Asics – przegląd kluczowych butów do biegania 2023

10 lipca 2023 11 min czytania
Przegląd - buty do biegania Asics

W marce Asics ostatnio dużo się dzieje. Flagowe modele jak Nimbus, Cumulus czy Kayano zyskały nową, jakże bardziej miękką specyfikę. Zupełnie nowe odsłony butów nie oznaczają jednocześnie wywrócenia całej oferty butów biegowych do góry nogami. Większość linii które znaliśmy i lubiliśmy cały czas znajdziemy. Podział na ,,Biegaj dalej”, ,,Biegaj szybciej” i ,,Biegaj w terenie” także cały czas ma się dobrze.

Ogólny podział butów jest bardzo jasny:

 • Biegaj dalej to buty do codziennego spokojnego i raczej wolnego biegania,
 • Biegaj szybciej to buty do szybkich treningów, biegów tempowych, interwałów ale także do startów w zawodach,
 • Biegaj w terenie to buty do biegów w terenach leśnych, przełajach, górach.

Biegaj dalej

Segment „Biegaj dalej” to najbardziej popularna kategoria butów, która skupia się na najczęściej używanych modelach. W skrócie, są to buty, które:

 • mają dużą i bardzo dużą amortyzację,
 • zapewniają bezpieczeństwo i stabilność,
 • są przeznaczone głównie do spokojnego biegania,
 • są wytrzymałe na około 1000-1500 kilometrów użytkowania,
 • idealnie sprawdzają się na twardych nawierzchniach,
 • potrafią również radzić sobie poza miastem na szutrowych leśnych i polnych drogach.

Buty z segmentu „Biegaj dalej” można dodatkowo podzielić na dwie grupy:

 • Pierwszą z nich są buty neutralne, nazywane również „cushioning”, które są przede wszystkim dedykowane dla osób o neutralnym sposobie przetaczania stopy. Termin „cushioning” może czasami wprowadzać w błąd, ponieważ nie jest to jedyna grupa butów Asics oferująca dużą i bardzo dużą amortyzację.
 • Druga grupa to buty stabilizujące, nazywane również „stability”, które są nie gorzej amortyzowane od butów z kategorii „cushion”. Są to buty przede wszystkim przeznaczone dla osób, które potrzebują większej stabilizacji stopy. To też buty w pierwszej kolejności dla osób z nadmiernie pronującym sposobem przetaczania stopy.

Podstawą jest sześć modeli, zwanych sensacyjną szóstką. To Nimbus, Cumulus, Pulse oraz Kayano, GT-2000 i GT-1000. Trzy z nich to buty neutralne, trzy z nich to buty ze stabilizacją. To modele pierwszego wyboru jeśli chodzi o but do codziennego biegania w Asics.

 TRENINGOWETRENINGOWE
STABILIZACJA
TRENINGOWE Z
DUŻĄ STABILIZACJĄ
największa amortyzacjaGel-Nimbus 25
Nimbus Lite 3
Gel-Kayano 30
Kayano Lite 3
bardzo duża amortyzacjaGel-Cumulus 25GT-2000 11GT-4000 3
duża amortyzacjaGel-Pulse 14GT-1000 12

Asics Gel-Nimbus 25

Asics Gel-Nimbus 25

W tegorocznej ofercie Asics, znajduje się zupełnie nowa odsłona najbardziej amortyzowanego i prawdopodobnie najbardziej miękkiego buta w ich kolekcji. Nowy model charakteryzuje się większą ilością amortyzacji i miękkości niż poprzednik, uzupełnioną o nową, bardziej elastyczną cholewkę. Nadal pozostaje on idealnym wyborem dla biegaczy poszukujących maksymalnego komfortu, zwłaszcza dla tych o większej masie ciała. Choć to kwestia indywidualna to biegacze ważący nawet około 100 kilogramów powinni czuć się w nim bezpiecznie. Ten model buta oferuje obfitość miękkości zarówno pod stopą, jak i wokół niej.

Waga: 299 g męski, 260 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 939 PLN

Asics Nimbus Lite 3

Asics Gel-Nimbus Lite 3

Nimbus Lite to lżejszy odpowiednik modelu Nimbus 25. Jego charakterystyczną cechą jest niższa konstrukcja podeszwy, oraz nieco mniej miękka pianka (w tym przypadku Flute Foam), która różni go od tradycyjnych Nimbusów. Ta zmiana poprawia elastyczność podeszwy, która w połączeniu z miękką cholewką, podobną do tej zastosowanej w Nimbusach, tworzy but o bardzo przyjemnym dopasowaniu. Odchudzanie buta skutkuje minimalnie mniejszą amortyzacją w porównaniu do klasycznego modelu Nimbus. Idealnym biegaczem dla tego modelu jest osoba o masie ciała około 95 kilogramów.

