na procenty mieści się w 4 procentach najlżejszych treningówek ze stabilizacją.

I to jest dobre w kontekście wspomnianej wcześniej dynamiki jaka w tym bucie drzemie. Mniej gramów na stopach pomoże, jeśli znudzi Ci się klepanie kilometrów i będziesz chciał się rozpędzić. Ten but wtedy zrobi różnicę.

Saucony Guide 16 - detal

Cholewka

Wreszcie coś co w bucie zmieniło się w porównaniu z poprzednią edycją – cholewka. Podobny jest materiał, z którego but został wykonany. To lekka techniczna siatka. Wydaje się dosyć cienka co powinno zapewnić dobrą przewiewność w cieplejsze dni.

Miejsca w środku optymalnie. Nie za dużo, nie za mało. Mylić może szeroka podeszwa w części przedniej sugerujaca także ponadprzeciętną ilość miejsca wewnątrz. Cholewka jest jednak nieco węższa niż podeszwa i wewnątrz but zapewnia standardową szerokość i standardową ilość miejsca na palce. Dla większości biegaczy optymalną.

Saucony Guide 16 - toebox

W rejonie sznurowania trzymanie dobre i przyjemne, ale nienarzucające się. Pomagają w tym detale. Po pierwsze język, który jest wewnątrz zintegrowany z cholewką. Tworzy dodatkową warstwę obejmującą miękko stopę, a przy okazji nie pozwala językowi się przesuwać nawet przy zbyt luźnym zasznurowaniu buta. Po drugie pasek wpleciony w cholewkę, który wzmacnia cholewkę i trochę dociąga ją wokół stopy po zasznurowaniu butów. Po trzecie język, który uległ zmianie w stosunku do poprzednika. Jest większy, bardziej miękki, pełnie otula grzbiet stopy i zapewnia więcej miękkości niż ten w poprzedniku.

Saucony Guide 16 - sznurowanie

Z tyłu klasycznie. Wewnątrz zapiętka mamy klasyczny sztywny klips trzymający piętę w miejscu. Współgra ze systemem stabilizacji w podeszwie oraz nieco twardszą podeszwą zapewniając stabilność stopie. Wewnątrz zapiętka jest komfortowo, ale nie jest to but, który za punkt honoru stawia sobie opatulenie Twojej pięty kilogramem gąbki. Miękkie gąbki są, ale w ilości powiedziałbym nieprzesadnej. Takiej, aby wystarczyło do zapewnienie komfortu.

Saucony Guide 16 - zapiętek

Podsumowując

Saucony Guide 16 to but na swój sposób zaskakujący. Zazwyczaj buty z tego segmentu to takie krążowniki szos. Duże, niekoniecznie zgrabne, ale bezpieczne i z pluszową tapicerką. Modelowi Guide 16 nie można odmówić stabilności i bezpieczeństwa. Nie można odmówić amortyzacji. Ale… Jak na stabilną treningówkę jest zaskakująco lekki i zaskakująco dynamiczny. Trochę zadaje kłam temu, że treningówki ze stabilizacją muszą być butami na pewien sposób ,,kapciowatymi”. Tu tego nie uświadczysz, ale jak będziesz chciał się trochę rozpędzić to śmiało!

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments