Mizuno Wave Rebbelion Pro – startówka dla odważnych

6 grudnia 2023 6 min czytania
Mizuno Wave Rebellio Pro

Karbonowe startówki mają wiele twarzy. Są buty, które są nie tylko dynamiczne, ale także na tyle bezpieczne, że są polecane jako pierwsze karbonowe startówki. Są buty bardziej wymagające, a przez to wydają się nieco szybsze. Są wreszcie takie, które zaskakują konstrukcją, a bieganie w nich jest zarezerwowane dla najbardziej odważnych. W tej ostatniej grupie znajduje się Rebellion Pro.

REKLAMA

Podstawowe informacje

 • marka: Mizuno
 • rok premiery: 2023
 • nawierzchnia: asfalt
 • typ buta: startowy
 • typ stopy: neutralna
 • najlepszy do: starty 21-42 km
 • cena regularna: 999 zł

Dane techniczne

amortyzacja: maksymalna
6/6
wysokość podeszwy: wysoka
39/34,5 mm
drop: obniżony
6 mm
wysokość bieżnika: niska
1,2 mm
szerokość cholewki: wąska
102,8 mm
waga: lekka
245 g

Przeznaczenie

Mizuno Wave Rebbelion Pro to zaawansowany but do biegania, specjalnie opracowany z myślą o szybkich biegach, treningach interwałowych, biegach tempowych oraz udziale w zawodach obejmujących dystanse od piątki do maratonu. Cechuje się ponadprzeciętną dynamiką ułatwiającą najbardziej zaawansowanym biegaczom walkę o jak najlepsze wyniki podczas zawodów. Z racji swojej konstrukcji jest to też but nie dla każdego, a żeby w nim bezpiecznie biegać, należy być odpowiednio zaawansowanym i wytrenowanym biegaczem. Zdecydowanie nie jest to but, który należy rozpatrywać w kontekście pierwszego buta karbonowego.

Mizuno Wave Rebellio Pro
 • bardzo duża dynamika,
 • wysoka amortyzacja,
 • cienka, przewiewna cholewka,
 • bardzo dobre dopasowanie do stopy,
 • bardzo lekki (w 8% najlżejszych butów do biegania).
 • niewielka stabilność,
 • bardzo nienaturalna praca stopy do której trzeba się przyzwyczaić,
 • but mocno angażujący mięśnie stopy.

Mizuno – co jest co?

W ofercie butów biegowych Mizuno jest to najszybszy but z rodziny Rebbelion. Jego mniej dynamiczni bracia to Rebbelion Flash oraz Rebbelion Sonic. Pod kątem amortyzacji na poziomie najlepiej amortyzowanych butów treningowych, ale jego amortyzacja ma zupełnie inne zadanie. Maksymalny poziom amortyzacji modelu Sky to przede wszystkim bezpieczeństwo. W Rebbelionach amortyzująca i responsywna pianka współgra z płytką z włókna węglowego oferując niezrównaną szykość.

Zarówno o szybkich jak i wolniejszych modelach dowiesz się więcej z przeglądu butów do biegania marki Mizuno.

 STARTOWETRENINGOWO-
STARTOWE
TRENINGOWETRENINGOWE
STABILIZUJĄCE
największa amortyzacjaRebellion ProSky
Prophecy
Horizon
bardzo duża amortyzacjaRebellion FlashUltima
Rider
Inspire
duża amortyzacjaRebellion SonicStreamEquate

Alternatywy

Rebellion Pro to odpowiedź marki Mizuno na najszybsze karbonowe buty do biegania innych marek. Trzeba też przyznać, że to odpowiedź dość odważna, bo but ten nie przypomina niczego co wcześniej miałem na stopach. Mizuno stworzyło buta o bardzo odważnej konstrukcji w której nie każdy sobie poradzi.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Adios Pro 339/336,52152151099
Asics Metaspeed Sky+39/3452052051139
Brooks Hyperion Elite 335/2782302301099
Hoka Rocket X 236/3152362361179
Mizuno Wave Rebellion Pro39/34,5/334,5/6225225999
Nike Alphafly Next% 239/3182491981399
Nike Vaporfly Next% 340/3281901501229
Salomon S/Lab Phantasm37,5/28,592192191199
Saucony Endorphin Pro 339/3182041761199
REKLAMA

Podeszwa, czyli Enerzy Lite+ i nylonowo-karbonowa wkładka

Podeszwa przyciąga swoją uwagę kształtem. Wiele mówi się obecnie o wyprofilowaniu butów biegowych ale to co widzimy w Rebbelionach Pro przechodzi wszelkie pojęcie. Ten but „na dzień dobry” wygląda jak łódka. To jego gówna cecha. Dzięki niej jest też butem tak bardzo innym od konkurencji.

Mizuno Wave Rebellio Pro - podeszwa tył

Wewnątrz klasycznie – dwie warstwy pianek przedzielone płytką z włókna węglowego. Bliżej stopy mamy piankę Enerzy Lite+ wykonaną z materiału PEBA, nieco dalej od stopy piankę Enerzy Lite wykonaną z TPE. Pianka bliżej stopy jest bardziej miękka i responsywna. Pianka nieco dalej od stopy jest nieco bardziej stabilna. W warstwie dolnej mamy też dużo wolnej przestrzeni. Patrząc na but od dołu znajdziemy masywne wcięcie sięgające aż do płytki Wave.

Tak duża wolna przestrzeń z jednej strony odchudza bardzo mocno buta ale powoduje też że pianka poniżej płytki bardzo mocno się ugina. Co więcej ugina się często z różną siłą po jednej i drugiej stronie buta. Nie wpływa to optymalnie na jego stabilność. Z innej strony karbonowe startówki często nie są wybitnie stabilne w części tylnej bo nie tego się od nich oczekuje. Rebbelion Pro jest jednak nawet w gronie superszybkich butów butem o małej stabilności. W przypadku jeśli ktoś nie prowadzi stóp prosto, może być to bardzo problematyczne w biegu.

Mizuno Wave Rebellio Pro - Wave

Pomiędzy piankami mamy płytkę Wave, która w tym przypadku wykonana jest w 70% z nylonu i w 30% z włókien węglowych. Technicznie jest bardziej miękka od tej w pełni karbonowej, ale w praktyce i tak usztywnia buta odpowiednio. Podczas biegu zarówno ona jak i sprężyste pianki napędzają do biegu.

Wyprofilowanie czyli Smooth Speed Asist

Kilka słów należy się też wyprofilowaniu buta, bo to jest element, który bardzo mocno wpływa na zachowanie buta. Zarówno tył jak i przód jest mocno podniesiony. Ten kształt jest dodatkowo utrzymywany dzięki sztywnej płytce Wave. Niemniej jednak stojąc swobodnie nie jesteśmy w stanie położyć na podłożu zarówno przedniej jak i tylnej części stopy. Przy szybkim biegu takie wyprofilowanie będzie pomagać w jak najszybszym przetaczaniu z części środkowej na palce. Przy bieganiu z pięty… no cóż… w tym bucie nie da się biegać z pięty.

Mizuno Wave Rebellio Pro - tył

Ma to też odbicie w danych technicznych buta. Wysokość podeszwy jest mierzona nie, jak w większości butów biegowych, w dwóch miejscach, ale w trzech. W części przedniej są to 33 milimetry, w części środkowej 34,5 milimetra, w części tylnej 39 milimetrów. Oficjalnie drop wynosi 4,5 milimetra czyli tyle ile różnica miedzy częścią środkową a tylną. Jednakże jeśli spojrzeć na różnicę pięta palce to jest to 6 milimetrów. To piękne podsumowanie jakże odważnej konstrukcji tego modelu.

Bieżnik z TPU

Bieżnik w Rebbelion Pro jest umiarkowanie agresywny. Ma dosyć twardą fakturę malutkich kostek wykonanych z PU (poliuretanu). Mają 1,2 milimetra wysokości i jest to bieżnik przeznaczony do szybkiego biegania po asfalcie. Tego typu bieżnik zazwyczaj doskonale daje też radę na tartanowej bieżni. Bieżnik skupiony jest głównie w części przedniej czyli tej najbardziej zaangażowanej podczas szybkiego biegu. Z tyłu jest go mało, ale nie jest to but w którym da się biegać „z pięty”.

Mizuno Wave Rebellio Pro - bieżnik

Cholewka z cienkiego AirMesh

Cholewka jest tu najbardziej standardowym elementem buta. To techniczna siatka AirMesh. Bardzo przewiewna z całkiem dużą ilością otworów i dosyć lekką ażurową konstrukcją. Zapewnia raczej dobre dopasowanie. But nie jest szeroki. W najszerszym miejscu ma 102,8 milimetra szerokości co stawia go w gronie butów raczej wąskich niż szerokich. Tą wąskość, a raczej to dopasowanie, jest wyczuwalne. Na stopie leży pewnie, stabilnie i solidnie.

Mizuno Wave Rebellio Pro - cholewka

W rejonie pięty jest lekko. Wewnętrzna konstrukcja zapiętka jest bardzo miękka. Brak tutaj sztywnego klinowatego usztywnienia. Dopasowanie buta polega na elastycznym dopasowaniu miękkiego materiału do stopy. Ma działać i działa niczym skarpeta. Ułatwia to pewna, ale nie za duża, ilość gąbek wokół krawędzi cholewki wokół pięty.

Mizuno Wave Rebellio Pro - zapiętek

Waga lekka jak na karbony przystało

Według materiałów producenta męski Rebelion Pro waży 225 gramów czym nie odbiega od innych karbonowych startówek. W moim rozmiarze 12 US waży 245 gramów co nadal nie odbiega od średniej dla tej klasy butów. Średnia w tej chwili wynosi 249 gramów.

Patrząc szerzej jest to bardzo lekki but. W gronie szybkich butów, do których zalicza się startówki i buty trenigowo-startowe, jest w 23% najlżejszych modeli. W gronie wszystkich butów przeznaczonych na twarde nawierzchnie jest w gronie 8% najlżejszych.

Mizuno Wave Rebellio Pro - toebox

Podsumowanie

Mizuno Wave Rebbelion Pro to bardzo oryginalna konstrukcja. Nie tylko z wyglądu, ale także pod kątem tego jak zachowuje się na stopie. Charakterystyczny kształt nie pozwala w zasadzie biegać z większym zaangażowaniem pięty. Lądowanie na środkowej części stopy jest tu bardziej zasadne, ale to też jest specyficzne bo to właśnie w tym miejscu but ma najbardziej obfitą podeszwę. Dodatkowo karbon i bardzo miękka pianka, która także przez dużą pustą przestrzeń w podeszwie nie ułatwia zachowania stabilności. Szybki but, bardzo szybki but, ale dla tych, którzy odważą się w nim biegać.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments