Hoka Tecton X 2 – karbonowe terenówki po raz drugi

13 sierpnia 2023 7  min czytania
Hoka Tecton X 2

Tecton X 2 to wyjątkowy, bo karbonowy model butów przeznaczonych do biegania w terenie. Jego projekt opiera się na koncepcji doskonałej amortyzacji, wyjątkowej szybkości oraz niezawodnej wytrzymałości. Możemy śmiało określić ten model jako wręcz ,,trailową startówkę”, choć nie jest to but tylko przeznaczony na starty w terenie. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Hoka
  • rok premiery: 2023
  • nawierzchnia: teren
  • typ buta: startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: szybki trail
  • cena regularna: 1039 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
wysokość podeszwy: średnia
32/27 mm
drop: obniżony
5 mm
bieżnik: uniwersalny
3,8 mm
szerokość cholewki: wąska
101,5 mm
waga: średnia
291 g

Przeznaczenie

Hoka Tecton X 2 to but do biegania w trudnym terenie, cechujący się doskonałą amortyzacją oraz dynamicznym charakterem. Duży poziom amortyzacji predysponuje go do długich biegów górskich. Dynamika sprawia, że doskonale radzi sobie kiedy trzeba rozwinąć nieco większą prędkość, choć to jest możliwe raczej na płaskich trasach czy łatwiejszych zbiegach. W trudnych warunkach i na bardzo technicznych szlakach może sobie natomiast nie poradzić. To but na mało i umiarkowanie wymagające górskie szlaki.

Hoka Tecton X 2

Plusy

  • przyjemne przetoczenie i dynamika,
  • dobra, responsywna amortyzacja,
  • duża izolacja od podłoża,
  • wytrzymała cholewka,
  • bardzo dobre trzymanie stopy.

Minusy

  • nie na bardzo trudny teren,
  • rozmiarówka zaniżona (być może potrzebny będzie rozmiar większy).

Buty do biegania Hoka – co jest co?

W największym skrócie ofertę butów terenowych do biegania marki Hoka można podzielić na trzy główne kategorie:

  • wszechstronne, czyli buty, które idealnie nadają się zarówno do biegania po lesie, jak i po ulicach,
  • dedykowane długim biegom górskim, czyli te stworzone specjalnie do trudnych biegów w górach oraz do ultramaratonów,
  • buty do szybszych biegów górskich, czyli te nadal mogące zabłysnąć na biegach ultra ale o zdecydowanie szybszej charakterystyce.

Hoka Tecton X 2 znajduje się zdecydowanie w tej trzeciej grupie. Choć parametrami i przeznaczeniem sprawdziłby się również w drugiej. Granica między tym co ,,ultra” a co ,,speed” jest w terenie bardzo płynna. O wszystkich modelach dowiesz się więcej w zestawieniu butów marki Hoka.

TEREN
MIESZANY
BIEGI GÓRSKIE
ULTRA
BIEGI GÓRSKIE
SZYBKOŚĆ
największa amortyzacjaStinson 7Mafate Speed 4
bardzo duża amortyzacjaChallenger 7Speedgoat 5Tecton X 2
duża amortyzacjaTorrent 3
umiarkowana amortyzacjaZinal 2

Alternatywy dla Hoka Tecton X 2

Biorąc pod uwagę obecność włókna węglowego oraz zastosowanie w terenie, nie ma zbyt wiele alternatyw dla Tectona. Najbardziej naturalną alternatywą dla Tectonów są buty The North Face Flight Vectiv Pro. To kolejny przykład butów z karbonową wkładką, zaprojektowanych specjalnie do biegania w trudnym terenie. Z drugiej strony… Czy ktoś powiedział, że alternatywami dla Tectonów X nie mogą być buty bez karbonu? Mogą, bo w terenie karbon nie jest niezbędny.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
Brooks Catamount 225/196275244729
Hoka Tecton X 232/2752522111039
The North Face Vectiv Pro32/2662872351099
The North Face Vectiv Sky21/174227272849
Salomon Pulsar Trail Pro 233/276260225809
REKLAMA

Amortyzacja i dynamika

Konstrukcja podeszwy pozostała niezmienna. Pod kątem pianek nadal jest to ProFly, czyli konstrukcja dwóch warstw pianek o różnych właściwościach. Warstwa pianki wyżej jest bardziej miękka, dolna jest sztywniejsza, ale bardziej responsywna. Różnica w miękkości nie jest mocno wyczuwalna. Da się ją zmierzyć. Górna warstwa pianki osiąga średnią twardość 33,4 HA, dolna 36,6 HA. Jest więc tak jak producent podaje. Miękka pianka jest bliżej stopy.

