Diadora Frequenza – czy to włoski ogier?

3 czerwca 2024 5 min czytania
Diadora Frequenza

Czy w Diadorach brakowało Ci szybkości? Szukasz czegoś bardziej responsywnego niż Atomo czy Nucleo?Rozwiązanie jest proste – Frequenza. To bardzo dobrze amortyzowany, a jednocześnie bardzo responsywny but do biegania. Nie ma w sobie karbonu, ale to może być jego zaletą, gdyż dzięki temu jest bardziej naturalny i bezpieczny w swej pracy. A czy jest tak szybki jak włoski ogier? Jest szybki, ale nie aż tak.

REKLAMA

Podstawowe informacje

 • marka: Diadora
 • rok premiery: 2024
 • nawierzchnia: asfalt
 • typ buta: treningowo-startowy
 • typ stopy: neutralna
 • najlepszy do: tempo/interwały
 • cena regularna:

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
drop: klasyczny
8 mm
wysokość bieżnika: niska
1,4 mm
szerokość cholewki: średnia
104,0 mm
waga: lekka
276 g

Przeznaczenie

Diadora Frequenza to but przeznaczony do szybkiego biegania po twardych, ulicznych nawierzchniach. Oferuje wyjątkową szybkość i responsywność. Idealnie sprawdzi się jako but treningowy do szybkich jednostek dla bardziej zaawansowanych biegaczy. Jest także doskonałym wyborem na zawody od 5 km do maratonu. Stworzony z myślą o średnio zaawansowanych i zaawansowanych biegaczach, którzy bez większego problemu utrzymują tempo 4’30/km lub szybsze.

Diadora Frequenza
 • bardzo dobra dynamika,
 • płynne przetoczenie z pięty na palce,
 • przyjemna elastyczność podeszwy,
 • elastyczna, przewiewna cholewka
 • dosyć dużo miejsca wewnątrz.
 • nie aż tak „szybki” jak startówki z karbonem,
 • może być mało stabilny w przypadku biegania „z pięty”.

Diadora – co jest co?

Oferta butów biegowych Diadora nie jest bardzo rozbudowana. Wszystkie modele asfaltowe można tradycyjnie podzielić na modele treningowe, czyli „wolniejsze” do których zalicza się Atomo, Nucleo, Vortice, Vigore i Volo.

POZIOM
AMORTYZACJI 
LEKKIE
TRENINGOWE
TRENINGOWE
NEUTRALNE
TRENINGOWE
ZE STABILIZAJĄ
największaAtomo V7000 2
bardzo dużaNucleoVortice 9Vigore 2
dużaVolo 4

Oraz modele ,,szybsze”. Tutaj propozycje są dwie: stricte startowa karbonowa Gara oraz treningowo-startowa Frequenza.

Więcej informacji o poszczególnych modelach znajdziesz w zestawieniu butów do biegania Diadora.

POZIOM
DYNAMIKI
STARTOWETRENINGOWO-
STARTOWE
największyGara Carbon
bardzo dużyFrequenza

Alternatywy

Alternatywy dla Frequenzy można podzielić na dwie grupy. Pierwsze to buty bez płytki karbonowej (tak jak Frequenza) jednakże oferujące dynamikę niewiele gorszą od butów z karbonem. Drugą opcją są buty treningowo-startowe z karbonem. Które wybrać? To kwestia indywidualna, ale jeśli nie jesteś w stanie polubić butów karbonowych, warto spróbować czegoś bez tej technologii. Obie opcje są warte rozważenia.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Adizero Boston 1237/30,56,5267227749
Asics Magic Speed 336/297218184849
Brooks Hyperion Max34/268221189799
Diadora Frequenzab.d.8230225679
Hoka Mach X39/345266227999
Nike Zoom Fly 5b.d.8286242799
Saucony Endorphin Speed 336/288229204799
REKLAMA

Podeszwa, czyli jednak mięciusio

Kluczowym elementem buta jest responsywna pianka ANIMA N2. To jedna z ,,szybszych” i bardziej responsywnych pianek stosowana w butach Diadora. Jej szybkość i responsywność to zasługa domieszki azotu (stąd symbol N2). Dzięki niej pianka ma specyficzną strukturę oraz zapewnia optymalne połączenie zwrotu energii, lekkości i sprężystości.

Diadora Frequenza - Anima N2

W praktyce jest tu miękko, responsywnie i elastycznie. Miękko na tyle, że nawet nieco cięższy (do 90 kilogramów) i nieco wolniejszy biegacz będzie czuł się bezpiecznie. Pod tym kątem oferuje wręcz ,,treningową” miękkość. Jest tu też responsywnie co czuć poprzez sprężynowanie pianki podczas biegu. Jest ono wyczuwalne przede wszystkim w przedniej części stopy, pod śródstopiem. Jest tu też elastycznie i to jest cecha odróżniająca Frequenzę od karbonowych butów treningowo-startowych. W biegu pod stopą jest bardzo plastyczne, elastycznie a but niczego nie próbuje wymusić.

