adidas Adizero SL2 – lepsze wcielenie budżetowej startówki

10 października 2024 6 min czytania
adidas Adizero SL2

adidas Adizero SL2 to model butów biegowych skierowany do miłośników szybszych treningów. To najprostsza i najtańsza opcja w prestiżowej linii Adizero, która od lat kojarzona jest z innowacyjnymi rozwiązaniami i wyjątkową dynamiką. Model SL2 oferuje mniej zaawansowanych rozwiązań niż jego drożsi kuzyni. Niemniej jednak biegacze szukający lekkiej i bardziej dynamicznej opcji na codzienne treningi powinni zwrócić na niego uwagę.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Adidas
  • rok premiery: 2024
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowo-startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: tempo/interwały
  • cena regularna: 599 zł

Dane techniczne

amortyzacja: duża
4/6
wysokość podeszwy: wysoka
36/26 mm
drop: klasyczny
10 mm
wysokość bieżnika: niska
1,6 mm
szerokość cholewki: średnia
105,2 mm
waga: lekka
285 g

Przeznaczenie

adidas Adizero SL2 to dobrze amortyzowany but treningowo-startowy, przeznaczony głównie do biegania po twardych nawierzchniach, takich jak drogi, ulice czy chodniki. Sprawdzi się zarówno podczas codziennych treningów, jak i szybszych startów, szczególnie u lżejszych biegaczy, dla których jego konstrukcja zapewni odpowiednie wsparcie. Dzięki swojej lekkości i dynamicznej konstrukcji może być dobrą opcją na poprawienie tempa na zawodach na dystansach 5 km, 10 km i półmaraton.

adidas Adizero SL2

Buty do biegania adidas – co jest co?

Modele butów do biegania marki adidas można podzielić na wiele segmentów. Możemy wyróżnić treningowe buty do codziennego biegania z linii Supernova, Ultraboost, 4DFWD, Adistar. To but przeznaczone w pierwszej kolejności do spokojnego codziennego biegania.

Adizero SL2 to natomiast but z linii adizero czyli z segmentu butów ,,szybkich” o większej dynamice. Buty takie są najczęściej uźywane na szybkie treningi oraz do startów w zawodach na różnych dystansach. W tym segmencie, model Adizero SL2 jest jednym z ,,wolniejszych”, przeznaczonym raczej do startów na krótszych dystansach oraz jednym z tańszych.

O wszystkich segmentach i modelach dowiesz się z zestawienia butów do biegania adidas.

WYŚCIGTRENING
najlepsze+42-21 KM
Pro Evo1
najlepsze NON-RACE
Prime X 2
42-21 KM
Adios Pro 3
10 KM
Takumi Sen 10
lepsze5 KM
Adios 8
5-10 KM
Adizero SL2
TRENING
Boston 12

Alternatywy dla adidas Adizero SL2

Naturalnymi alternatywami dla modelu SL2 są buty innych marek o charakterze treningowo-startowym. W większości to modele bez płytki z włókna węglowego, ale tych z jej zastosowaniem nie należy odrzucać. W tym gronie adidas Adizero SL jest jedną z ,,wolniejszych” oraz jedną z bezpieczniejszych opcji.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej zajrzyj do mojego zestawienia butów treningowo-startowych.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Adizero SL236/2610235206599
Asics Noosa Tri 1635,5/30,55230200699
Brooks Hyperion 231/238193176699
Diadora Frequenzab.d.8230225679
Hoka Mach 639/345232189759
Saucony Kinvara 1436/284198198629

Amortyzacja większa z przyzwoitą dynamiką

Amortyzacja w adizero SL2 zmieniła się na plus w stosunku do poprzedniej edycji. Przede wszystkim podeszwa została przebudowana. Zdecydowana większość podeszwy to nieco sztywniejsza pianka Lightstrike 2.0. Pomiędzy dwoma warstwami tej pianki znajduje się miękka i responsywna Lightstrike PRO, której jest znacznie więcej niż w poprzednim modelu, dzięki czemu poziom amortyzacji i odczuwalnej miękkości tego buta nieznacznie wzrósł.

Taka, konstrukcja ma też wspierać bieganie i czynić je bardziej dynamicznym. Sztywniejsza pianka wokół tworzy bezpieczną i stabilną podstawę a miękkie i responsywne wnętrze zapewnia sprężystość i poprawia dynamikę krotku. Brakuje tu oczywiście włókna węglowego ale mówimy o modelu, który ma być prostym, lekkim i budżetowym butem treningowo-startowym.

adidas Adizero SL2 - Lightstrike

Ogólne odczucie w bucie jest przyjemne. Znacznie lepsze niż w poprzedniku jeśli chodzi i poziom oferowanej miękkości. Nie jest to cały czas i nie będzie poduszkowiec, ale miękkość i amortyzacja jest na dobrym poziomie. Dla lżejszych biegaczy i szybszych amortyzacji i miękkości powinno być dosyć.

