Asics Gel-Stratus 2 – czyli „szybszy” i lżejszy Gel-Pulse

W Asicsie ostatnio sporo nowego. Po nowym Cumulus i Pulse pojawia się druga edycja Stratusa. Kolejnego buta ze stajni Asicsa nazwanego na cześć chmur. Stratus to taki „lżejszy Pulse” – z podobną cholewką, podobną podeszwą i generalnie o podobnej konstrukcji. Tylko lżejszy.

REKLAMA


Dawno, dawno temu był taki model nazywający się Asics Gel-Stratus. Nawiązywał do „chmurkowych” nazw kolejnych Asicsów. Był Nimbus, Cumulus i Stratus. Każdy z tych butów miał kojarzyć się z miękkimi chmurami. Nimbus i Cumulus istnieją do tej pory i mają się dobrze. Stratus natomiast wrócił po kilkuletniej przerwie. W zeszłym roku pojawił się Gel-Stratus, w tym roku mamy Gel-Stratus 2, czyli jego drugą edycję.

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – duża
4/6
 
 
▪ drop – klasyczny
10 mm
 
 
▪ waga – półciężka
360 g
 
 
▪ cena katalogowa – 459 zł
459 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie

Przeznaczenie, typ buta i wszystko co można o nim powiedzieć to dokładnie to samo co w przypadku Pulse – Stratus to but z dobrą amortyzacją dla stopy neutralnej. Przeznaczony głównie na asfalt i na codzienne treningi.

Asics Gel-Stratus 2

Cholewka

Patrząc na Stratusa widzimy klasyczny design Asicsa. Cholewka wykończona jest już po części bezszwowo. Największy szew jaki rzuca się w oczy to ten na czubku palców. Od wewnątrz choć jest płaski to też jest wyczuwalny.

Asics Gel-Stratus 2 - przód

W rejonie śródstopia szwy mniej się rzucają w oczy. Część elementów cholewki została połączona bezszwowo, a te najbardziej zewnętrzne zostały poprzeszywane. Plus jest taki, że w tym modelu szycia zostały całkiem skutecznie zakamuflowane przez design. A bez szwów całość wygląda lepiej i lżej.

Trzymanie śródstopia na dobrym poziomie. Nie jest to but ani na wybitnie szeroką ani wąską stopę. Moja stopa w tych butach nie lata na boki i trzyma się pewnie. Czuję się bardzo porównywalnie z Cumulusem. Za to w Nimbusach miejsca mam jakby więcej…

Natomiast w twoim przypadku może być zupełnie inaczej więc trzeba mierzyć, mierzyć i jeszcze raz mierzyć.

Asics Gel-Stratus 2 - bok

Zapiętek nadal sztywny i wysoki jak to w butach treningowych na asfalt. Będzie trzymał piętę mocno. Mam też wrażenie, że choć nadal jest twardy to jest trochę bardziej elastyczny niż w Pulse. A prynajmniej jest trochę bardziej elastyczny w poprzek i da się go ścisnąć. Tył natomiast sztywny i wysoki. Nie ma szans by zapiętek „złożyć” do środka.

Asics Gel-Stratus 2 - zapiętek

Na pięcie znajdziemy też jeden mały odblask.

W środku Stratusy wyglądają bardzo klasycznie i ze sporą ilością szwów. Szwy są płaskie i raczej nie powinny sprawiać problemów. Jest to wykończenie podobne to starszych modeli oraz do… Pulse.

Asics Gel-Stratus 2 - wnętrze

Po prostu w tym modelu jest bardzo dużo z Pulse’a.

Podeszwa

Amortyzacja w Stratusach oparta jest na dwóch materiałach. Po pierwsze to GEL, który da się zauważyć przede wszystkim pod piętą.

Asics Gel-Stratus 2 - GEL pięta

Ale jest także pod śródstopiem.

Po drugie zasadniczym tworzywem podeszwy jest pianka SpEVA. Z niej wykonana jest niemal cała podeszwa. Pod kątem designu widać w Stratusach jeszcze bordową piankę. To ta sama SpEVA tylko pomalowana na bordo. Pod piętą mamy też piankę koloru różowego/łososiowego. To też SpEVA.

Asics Gel-Stratus 2 - SpEVA

Taka konstrukcja jest bardzo dobrze znana z modelu Gel-Pulse.

Stratus zapewnia dobry poziom amortyzacji. Niby ma być „szybszym” bratem Gel-Pulse, to jednak jest to but miękki i poduszkowaty, a nie sztywny i dynamiczny. Miękkość najbardziej czuć pod piętą i to przede wszystkim do biegających z pięty ten but jest skierowany. Amortyzacji jest tyle, że jeśli nie masz nadwagi to praktycznie możesz go wykorzystywać w każdym treningu na utwardzonych drogach. Da radę i na rozbieganiach i na szybszych treningach. Jest równie uniwersalny co Pulse, a przy tym dużo lżejszy przez co na stopie tak nie ciąży.

Bieżnik tradycyjny jak w innych Asicsach. Przede wszystkim przeznaczony na asfalt i na ubite ziemne drogi.

Asics Gel-Stratus 2 - bieżnik

Ale żeby nie było, że wszystko jest tak samo jak w Pulse to mamy inny mostek stabilizujący śródstopie. Ten w Stratusach jest bardziej pełny przez co mocniej stabilizuje stopę i ogranicza ruchy skrętne.

Waga

Asics Gel-Stratus w rozmiarze 12 US waży 360 gramów. Z jednej strony to cały czas sporo i zestawiając go z innymi butami treningowymi będzie najczęściej tym cięższym. Z drugiej strony jest lżejszy od Nimbusa 17 o 20 gramów, od Cumulusa 17 o 9 gramów i od Pulse 7 o 45 gramów. Warunek bycia „lżejszą wersją” Pulse’a zostaje spełniony.

Cena

Pierwsza cena 459 złotych. Cenowo plasuje się w ten sposób pomiędzy Gel-Pulse 7 a Gel-Cumulus 17.

Asics Gel-Stratus 2 - od góry

Podsumowanie

Stratus to uniwersalny model. Z dobrą amortyzacją. Stabilny i dobrze trzymający stopę. Z uniwersalnym bieżnikiem. Jest taką (dużo) lżejszą odmianą Gel-Pulse 7 i może być zamiennie do niego stosowany. Czy jest szybszą odmianą Gel-Pulse?! Niekoniecznie, bo nadal jest to but dużo bardziej nastawiony na miękkość niż na dynamikę.

No ale w końcu nazywa się Stratus – jak miękka chmurka.

REKLAMA

3 komentarze do “Asics Gel-Stratus 2 – czyli „szybszy” i lżejszy Gel-Pulse

 • 11.08.2015 o 17:08
  Permalink

  Cześć Pawle,
  Niegdyś Asics Gel Stratus i Asics Gel Pulse były produkowane na różne rynki. Pulse był dostępny w Stanach Zjednoczonych, a Stratus w Europie. Bodajże 3 lata temu, Asics zdecydował się usunąć Stratusa. Chyba pracowali nad optymalizacją kosztów produkcji. Wydaje mi się, że coś nie „pykło” i mamy taki miszmasz. Swoją drogą, biegałem przed laty w Stratusie – zrobiłem w nim przeszło 3000km 🙂

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 14.08.2015 o 11:20
   Permalink

   Ja jakbym miał z tej dwójki wybierać to w tej chwili też bym wolał Stratusa. Niższa waga mnie przekonuje 🙂

   Odpowiedz
 • 12.04.2017 o 16:40
  Permalink

  Niestety zawiodłem się na Stratusach 2. Po użytkowaniu ich niecałe 5 miesięcy i zrobieniu około 900 km przedarła się siateczka na dużym paluchem (widocznie trochę dźwigam palce w czasie biegu, nie wiedziałem). W jednym bucie jest to już dziura na wylot, w drugim zaraz będzie. Dodatkowo w środku zdążyła się przetrzeć wyściółka na szwie, co doprowadziło do powstania sporego odcisku. Co do amortyzacji, wygody wszystko jak najbardziej OK. Niestety trwałość tragiczna.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *