New Balance Zante – prawdopodobnie najlepszy but tego roku

28 czerwca 2015 6  min czytania
New Balance 1980 Zante

Podobno to w czerwonych butach biega sie najszybciej. Nie u mnie. U mnie znowu najlepsze i najszybsze są buty niebieskie. Dokładniej niebieskie FreshFoam Zante. Tylko że to nie nowa pianka FreshFoam podoba mi się w nich najbardziej a dwie inne rzeczy. Świetne dopasowanie cholewki i lekkość.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: New Balance
  • rok premiery: 2015
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowo-startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: tempo/interwały
  • cena regularna: 449 zł

Dane techniczne

amortyzacja: umiarkowana
3/6
drop: obniżony
6 mm
waga: lekka
260 g

Przeznaczenie

New Balance 1980 Zante to but dla stopy neutralnej z dobrą amortyzacją. Wymyka się w ten sposób dotychczasowej numeracji modeli New Balance, bo 1980 to trzymając się dotychczasowej nomenklatury powinien być but dla stopy neutralnej (80) i z mega gigantyczną amortyzacją (19). Praktyka jest natomiast taka, że jest to lekki but treningowy. Amortyzacji ma sporo, ale to co charakteryzuje to przede wszystkim lekkość. To najlżejszy but do biegania z wszystkich dotychczasowych.

New Balance 1980 Zante

Alternatywami dla niego mogą być takie buty jak:

  • New Balance 890
  • Nike Flyknit Lunar
  • adidas Response Boost

New Balance 1980 przejął też pałeczkę pierwszeństwa od 890 jako ten flagowy but. W ubiegłym roku to właśnie 890v4 był jednym z flagowych New Balance’ów który dodatkowo pojawiał się w wielu edycjach limitowanych. W tym roku, choć 890v5 występuje w wersji niemal nie zmienionej, podobny zabieg jest udziałem Zante. Też pojawia się w kolejnych edycjach limitowanych – jak na razie poza standardową kolorystyką pojawiła się edycja Roma i Boston.

Technicznie buty te różnią się między sobą tylko kolorem.

Cholewka

Cholewka jest banalnie prosta, bo tak naprawdę nie ma w niej nic specjalnego. Cholewka to bardzo miękki mesh z nadrukowanymi czy naklejonymi elementami mającymi usztywniać i wzmacniać cholewkę. Wygląda może bez szału, ale ta niepozorna cholewka ma jedną świetną cechę – dopasowanie do stopy.

Zacznijmy od tyłu. Zapiętek miękki i elastyczny. Takich miękkich zapiętków raczej nie spotyka się w butach treningowych a raczej w startowych. Dosyć łatwo można go zginać i składać w dłoni.

New Balance 1980 Zante - zapiętek tył

Jedyną sztywną częścią jest ta na samym dole przy samej podeszwie. Górna jego część jest natomiast bardzo elastyczna.

New Balance 1980 Zante - zapiętek bok

Na stopie daje to perfekcyjne trzymanie w tej części buta.

Idąc dalej mamy równie dobrze dopasowane śródstopie. W tym miejscu but też jest na tyle wcięty, że choć nie ma w nim specjalnie profilowanej wkładki to czuć, że but wypełnia miejsce pod łukiem stopy. Fajne uczucie i sprawiające, że but jeszcze lepiej leży na stopie.

Apropos wkładki. Ta też jest ciekawa, bo choć bardzo cienka i nieinwazyjna to pokryta na całej długości delikatnymi dziurkami. Po co dziurki. A chociażby dla lepszej oddychalności. No i jak wbiegniesz w wodę to woda zamiast chlupać między stopą a wkładką, będzie chlupać między wkładką a podeszwą. Różnica niby niewielka, ale zauważalna.

New Balance 1980 Zante - wkładka

W śródstopiu zastosowano też patent znany z innych modeli innych producentów a mianowicie zintegrowanie języka z cholewką, a dokładniej zintegrowanie języka z wewnętrzną warstwą cholewki. To dobre rozwiązanie które lubię, bo ogranicza przesuwanie się języka na boki.

New Balance 1980 Zante - język

Do kompletu mamy cienkie, ale elastyczne sznurówki.

Palce?! Standardowo. Jest luz. W palcach cholewka wzmocniona jest dodatkowymi elementami które poprawiają jej wytrzymałość. Mam nadzieję, że w długiej perspektywie owe elementy nie będą powodowały zwiększonego niszczenia siateczki.

New Balance 1980 Zante - zgięcie stopy

Podeszwa

Podeszwa środkowa, czyli zasadnicza część podeszwy to pianka FreshFoam. Jedna i ta sama na całej długości. Z zewnątrz ma strukturę takiego plastra czy kratownicy, ale to tylko wrażenie, a raczej takie jej uformowanie. Pianka sama w sobie jest jednolita.

New Balance 1980 Zante - Fresh Foam

Pianka jest też stosunkowo delikatna. Zante to pierwsze buty i na razie jedyne, którym w trakcie eksploatacji zrobiłem „kuku”. Owe „kuku” to wyrwany element pianki pod lewą piętą.

New Balance 1980 Zante - uszkodzona pianka

Amortyzację oceniam dobrze. Nie jest to jakaś gigantyczna poducha, ale jest wystarczająco miękko dla lżejszych biegaczy. Jest wystarczająco miękko na asfalcie i nie za miękko w terenie leśnym. Lżejszym biegaczom Zante wystarczy nawet na maraton. Cięższym tych butów nie polecam, bo tej amortyzacji będzie za mało. I to niezależnie czy biegają po asfalcie czy ziemi.

Przez jednolitą piankę na całej długości buta amortyzacja jest rozłożona równomiernie. Nie ma tak, że gdzieś jest więcej a gdzieś mniej. Więcej jest jej pod piętą, ale to z racji dropu, czyli różnicy między piętą a palcami. Ten w Zante wynosi 6 mm czyli stosunkowo mało jak na buty do biegania. Standardem jest 10-12 mm. Tu mamy połowę więc jest to też propozycja dla tych którzy lubią bardziej naturalne buty.

Bieżnik jest teoretycznie mało terenowy, ale dopóki nie zacznie się błoto, jakieś koleiny czy inna słabo przyczepna nawierzchnia jest nieźle. Ja w Zante sporo biegałem po ziemnych leśnych drogach i było ok. Aczkolwiek uważam, że w tym przypadku to też spora zasługa niskiej wagi i dobrego dopasowania buta. W tak dopasowanych butach można lepiej kontrolować to jak się stawia stopy. Dopóki ktoś nie wpadnie na pomysł by w nich biegać przełaje wystarczy.

New Balance 1980 Zante - bieżnik

Waga

New Balance to w tym momencie jedne z najlżejszych butów do biegania na rynku. Ważą w rozmiarze 12 US zaledwie 260 gramów. To najlżejsze buty jeśli potraktujemy Zante jako but treningowy. Najlżejsze z tych, które ja określam jako buty lekkie treningowe. Z butów które pojawiły się na blogu tylko dwa – minimalistyczny Merrell Bare Acces 2 i startowe LunarTempo były lżejsze. Co ciekawe w Zante

Cena

Pierwsza cena NB 1980 Zante wynosiła 449 złotych. To umiarkowana cena jak na buty do biegania. To też bardzo dobra cena jak na tak dobre buty. Stosunek cena/jakość jest tutaj dla mnie bardzo dobry. A jakby tak jeszcze kupić buty w promocji?!

New Balance 1980 Zante - na nogach
REKLAMA

Podsumowując

Gdybym z tegorocznych butów, w kórym miałem okazję biegać, miał zostawić sobie tylko jedną parę to zostawiłbym sobie Zante. Niesamowicie podoba mi się ich trzymanie stopy, lekkość a przy tym zapewniają mi tyle amortyzacji, że mogę biegać i po asfalcie i po ziemi.Zante dla mnie wygrywają i z mega amortyzowanym Nimbusem i z wypakowanym cudami Ultraboostem i z alternatywą dla boosta czyli Pumą Ignite. Przy tym z tych flagowych butów jest butem (nie licząc promocji) najtańszym.

Wiem też, że kolor nie biega, ale wrócę do tego co napisałem na samym początku – U mnie znowu najlepsze i najszybsze są buty niebieskie. Bo są. Pierwszymi butami które były dla mnie perfekcyjne były Flyknity Lunar 1. Drugimi perfekcyjnymi były, co stałych czytelników bloga nie zaskoczy – adidas Supernova Glide 6. I jedne i drugie były niebieskie. Zante też są niebieskie i też dostają najwyższą ocenę. Mam nadzieję, że za kilka miesięcy jej nie zmienię.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
17 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
9 lat temu

Mam pytanie: jakie buty na maraton będą dla mnie lepsze – NB 1980 Zante czy Nike Lunar Tempo. Mam 186 cm wzrostu, waga 78 kg, biegam raczej ze śródstopia. Zależy mi na wystarczającej amortyzacji, jednak przy połączeniu z lekkością i dynamiką. Chciałbym w tych butach walczyć o wynik poniżej 3.15. Będę wdzięczny za odpowiedź. Robert

Robert
Robert
9 lat temu

Pawle ja mam pytanie odnośnie rozmiarówki NB w modelu 1980 – jak ona wypada na tle innych butów, w których biegasz? Np. jaki rozmiar masz w Sayonarach a jaki w 1980 Zante? Pytam bo mam problem z doborem rozmiarówki a największe jakie znalazłem 1980 to 47,5 ale mam obawy czy nie będą za małe… Z opisu but niemalże idealny – póki co nr 1 na mojej liście marzeń (ze względu na rozmiar stóp na liście marzeń nie życzeń :-))

Bartek
Bartek
9 lat temu

Witam. Mam pytanie który model lepiej wybrać na treningi New balance zante czy asics cumulus 16. Biegam tygodniowo w granicach 50 km. ważę 70kg.

Bartek
Bartek
9 lat temu

Biegam po asfalcie i po szutrowych drogach

Acho
Acho
9 lat temu

Serwus :-),
Paweł, bardzo proszę o pomoc, ponieważ nie mam możliwości przymierzenia tych butów, a z różnych modeli wybrałem właśnie te NB-sy. Mam 170cm wzrostu i wagę 68kg, biegam tak ok 200-260km miesięcznie, głównie asfalt i drogi szutrowe. Zamierzam również wypróbować w/w buty w maratonie, więc zależy mi na dynamice, ale również na jako takiej amortyzacji… Czy będzie to dobry wybór? Być może masz jakieś sugestie, bądź propozycje odpowiedniejszych butów?

Pozdrawiam :-).

Piotrek
Piotrek
9 lat temu

Prośba o info do jakiej wagi amortyzacja tego buta będzie optymalna biorąc pod uwagę tylko asfalt ?
Dziekuje i pozdrawiam

koszal
koszal
8 lat temu

Biegam w Zante od blisko roku. Przesiadłem się z Mizuno Wave Inspire. Zante nauczyły mnie biegania ze śródstopia 🙂 To co odczułem jako największą zmianę po przesiadce, to dynamika. Świetne buty!
Biegam w nich treningowo do 25km, ale optymalny dystans w nich dla mnie to do 15km.
W najbliższym czasie chcę nabyć buty z przeznaczeniem na dłuższe wybiegania i maraton (cel 3:20).
Co polecisz dla osoby 179cm, 72kg?

Michał
Michał
8 lat temu

Bardzo fajny but. Dzięki Twojej opinii kupiłem ten model i jestem z niego zadowolony. Sprawdza się przy treningach szybkościowych i przy mniejszych dystansach. Do klepania kilometrów podczas wybiegań potrzebuję natomiast czegoś innego. Co byś Pawle mógł zaproponować przy założeniu, że ważę ok. 75 kg, a tygodniowo pokonuję dystans w przedziale 40-60 km? Zależy mi na konkretnej amortyzacji oraz stabilizacji z racji tego, że jedna z moich stóp delikatnie pronuje, co często prowadzi do nadwyrężeń achillesa.

tomasz
tomasz
8 lat temu

Witam, Prośba o radę, który but wybrać na szybkie i mniej szybkie treningi głównie asfalt tak od 10 do 20 km, łącznie trochę powyżej 300 km/mc. New Balance MZANTBG2 czy M890BB5. Który ma większą amortyzację? Ważę 74 kg. Nawet na dłuższe wybiegania lubię lekkie buty. Kończą się mi pumy Ignite, które generalnie były niezłymi butami do powolnych treningów, ale ich wadą była jak dla mnie zbyt dużą waga, przez co na szybkich treningach zajeżdżałem startówki faas 100. Teraz mam mega fajne Asics Hyper speed 6 i zostawię ję wyłącznie na zawody, więc potrzebuje uniwersalnego buta do szybszych i wolniejszych treningów.

Wojtek
Wojtek
8 lat temu

Pawle mam b.duży problem biegne maraton pierwszy raz i chcę w nim powalczyć o jak najlepszy wynik waż 85kg. 188cm. Kupiłem 1080v6 wszystko w nich jest ok poza tym że są ciężkie a chę biec w zante i moje pytanie czy to jest dobry pomysł biec w zante z moją wagą?

Barbara83
Barbara83
7 lat temu

WItaj ! Poprosze o pomoc. Mam 161 cm i 83 kg coraz jestem kobieta. Jak wybrac buty dla biegacz? Chce byc wygodne miekkie i lekko buty , serdecznie pozdrawiam i Prosze napisz email [email protected]

Arkadiusz
Arkadiusz
7 lat temu

Potwierdzam, dla mnie to but idealny. Długo szukałem i wiele par butów w tej drodze odrzuciłem, dopiero w tych poczułem, że spełniają swoje funkcje. Lekkość idealna. Razem z ubraniami rough radical stanowią dla mnie zestaw idealny do biegania.