Często jest tak, że to co jest zaletą dla jednych może być wadą dla drugich. Tutaj jest podobnie. Miękkość, elastyczność może mieć swoją cenę która zwie się stabilnością. W przypadku mocnego lądowania na części tylnej i mocnym bieganiu ,,z pięty” but może być tak miękki i tak uginający się, że aż lekko niestabilny. Dlatego z pewną dozą nieufności proponowałbym go osobom szukającym buta tylko i wyłącznie do spokojnego treningu. Szczególnie jeśli biegają z pięty.

Diadora Frequenza - amortyzacja

Producent nie podaje wysokości podeszwy, ale nie odbiega ona od standardów dla butów biegowych. Pod piętą to prawdopodobnie około trzydzieści kilka milimetrów. Pod przednią część stopy jest natomiast o 8 milimetrów mniej bo tyle wynosi drop, czyli różnica między piętą a palcami. Taka wysokość dropu to także standardowa wartość.

Bieżnik płaski i asfaltowy

Podeszwa zewnętrzna butów do biegania Diadora Frequenza wykonana jest z gumy Duratech 5000. Ułożona jest w kluczowych miejscach podeszwy. Natomiast tam gdzie bieżnika może nie być, aby but był lżejszy tam go nie ma. Faktura jest umiarkowanie agresywna i ma maksymalnie 1,4 milimetra głębokości co w zupełności wystarczy do biegania po ulicach i utwardzonych drogach.

Diadora Frequenza - bieżnik

Jak można też zauważyć pod przednią częścią buta bieżnik oznaczony jest jako Soft Rubber co prawdopodobnie oznacza, że jest wykonany z bardziej miękkiej gumy. Często jest tak, że bardziej miękka guma to nieco większa ,,lepkość” do powierzchni. Twardsza guma, która jest zastosowana w części tylnej, to zazwyczaj lepsza wytrzymałość. 

Cholewka przewiewna

Cholewka w modelu Frequenza przypomina z zewnątrz ażurową firanę. Siatka zewnętrzna jest dosyć luźno tkana i ma duże przestrzenie. Wydaje się cholewką cienką, przewiewną i pod tym kątem jest to but na raczej cieplejsze niż chłodniejsze dni.

Diadora Frequenza - toebox

Wewnątrz buta jest raczej standardowa ilość miejsca. Szerokość cholewki w moim rozmiarze 12 US także jest standardowa i wynosi 104,0 milimetra w najszerszym miejscu. Statystycznie, jest wśród butów nieco węższych niż średnia, ale w odczuciu jest butem dość przestronny i raczej swobodnym w swoim dopasowaniu do stopy. Być może niektórzy powiedzą, że aż za swobodnie ale dla mnie ta swoboda całkiem przyjemnie współgra z miękką i elastyczną podeszwą. Przy okazji lekka cholewka dodaje całemu butowi odczuwalnej lekkości.

Zapiętek wewnątrz jest klasycznie usztywniony, co ogranicza przekrzywianie pięty na boki. Jest to kolejne rozwiązanie, obok szerokiej podstawy podeszwy, które wpływa na dobrą ogólną stabilność. Dodatkowym smaczkiem w tym miejscu jest podniesiony i zawinięty do tyłu ,,ogonek” zapiętka. Nie pełni kluczowej funkcji, ale czasami tego typu rozwiązanie jest bardziej przyjemne dla ścięgna Achillesa niż klasycznie zaokrąglony tył cholewki.        

Diadora Frequenza - zapiętek

Waga wystarczająco lekka

Według specyfikacji producenta, męska Frequenza waży 230 gramów, a damska wersja 225 gramów. Jednak w moim rozmiarze 12 US waga buta wynosi 276 gramów. To w zasadzie tyle ile powinna wynosić waga treningowo-statowego buta. Średnia dla tego typu butów na blogu wynosi raptem 2 gramy więcej. Frequenza waży więc dokładnie tyle ile powinna.

Wydaje się przy tym na nodze nieco lżejszy niż jest. To zasługa konstrukcji buta z lekką ,,rozdmuchaną” azotem pianką, ażurową cholewką i ogólnie lekką, elastyczną specyfiką. Na nogach to lekki i dynamiczny but.

Diadora Frequenza - detal

Podsumowanie

Diadora Frequenza to nieoczywista, ale ciekawa propozycja wśród butów treningowo-startowych, jeśli szukasz buta lekkiego, dynamicznego i szybkiego a nie szukasz karbonu i wszystkiego zo z nim związane. Frequenza miło zaskakuje elastycznością i przewiewności i niewątpliwie jest to but z szybkim charakterem, choć włoskim ogierem bym go nie nazwał. Jest zbyt bezpieczny jak na ogiera.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
11 dni temu

Bardzo ciekawa propozycja, naprawdę kuszą mnie te diadorki. Myśli Pan że warto zainwestować w porównaniu np z hyperionami max? 🙂