Hoka Tecton X 2 - ProFly

Pomiędzy warstwami pianek jest włókno węglowe. Ma postać nie jednego, ale dwóch równolegle ułożonych płytek. Takie ułożenie płytki ma na celu większą możliwość pracy buta w płaszczyźnie prawa/lewa. W terenie taka charakterystyka może się przydać.

Poza tym, włókno węglowe pełni funkcję napędową. Zasada jest tu bardzo podobna jak w najszybszych karbonowych startówkach na asfaltowe drogi – w momencie lądowania płytka z włókna węglowego lekko się ugina pochłaniając energię, w momencie wybicia wraca do pierwotnego kształtu oddając energię. Tym samym pozwala biec nieco szybciej.

Cała ta konstrukcja jest umiarkowanie wysoka. Tecton X 2, jak podaje producent, pod piętą ma wysokość 32 milimetrów. Pod częścią piętową wysokość buta wynosi 27 milimetrów. Drop, czyli różnica między piętą a palcami, wynosi 5 milimetrów. Jest to standardowa wartość jak na buty Hoka. Jest to też nieco niższa wartość niż ogół butów biegowych. W tej chwili średni drop butów biegowych na blogu wynosi 7,9 milimetra.

Hoka Tecton X 2 - pianka

Trochę praktyki

W praktyce Tecton X 2 nie jest butem o bardzo miękkiej podeszwie. Z racji płytki z włókna węglowego jest tu przede wszystkim dosyć sztywno, co nie dziwi. Sztywność pomaga też w wyczuciu kołyskowego profilu buta. Sam w sobie zachęca do biegu a wewnątrz mamy też karbon, który zaczyna działać podczas biegu. Generalnie jest szybko i z płynnym przetoczeniem. Oczywiście będzie to wyczuwalne na raczej płaskich odcinkach, gdzie stopa ma możliwość przetoczenia się od pięty przez śródstopie na palce.

Płytka z włókna węglowego i usztywnienie buta zapewnia też niezłą izolację od ostrzejszych krawędzi i kamieni. To but raczej dla biegaczy nie szukających czucia podłoża. Tu go nie ma. Nie jest to też do końca złe, bo na długich dystansach izolacja od kamieni może w znaczny sposób poprawić komfort stóp.

Hoka Tecton X 2 - cholewka

Amortyzacja trochę w tym wszystkim ginie. Nie jest przesadnie wyczuwalna, ale nie można też powiedzieć, że jest to but twardy, mało amortyzowany. Najlepiej jest powiedzieć, że amortyzacja Tectonów X 2 jest duża, ale zbilansowana z dynamiką i sztywnością buta.

Bieżnik raczej na mniej trudne szlaki

Bieżnik w Tectonach to Vibram Megagrip Litebase, czyli ,,lżejsza” odmiana bieżnika Megagrip. Składa się z wielu czworokątnych i czteromilimetrowych kołków. Jest umiarkowanie agresywny jak na terenówkę. Jest też nieco mniej agresywny w porównaniu ze swoimi terenowymi braćmi: Speedgoatem i Mafate. Faktura bieżnika, którą znajdziemy w Tectonach X 2, przypomina bardziej tą znaną z modeli Challenger i Torrent. Czyli nie za głęboką i nie na bardzo błotniste szlaki.

Hoka Tecton X 2 - bieżnik

Oczywiście, właściwa długość kołków to tylko jedna strona medalu. Równie istotna jest jakość gumy, a w tym przypadku nie ma powodu do obaw. Bieżniki wykonane z gumy Vibram Megagrip są powszechnie znane ze swojej niezwykle przyczepnej struktury. Szczególnie imponują na mokrych nawierzchniach oraz kamieniach. W przypadku Tecton X 2 również można oczekiwać solidnej przyczepności.