Waga: 255 g męski, 224 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 849 PLN

Asics Gel-Cumulus 25

Asics Gel-Cumulus 25

Drugi z modeli, który w 2023 został znacznie przebudowany i który zyskał na objętości i miękkości. Jednocześnie nadal jest to but o nieco mniejszej amortyzacji od Nimbusa. Sama podeszwa też jest minimalnie niższa niż ta w Nimbusach. Dzięki temu w Cumulusach nie jest aż tak poduszkowato miękko. Jednakże, ma to swoje zalety. But ten jest przeznaczony dla osób, które poszukują kompromisu między miękkością a dynamiką. Idealnym biegaczem dla Cumulusów 25 jest biegacz o wadze około 90 kilogramów. Jest to najbardziej wszechstronny but do codziennego biegania marki Asics i prawdopodobnie najczęściej wybierany model buta do biegania oferowany przez tę markę.

Waga: 225 g męski, 255 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 749 PLN

Asics Gel-Pulse 14

Asics Gel-Pulse 14

Trzeci z głównych modeli butów treningowych Asics, należący do kategorii butów neutralnych. Gel-Pulse 14 charakteryzuje się solidną, ale nie wybitną amortyzacją. Posiada podeszwę z podstawowej pianki AmpliFoam i element GEL w tylnej części buta. Ten model, sprawdzi się u biegacza o wadze około 80 kilogramów. Ze względu na atrakcyjną cenę i jednocześnie przyzwoite parametry, jest również dobrą propozycją dla osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem.

Waga: 300 g męski, 250 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 519 PLN

Asics Gel-Kayano 30

Asics Gel-Kayano 30

Trzeci z modeli Asicsa który w 2023 roku znacznie urósł zmieniając swoją charakterystykę. Zmianie uległ również system stabilizujący, który od teraz ma formę 4D GUIDANCE SYSTEM. W odczuciu jest nieco mniej miękki od Nimbusa, ale to najlepiej amortyzowany but z kategorii butów stabilizowanych. Jest to but stworzony dla osób poszukujących maksymalnej ilości amortyzacji, a także dla najcięższych biegaczy, którzy ważą nawet do 100 kilogramów. Jest to również but, który w pierwszej kolejności skierowany jest do biegaczy z koślawością kostek do wewnątrz (nadmierna pronacja), oraz tych którzy oczekują bardzo dużej stabilności buta biegowego.

Waga: 303 g męski, 265 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 939 PLN

Asics Kayano Lite 3

Asics Gel-Kayano Lite 3

Kayano Lite to lżejszy odpowiednik modelu Gel-Kayano. Posiada nieco niższą podeszwę o większej elastyczności i charakteryzującej się submaksymalną amortyzacją w linii produktów Asics. Podobnie jak w przypadku Nimbus Lite, jest to but dedykowany biegaczom o masie ciała do około 95 kilogramów szukających stabilnego buta. Również przeszedł proces odchudzania, co docenią osoby, dla których klasyczny model Kayano jest zbyt „topornym” butem.

Waga: 289 g męski, 245 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 819 PLN

Asics GT-4000 3

Asics GT-4000 3

GT-4000 to najbardziej stabilizowany model do codziennego biegania spośród butów Asics. W porównaniu do modeli Kayano i GT-2000, ten but jest zdecydowanie mniej miękki. Jest dedykowany biegaczom o wadze do 80-85 kilogramów. Jednak jego największym atutem jest wyjątkowo duża stabilizacja, który jest znacznie większa niż w przypadku modelu GT-2000. Dzięki temu but skutecznie ogranicza nadmierną pronację. Warto jednak pamiętać, że wybierając ten model, należy to robić z odpowiednią świadomością, ponieważ zbyt duża stabilizacja może przynieść negatywne skutki. W przypadku GT-4000 bardzo łatwo przesadzić, dlatego należy dobierać go rozsądnie.

Waga: 300 g męski, 260 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 799 PLN

Asics GT-2000 11

Asics GT-2000 11

Jest to drugi pod kątem amortyzacji (po Kayano) model z kategorii butów treningowych ze stabilizacją. Można go określić jako but z amortyzacją porównywalną do modelu Cumulus, ale oferujący większą stabilizację. Jest przeznaczony w pierwszej kolejności dla osób z nadpronacją i poszukujących znacznego poziomu stabilizacji. Optymalny pod względem miękkości dla biegaczy o wadze do około 90 kilogramów. Nie jest zbyt miękki, ale zapewnia poczucie bezpieczeństwa podczas biegania.