Dynamiki także powinno być dosyć. Jednym z pozytywnych aspektów buta jest delikatne wyprofilowanie podeszwy w części przedniej, które dobrze współgra z jej sztywną strukturą. Przód jest lekko uniesiony, a pięta lekko ścięta, co przekłada się na bardziej płynne przetaczanie stopy podczas biegu. To element buta, który dodaje mu bardzo dużo dynamiki.

adidas Adizero SL2 - Lightstrike PRO

Bieżnik asfaltowy

Bieżnik w Adizero SL jest typowy dla szybkich modeli adidas. Jego faktura ma maksymalnie 1,6 milimetra głębokości i charakteryzuje się umiarkowaną agresywnością. Wytrzymałość na zużycie także powinna być dobra ponieważ gumy jest dość dużo, a sam bieżnik składa się z trzech segmentów z linią biegnącą wzdłuż buta. Jedyną wątpliwością może być zastosowanie tańszej gumy Adiwear zamiast flagowej Continental, ale nie powinno to wpłynąć na przyczepność buta. Szczególnie jeśli mówimy o suchych ulicznych nawierzchniach. Na mokrych prawdopodobnie guma Continental spisałaby się lepiej. Ale… jak często startujesz w deszczu?

adidas Adizero SL2 - bieżnik
REKLAMA

Dopasowana cholewka z technicznej siatki

Cholewka butów adidas Adizero SL2 została wykonana z technologicznej siatki, co jest standardem w butach biegowych tej klasy. Materiał jest umiarkowanie cienki, z przewiewnością na średnim poziomie. Nie wyróżnia się pod tym względem. W przedniej części oferuje stosunkowo dużo miejsca a cholewka w najszerszym miejscu mierzy 105,2 milimetra, co jest typową wartością. Miejsca na palce jest wystarczająco dużo, by zapewnić komfort, choć nie jest to bardzo przestronny but.

adidas Adizero SL2 - cholewka

Wnętrze buta, jak przystało na model przeznaczony do szybszych treningów, jest wypełniony mniejszą ilością gąbek niż modele przeznaczone do codziennego spokojnego treningu. W przypadku modeli o bardziej dynamicznym charakterze bardziej istotne jest dopasowanie i pewność niezależnie od tego, czy biegniesz 5’30/km czy 4’30/km.

Zapiętek również nie jest tradycyjnie wykonany. Wewnątrz usztywniony jest klipsem w formie klina, co poprawia stabilność. Gąbki w jego wnętrzu tworzą miękki otok, który dodatkowo ogranicza wysuwanie się pięty z buta. Także przez odpowiednią sztywność podeszwy stabilność zarówno tylnej części jak i całej konstrukcji buta jest na dobrym poziomie. Osoby o standardowej i wąskiej budowie stóp powinny czuć się w nim dobrze.

adidas Adizero SL2 - wnętrze

Waga wystarczająco ,,light”

Nazwa ,,SL”, oznaczająca ,,super light” tradycyjnie wydaje się tutaj sporym nadużyciem. Męski model waży 235 gramów, a damski 206 gramów. Można powiedzieć, że są lekkie, ale trudno uznać je za ,,super lekkie”. W moim rozmiarze 12 US waga wynosi 285 gramów, co można uznać za lekką wagę buta, ale na określenie superlekkie są nadal o kilkadziesiąt gramów za ciężkie.

Niemniej jednak jest to waga lekka w kontekście butów do biegania. W ogólnej kategorii butów do biegania Adizero SL2 znajduje się wśród 21% najlżejszych modeli. Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie buty do szybkiego biegania, czyli modele startowe i treningowo-startowe, model SL2 jest dość ciężki. W tym gronie plasuje się wśród 30% najcięższych modeli butów do biegania.

adidas Adizero SL2 - zapiętek

Podsumowanie

adidas Adizero SL2 jest lepszym wcieleniem buta Adizero SL. Jest trochę bardziej miękki, bardziej przyjazny dla stopy. Jego dynamika także jest lepiej wyczuwalna i także przyjemniejsza. Dla osób szukających szybszego buta czy to na treningi czy na zawody, będzie ciekawą i przede wszystkim niedrogą opcją. Natomiast należy sobie też zdawać sprawę, że nie jest to but najszybszy i najlżejszy, a jeśli oczekujesz od butów do biegania jeszcze więcej szybkości i piekielnej dynamiki, to nie tędy droga.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments