Drop – co to jest i jaki będzie dla Ciebie najlepszy

Drop zwany też offsetem czy łopatologicznie mówiąc spadkiem między piętą a palcami to jeden z parametrów jakimi opisywane są buty do biegania. Co to znaczy? Jakie ma znaczenie? Jaki drop będzie dla Ciebie najlepszy. Postaram się wyjaśnić.

REKLAMA

Co to jest drop?

Drop to różnica pomiędzy wysokością podeszwy pod piętą a wysokością podeszwy pod śródstopiem. Pięta to miejsce pod kością piętową. Śródstopie natomiast oznacza miejsce na którym opiera się stopa z przodu – miejsce pomiędzy palcami a łukiem stopy. Bardzo upraszczając sprawę im wyższy drop tym bardziej stromy kąt między piętą a przednią częścią stopy. Mówiąc jeszcze prościej – im większy drop tym większy obcas pod piętą.

Analogicznie kiedy but zarówno pod piętą jak i pod przednią częścią stopy ma taką samą wysokość mówimy o dropie 0 mm. Zero drop jest też w przypadku kiedy stoisz boso na ziemi. Wtedy twoja pięta i przednia część stopy dotykają ziemi na tym samym poziomie. To jest właśnie zero drop.

Możecie spotkać się też z pojęciem offset – to to samo co drop.

Jakie to ma znaczenie?

Im niższy drop tym bardziej naturalne ułożenie stopy w bucie i bardziej naturalna jej praca – przypominająca chodzenie boso bez żadnego podwyższenia pod pięta. Niski drop jest bardziej wymagający bo angażuje więcej struktur stopy w sposób w jaki powinny pracować naturalnie. Niski drop sprzyja też bieganiu poprawnemu technicznie. Na niskim dropie łatwiej o bieganie z lądowaniem na śródstopiu. Łatwiej o lądowanie idealnie pod środkiem ciężkości. Trudniej o lądowanie na pięcie. Łatwiej też o większą kadencję biegu bo lądowanie na śródstopiu i pod swoim środkiem ciężkości temu sprzyja.

Altra Torin 4.0 - zerodrop

Wyższy drop jest natomiast bliższy temu do czego przyzwyczaiło nas obuwie. Nie tylko to biegowe. Ale najważniejsze jest to, że wysoki drop pozwala na lądowanie stopy na pięcie, co jest (dziwnie to zabrzmi dla fanów naturalności) bardziej naturalne dla większości biegających osób. Wysoki drop pozwala też zastosować w butach dużą ilość amortyzacji pod pietą oraz odciążyć nieco ścięgno Achillesa.

Niestety nie jest tak, że kupisz buty na niskim dropie i automatycznie zaczniesz wzmacniać mięśnie stopy, biegać lepiej technicznie i lądować na śródstopiu. To tak nie działa. Najpierw technika potem buty!

Więc jaki drop wybrać?

Tak więc drop powinien być niejako dostosowany do twojej aktualnej techniki biegu. Powinieneś wybrać buty z wysokim dropem (od 8mm w górę) jeśli:

 • kupujesz pierwszą parę butów,
 • lądujesz na pięcie,
 • nie masz czasu pracować nad techniką biegu,
 • nigdy nie interesowałeś się tematem dropu.

Natomiast buty na niższym dropie (od 6 mm w dół) są dla osób, które:

 • biegają regularnie,
 • lądują na przedniej części stopy,
 • mają już doświadczenia z butami na niższym dropie (drastyczna zmiana dropu np. z 12 mm na 2 mm może skończyć się kontuzją)

Z perspektywy doradcy w sklepie biegacza mam też jedno spostrzeżenie. Niektórym osobom wydaje się, że biegają ze śródstopia. Zarzekają się wręcz, że nie lądują na pięcie i że jako pierwsze ziemi dotyka wszystko tylko nie pięta. A potem podczas mierzenia butów, czy najprostszej przebieżki na bieżni tłuką piętą aż boli patrzeć. Ale nie… Nadal twierdzą, że nie lądują na pięcie…

Przed wyborem musisz sobie sam szczerze odpowiedzieć na pytanie o twoją technikę biegu i wybrać drop jaki będzie dla Ciebie odpowiedni i bezpieczny.

Hoka Clifton 6 - drop

Amortyzacja a drop?!

Wydaje się, że im bardziej amortyzowane, bardziej treningowe buty biegowe tym większy drop posiadają. A im mniej amortyzowane i bardziej startowe tym mają drop mniejszy. To bardzo duże uogólnienie i widać to nawet tutaj na blogu. Przez bloga dotychczas przewinęło się 246 modeli obuwia.

 • 160 modeli treningowych gdzie średni drop wynosi 9,03 mm
 • 57 modeli treningowo-startowych gdzie średni drop wynosi 6,73 mm
 • 22 modeli startowych gdzie średni drop wynosi 6,90 mm
 • 4 modeli minimalistycznych gdzie średni drop wynosi 2,00 mm

Jak widać buty treningowe, czyli te które mają najwięcej amortyzacji i są podstawą dla każdego biegacza mają średni drop na poziomie około 9 milimetrów. Buty służące do szybszego biegania, czyli te określane mianem startowych i treningowo-startowych mają drop średnio o ponad 2 milimetry niższy.

Nie jest jednak tak, że wszystkie buty treningowe mają wyższy drop od tych treningowo-startowych i startowych. Wśród butów treningowych można znaleźć buty z dropem od 12 mm do 0 mm. Wśród butów treningowo-startowych i startowych można znaleźć buty z dropem od 10 mm do 0 mm. Ilość amortyzacji nie jest żadnym przełożeniem na wysokość dropu w butach do biegania.

12-10 mm9-6 mm5-1 mm0 mm
treningowe99 (61,9%)41 (25,6%)17 (10,6%)3 (1,9%)
treningowo-startowe14 (24,6%)26 (45,6%)12 (21,1%)5 (8,8%)
startowe7 (31,8%)11 (50,0%)3 (13,6%)1 (4,5%)
minimalistyczne0 (0,0%)1 (25,0%)0 (0,0%)3 (75,0%)

Myślę, że to całkiem ładny przekrój pokazujący, że drop to coś zupełnie niezależnego od amortyzacji i przeznaczenia buta. Owszem najczęściej dobrze amortyzowany but treningowy będzie miał drop rzędu 12-10 mm, startowy rzędu 9-6 mm a minimalistyczny właściwie powinien mieć 0 mm. Ale… Jeśli szukasz dobrze amortyzowanego buta na dropie mniejszym niż 6 mm lub startówki na dropie co najmniej 10 mm to też takowe znajdziesz.

Ważne aby wybrać drop pod kątem swojej techniki biegu.

REKLAMA

12 komentarzy do “Drop – co to jest i jaki będzie dla Ciebie najlepszy

 • 04.09.2020 o 19:29
  Permalink

  Więc jakie buty tteningowo startowr z dropem 4mm oprócz freedom iso 2 .Damskie nie do kupienia w moim rozmiarze.

  Odpowiedz
  • 06.09.2020 o 13:28
   Permalink

   W pierwszej chwili przychodzą do głowy mi właśnie Freedomy i Kinvary, ale zdaję sobie sprawę, że ciężko je dostać. Dużo łatwiej będzie z NB Tempo – podobna specyfika do Freedomów i Kinvar i drop na poziomie 6mm.

   Odpowiedz
 • 07.12.2020 o 11:41
  Permalink

  Obecnie biegam w butach na dropie 10 mm. Czy przejście na drop 6 mm to duża różnica przy zmianie dropu? Czy będzie to odczuwalne i może spowodować kontuzje? Biegam aktualnie w nimbus 21 czy chociażby w new balance 880. Chciałabym zakupić New Balance FuelCell Impulse.
  Z góry dziękuję za opinię i radę .

  Odpowiedz
  • 07.12.2020 o 12:31
   Permalink

   Rozsądna 🙂 Te 4 mm mniej to już na tyle mniej aby stopa mogła popracować bardziej naturalnie niż na dropie 10 mm. Z drugiej strony 6 mm cały czas daje dużo bezpieczeństwa.

   Odpowiedz
 • 17.12.2020 o 23:05
  Permalink

  Witam biegam 2 lata i nie ważę zbyt mało ok 95 kg biegałem dotychczas w nb 890v6 iv7 oraz nb 1500v4 i 1500v6 nyc marathon mój licznik km to w 2019 ok 2800 km a w 2020 ok 2000. Niestety z powodu przerwy w bieganiu waga mi trochę skoczyła o 15 kg i się zastanawiam czy przejście za buty z większą ilością pianki będzie dobra. Bez wątpienia ląduję na piecie i mam na myśli takie buty Brooks Ghost 13 ale mam obawy że przejście na wyższy drop będzie dobre. NB 1080v10 mi nie bardzo leży bo swobodę poczułem w bucie o rozmiarze 44 a do biegania do tej pory używałem 43 i był ok, natomiast rozważałem jeszcze NB Fresh Foam More v2 ale ten drop 4 bardzo mnie jednak blokuje. No i jeszcze bardzo ważnym aspektem jest podeszwa mam obawy że NB czy to 1080 czy More nie będą tak stabilne na nieco mokrej czy w okresie jesienno-zimowym na nieco ośnieżonych nawierzchniach jak będą Brooks Ghost 13 bo podeszwa robi takie wrażenie że po nieco ośnieżonych i mokrych nawierzchniach te buty zwyczajnie dadzą radę.

  Z góry dziękuję za pomoc i radę

  Odpowiedz
  • 23.03.2021 o 02:10
   Permalink

   Szczerze polecam klapki Kubota. Klasyka przede wszystkim.

   Odpowiedz
 • 15.04.2021 o 21:58
  Permalink

  Jakie obuwie dla kogoś kto chce zacząć dopiero biegać, jestem wysoki 190cm i ważę 90kg. Chcę zacząć od truchtania na przemian z szybkim marszem stopniowo zmieniać proporcję w stronę truchtu.

  Odpowiedz
 • 10.06.2021 o 12:28
  Permalink

  Witam, prosze o poradę.
  Zaczęłam bieganie rok temu na Brooks Ghost 13. Bieganie amatorskie, asfalt, ponad 40km tygodniowo.
  Przeszłość sportowo-zdrowotna: 3 artroskopie kolana, rekonstrukcja kolana, zabieg biodra (konflikt panewowo-udowy) – wszystko prawa strona, przepuklina lędźwiowa… 🙂
  prosze nie pisać że nie powinnam biegać, bo i tak będę 🙂
  Jakie buty Pan by zaproponował?
  Z góry dziękuje za podpowiedź

  Odpowiedz
 • 20.09.2021 o 17:37
  Permalink

  Witaj,

  Ciekawymi pod tym względem butami są New Balance 870v5. Treningowe buty, lekko stabilizujące, z dropem 6mm. Czy masz jakieś zdanie na ich temat?

  Z góry dziękuję za Twoją opinię i pozdrawiam serdecznie,

  Odpowiedz
 • 05.11.2021 o 09:25
  Permalink

  Cześć Paweł,

  Mam spore płaskostopie i powracający problem z shin splints. Dotychczas biegałem w Brooks Ghost 11 ale ich czas powoli dobiega końca.
  Sugerowałbyś zejście z dropu delikatnie np. do 8mm (biegam teraz 3 razy w tygodniu, w przeciągu miesiąca rozpoczynam przygotowania do maratonu i będę biegać 4 – 5 razy)?

  Czy masz jakieś polecane modele dla osób z płaskostopiem?

  Pozdrawiam,
  Wojtek

  Odpowiedz
  • 09.11.2021 o 10:36
   Permalink

   Raczej nie sugerowałbym schodzenia z dropu, bo myślę, że nie ma to aż takiego znaczenia. Jeśli już to tak właśnie do max 8 mm (nie mniej) – taka zmiana w praktyce będzie dla Ciebie nieodczuwalna a minimalnie inaczej będzie układać Ci stopę. Czy to zmieni coś w sprawie shin splints? Ciężko powiedzieć. Teoretycznie może, ale wcale nie musi.

   Co do butów dla osób z płaskostopiem to jeśli nie masz problemów z koślawieniem kostek i nadpronacją to wystarczą neutralne ale jednocześnie szerokie buty. Ghosty na pewno takimi są. Glyceriny też (masz większą amortyzację, niższy 10 mm drop i jeszcze minimalnie szerszą cholewkę). Inną opcją są Soalry (Solarglide i Solarbosot) – też 10 mm dropu i szeroko lub NB 1080 (tutaj drop masz najniższy – 8 mm, a jednocześnie to najbardziej miękki z butów o których tutaj piszę).

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.