Waga: 280 g męski, 238 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 629 PLN

REKLAMA

Asics GT-1000 12

Asics GT-1000 11

Trzeci pod kątem poziomu amortyzacji wśród butów ze stabilizacją. Można go porównać do modelu Gel-Pulse pod kątem amortyzacji, ale oferuje on zwiększoną stabilizację. Jest to dość podstawowy model, ale charakteryzuje się bardzo przyzwoitymi parametrami. Jest optymalny dla biegaczy o wadze do około 80 kilogramów. Podobnie jak Gel-Pulse, jest również atrakcyjny cenowo.

Waga: 281 g męski, 233 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 519 PLN

Biegaj szybciej

Segment „biegaj szybciej” to coś dla osób, które cenią sobie dynamikę i szybkość. Nieco wolniejsze modele z tego segmentu należą do kategorii butów treningowo-startowych. Najszybsze do kategorii butów startowych. Modele te zbudowane są z myślą o szybkim bieganiu i są to buty:

 • przede wszystkim do startów w zawodach,
 • pomagające rozwijać wysokie prędkości,
 • lżejsze niż modele do codziennego biegania,
 • mniej wytrzymałe, których żywotność można oszacować na około 600-1000 km,
 • przeznaczone w pierwszej kolejności do biegania po twardych nawierzchniach.
 TRENINGOWO- STARTOWESTARTOWE
największa amortyzacjaSuperblast
bardzo duża amortyzacjaNovablast 3Metaspeed Sky/Edge
duża amortyzacjaNoosa Tri 15Magic Speed 3

Asics Superblast

Asics Superblast

Superblast jest najbardziej miękkim modelem z serii „Blast” i bardziej amortyzowanym „bratem” Novablasta. Oba modele mieszczą się na pograniczu butów treningowych i treningowo-startowych. Zarówno jeden, jak i drugi umożliwiają komfortowe pokonywanie długich dystansów, jednocześnie nie ograniczając tempa na nieco szybszych odcinkach. Superblast to model o podobnym poziomie amortyzacji do modelu Nimbus, ale oferujący znacznie więcej sprężystości kosztem nieco mniejszej stabilności. Sprawdzi się u cięższych biegaczy, ważących do około 90 kilogramów.

Waga: 240 g
Drop: 8 mm
Cena: 899 PLN

Asics Novablast 3

Asics Novablast 3

Novablast to drugi „blast” w rodzinie. Może pełnić funkcję zarówno wygodnego buta treningowego, jak i treningowo-startowego. Charakteryzuje się bardzo dobrą amortyzacją, miękkością i przyjemną sprężystością i wszystkie te parametry są między sobą w przyjemny sposób wyważone. Jest to też model bardziej stabilny od modelu Superblast. Novablast jest idealnym wyborem dla niemal każdego biegacza do około 90 kilogramów masy ciała, szukającego buta, który łączy w sobie amortyzację, dynamikę i komfort.

Waga: 264 g męski, 222 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 699 PLN

Asics Noosa Tri 15

Asics Noosa Tri 15

Noosa to trzeci model butów treningowo-startowych w linii produktów. Dodatek „Tri” w nazwie wskazuje na pewne zacięcie triathlonowe, ale jest to w pełni funkcjonalny but do biegania. Jest znacznie mniej miękki niż Superblast i Novablast, ale charakteryzuje się mocno wyprofilowaną podeszwą, która zapewnia płynne przetaczanie od pięty do palców. Noosa jest „szybką” propozycją skierowaną głównie do lżejszych biegaczy o masie ciała do około 80 kilogramów. Co roku ten model przyciąga uwagę swoją niebanalną kolorystyką.

Waga: 227 g męski, 196 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 699 PLN

Asics Metaspeed Sky+/Edge

Asics Metaspeed Sky

Metaspeed to „najszybszy”, najbardziej zaawansowany i najlepiej amortyzowany but startowy marki Asics. Korzystający zarówno z pełnowymiarowej płytki z włókna węglowego jak i z ultraresponsywnej pianki. To but, który swoje możliwości pokazuje przy tempach około 4’00/km i szybszych. Jednocześnie poziom amortyzacji czyni go butem startowym dla zaawansowanych na dystanse z maratońskim włącznie. Występuje w dwóch odmianach. Sky+ jest przeznaczony dla osób, które przy szybkim biegu stawiają przede wszystkim na długość kroku. Edge jest dla tych stawiających na większą kadencję.

Waga: 205 g
Drop: 5 mm
Cena: 1139 PLN

Asics Magic Speed 3

Asics Magic Speed 3

Magic Speed to nieco wolniejszy „brat” modelu Metaspeed. Choć jest nieco mniej amortyzowany, mniej dynamiczny i nieco cięższy, nadal wykorzystuje pełnowymiarową płytkę z włókna węglowego. Podobnie jak swój szybszy „kuzyn” jest to but, który rozwija skrzydła przy tempach w okolicach 4’00/km i jest skierowany do biegaczy stawiających w pierwszej kolejności na szybkość. Doskonale sprawdza się na dystansach od 10 kilometrów do półmaratonu.

Waga: 220 g męski, 186 g damski
Drop: 7 mm
Cena: 849 PLN

Biegaj w terenie

Buty „Biegaj w terenie” to buty przeznaczone jak sama nazwa wskazuje do biegania w terenie. Sprawdzą się kiedy:

 • biegasz poza drogami i ulicami asfaltowymi,
 • biegasz przede wszystkim po szutrowych drogach i terenowych ścieżkach,
 • szukasz butów do biegów górskich.

Powinieneś unikać użytkowania ich na asfaltowych drogach gdyż w ten sposób znacznie skracasz ich żywotność.

 BIEGI ULTRACODZIENNY
TRAIL
SZYBKI
TRAIL
maksymalna amortyzacjaTrabuco Max 2
bardzo duża amortyzacjaGel-Trabuco 11
duża amortyzacjaGel-Sonoma 7Fuji Lite 3

Asics Trabuco Max 2

Asics Trabuco Max 2

But oznaczony jako „Max” jest nieco zaskakującą wersją znanego od wielu lat klasycznego modelu Trabuco. W porównaniu do podstawowej wersji, ten model oferuje znacznie większą amortyzację. Ponad czterocentymetrowa warstwa pianki FF Blast+ poradzi sobie nawet z dystansami ultra, czyli ponad 40 kilometrowymi. Cholewka buta jest wyjątkowo przewiewna jak na modele przeznaczone do biegania w terenie. Została wykonana głównie z cienkiej, przewiewnej siatki. Uniwersalny bieżnik zapewnia przyczepność na różnych nawierzchniach, jednakże w błocie istnieje możliwość szybkiego „zapchania się”.

Drop: 5 mm
Waga: 320 g męski, 265 g damski
Cena: 849 PLN

Asics Gel-Trabuco 11

Asics Trabuco 11

Asics Trabuco 11 od lat pozostaje jednym z najbardziej wszechstronnych butów do biegania oferowanych przez markę Asics. W ostatnich latach przeszedł pewną ewolucję, zyskując na miękkości i amortyzacji jednak nadal jest to but bardzo wyważony pod kątem oferowanych właściwości. Jednak jeśli ktoś poszukuje jeszcze bardziej miękkiego buta, istnieje również model Trabuco Max. But posiada dosyć agresywny bieżnik AsicsGrip, który zapewnia dobrą przyczepność w różnych warunkach, aczkolwiek podobnie jak Trabuco Max, w błocie może ulec szybkiemu „zapchaniu”. Szukając uniwersalnej terenówki do codziennego biegania w terenie warto zwrócić uwagę na ten model.

Drop: 8 mm
Waga: 300 g męski, 265 g damski
Cena: 749 PLN

Asics Gel-Sonoma 7

Asics Gel-Sonoma 7

Sonoma to prosty i budżetowy model buta do biegania w terenie dla mniej wymagających biegaczy. Można go określić jako „terenową wersję” popularnego modelu Gel-Pulse. Przeznaczony dla mniej zaawansowanych i lżejszych (do 80 kilogramów) biegaczy do codziennego biegania w terenie.

Drop: 8 mm
Waga: 300 g męski, 265 g damski
Cena: 469 PLN

Asics Fuji Lite 3

Asics Fuji Lite 3

Asics Fuji Lite 3 to kolejna wersja lekkich butów trailowych, które charakteryzują się dobrą amortyzacją i świetnie sprawdzają się w różnorodnym terenie. Jest to idealna propozycja dla biegaczy poszukujących buta o mniejszej wadze, większej zwrotności i lepszym czuciu podłoża w porównaniu do modeli Trabuco i Trabuco Max. Fuji Lite 3 doskonale sprawdza się również jako but startowy do biegów w terenie, szczególnie na dystanse do maratonu, zapewniając odpowiednią zwrotność i dynamikę.

Drop: 4 mm
Waga: 250 g męski, 225 g damski
Cena: 659 PLN

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
2 miesięcy temu

Paweł wgląda na to, że pomyliłeś nazwy kolumn w tabelce, kayano w stabilizujących powinny być.

Artur
Artur
1 miesiąc temu

Dzięki za fajnego bloga, zerkam regularnie. Robisz naprawdę super robotę.
Mam pytanko co do butów Asicsa,

Biegam w novablastach 3 TR i są naprawdę super. Na bieżnie i interwały mam Brooksa Hyperiona Tempo, też rewelacyjny but. Czy jest sens żeby jako startówkę kupować Magic Speeda 2?

10 km biegam w tempie 4.40 min.

Z góry dzięki!