Tecton X 2 stanowi świetny wybór dla osób, które poszukują buta o umiarkowanym stopniu agresywności, idealnie nadającego się do suchych i łagodniejszych ścieżek. Dodatkowo, na tego typu mniej wymagających odcinkach terenu, mamy szansę doświadczyć dynamiki tego obuwia. A nie oszukujmy się – właśnie z myślą o dynamice ten but powstał. To jedna z cech wyróżniająca go na półce z butami terenowymi.

Waga ultralekka

Według materiałów producenta but męski waży 252 gramów, a damski 211 gramów. Jest to niska waga i odpowiednia jak na buty, które mają być ,,szybkie”. Zazwyczaj im lżejszy but tym szybszy. Jest to logiczne.

W moim rozmiarze, czyli 12 US, but ten waży 291 gramów. Również mało i jeśli porównamy tą wartość z ogółem butów terenowych, okaże się, że Tecton X 2 znajduje się w 9% najlżejszych butów terenowych na blogu. To imponujący wynik.

Wytrzymała cholewka

Cholewka to coś co najmocniej się zmieniło pomiędzy pierwszą a drugą edycją tego buta. Słowo, które opisuje tą zmianę to: Matryx. Jest to typ cholewki – wykonany z technicznej, lekko sztywnej i wytrzymałej siatki. Jest to też materiał hydrofobowy co oznacza, że ,,odpycha” wodę i nie wchłania jej do swojej struktury. Innymi słowy Matryx jako materiał nie chłonie wody. Nie należy mylić tego z wodoodpornością. Texton X 2 nie jest butem wodoodpornym a jego cholewka bez problemu przepuści wodę do środka. Tak samo łatwo pozwoli jej się też wydostać na zewnątrz…

Hoka Tecton X 2 - toebox

Na stopie Tecton X 2 okazuje się butem dopasowanym, wręcz zaskakująco ciasnym. Od pierwszego założenia mam myśl, że nie jest to but dla szerokich stóp. Mam też pewne wątpliwości co do rozmiaru. Myślę, że chcąc biegać w nim nieco dłuższe dystanse wybrałbym rozmiar o pół centymetra większy niż zazwyczaj. To spore zaskoczenie bo po wielu doświadczeniach z Hokami jest to pierwszy model kiedy chciałbym rozmiar większy niż zawsze.

Jednakże nawet rozmiar większy nie staje się ,,za duży”. Znów dopasowanie jest dobre, raczej ścisłe. Miejsca na palce jest nie za dużo, ale dzięki wybraniu większego rozmiaru – odpowiednio.

Szybki i lekki charakter buta odnajdziemy też w cienkim języku i umiarkowanie usztywnionym zapiętku. Nie jest tak sztywny jak w treningowych butach, w pierwszej chwili wydaje się wręcz luźny, ale podczas biegu daje radę. Jest stabilnie.

Hoka Tecton X 2 - zapiętek

Podsumowując

Hoka Tecton X 2 na papierze ma w zasadzie wszystko czego można oczekiwać od buta terenowego. Szczególnie takiego, który ma być zarówno długodystansowy jak i szybki. W porównaniu do poprzedniej wersji, główną zmianą jest zastosowanie nowego materiału cholewki o nazwie Matryx. Ten materiał sprawił, że but doskonale dopasowuje się do stopy, a jednocześnie oferuje wyższą wytrzymałość i lepszą przewiewność. Karbon? Wciąż budzi dyskusje! W praktyce, jeśli ma on wpływ na poprawę dynamiki, to jest efektywny jest na mniej wymagających fragmentach terenu. W trudnym terenie jego główną korzyścią jest zapewnienie pewnego stopnia izolacji od kamieni i nierówności.

Podsumowując, Hoka Tecton X 2 spełnia oczekiwania zarówno długodystansowców, jak i tych, którzy cenią sobie szybkość. Nowoczesny materiał cholewki oraz wykorzystanie karbonu to elementy, które wyróżniają ten model.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments