Saucony Guide 17 – równowaga między amortyzacją, dynamiką a stabilnością

8 lutego 2024 6  min czytania
Saucony Guide 17

Saucony Guide 17 to numer jeden marki Saucony w kategorii butów stabilizujących. To model, który w ostatniej edycji przeszedł kilka zmian. Z jednej strony oferuje cały czas bardzo dobry i komfortowy poziom amortyzacji. Nie zatracił też pewnej dozy dynamiki. Z drugiej strony mamy w nim zupełnie nowe podejście do stabilizacji, a także masę miejsca na przednią część stopy. Warto wziąć je pod uwagę szukając stabilnych butów o biegania.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Saucony
  • rok premiery: 2024
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: nadmiernie pronująca
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena regularna: 709 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
wysokość: średnia
35/29 mm
drop: obniżony
6 mm
bieżnik: płaski
1,1 mm
szerokość cholewki: szeroka
109,0 mm
waga: średnia
311 g

Przeznaczenie

Saucony Guide 17 to kolejna edycja uniwersalnego buta treningowego ze stabilizacją. Jest to obuwie skierowane głównie do biegaczy o masie ciała do około 90 kilogramów. Ponadto, jest idealne dla osób potrzebujących zwiększonej stabilizacji, co często wiąże się z nadmierną pronacją stóp. Niemniej jednak, but ten cechuje się dużą wszechstronnością. Nadaje się zarówno do biegania po utwardzonych asfaltowych drogach, jak i po szutrowych, także leśnych, ścieżkach, zapewniając komfortowe bieganie.

Saucony Guide 17
  • bardzo duża, nie „zamulająca” amortyzacja,
  • lekki wyprofilowanie pod przednią częścią stopy ułatwiające przetaczanie i poprawiające dynamikę,
  • stabilność i stabilizacja,
  • bardzo lekki jak na but ze stabilizacją (w 14% najlżejszych butów ze stabilizacją),
  • dużo przestrzeni na palce,
  • nieco obniżony do 6 mm drop.
  • nieco sztywniejszy niż alternatywne modele konkurencji,
  • bieżnik z pianki EVA może się dość szybko zużywać.

Buty do biegania Saucony – co jest co?

Od wielu lat Saucony Guide to swoisty bliźniak najbardziej znanego modelu marki, Saucony Ride. Obie linie obuwia łączy wiele cech: podobne wykonanie, podobne zastosowanie i zbliżony poziom amortyzacji. Różni je jedynie poziom wsparcia stopy, który sprawia, że Guide skierowany jest przede wszystkim do biegaczy z nadmierną pronacją stóp, podczas gdy Ride adresowany jest do biegaczy o stopach neutralnych.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie sprawdź zestawienie butów do biegania marki Saucony.

 TRENINGOWE
NEUTRALNE
TRENINGOWE
ZE STABILIZACJĄ
TRENINGOWE Z
DUŻĄ STABILIZACJĄ
największa
amortyzacja
Triumph 21Tempus
bardzo duża
amortyzacja
Ride 17Guide 17Omni 22
duża
amortyzacja
Echelon 9

Alternatywy dla Saucony Guide 17

Alternatyw dla modelu Guide nie ma dużo. W ostatnich sezonach segment butów ze stabilizacją nieco się skurczył. Niemniej jednak znajdziemy tutaj wiele klasycznych i dobrze znanych propozycji jak Asics GT-2000 czy Brooks Adrenaline. O tych, oraz innych butach „dla pronatorów” dowiesz się więcej z zestawienia butów biegowych ze stabilizacją.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Solarcontrol 233/2310323272699
Asics GT-1000 12b.d.8267235614
Asics GT-2000 1236/288267234749
Brooks Adrenaline GTS 2324/1212286258699
Hoka Arahi 629/245269216699
Mizuno Wave Inspire 1936/2412305245719
Nike Zoom Structure 2530/2010322263629
Salomon DRX Bliss34/268266222779
Saucony Guide 1635/296269232709
REKLAMA

Amortyzacja, duża ale „niepływająca”

Za amortyzację w tych butach odpowiada pianka PWRRUN, która jest tą samą pianką, która jest z tym modelem już od kilku sezonów. Zmieniła się natomiast lekko jej forma i objętość. Widać to w danych technicznych buta. Wysokość podeszwy pod piętą to 35 milimetrów, czyli tyle samo co w poprzedniku. Wysokość podeszwy pod przednią częścią to 29 milimetrów, czyli o 2 milimetry więcej.

Ale to nie wszystko. Drugim materiałem amortyzującym w bucie jest pianka PWRRUN+, z której wykonana jest wkładka wewnętrzna. Takie umieszczenie najbardziej miękkiego materiału tuż pod stopą ma pozytywne przełożenie na odczuwalną miękkość buta.

Saucony Guide 17 - PWRRUN

Jednocześnie delikatnie zmienił się drop, czyli spadek między piętą a palcami. Niższy, 6 milimetrowy, drop sprzyja większemu zaangażowaniu przedniej części stopy, niemniej jednak przy tym poziomie amortyzacji nie będzie to kluczowe.

Podeszwa buta całościowo zapewnia dużo amortyzacji, jednak jest to amortyzacja dosyć sztywna i bardzo stabilna. Przynajmniej porównując ją do obecnych coraz większych ,,poduszkowców” innych marek. W porównaniu z nimi, Saucony Guide 17 może wydawać się wręcz twardy. Jednocześnie oferuje poziom amortyzacji zarówno dla biegaczy o większej masie ciała, ważących nawet do około 90 kilogramów, jak i dla tych, którzy nie chcą, aby ich stopa zbytnio zapadała się w podeszwie.

Saucony Guide 17 - amortyzacja

Stabilizacja, bardzo ,,liberalna”

Stabilizacja to jest coś co w tym modelu zmieniło się najmocniej. W porównaniu z poprzednikiem nie znajdziemy tu łukowatego elementu HOLLOW-TECH po wewnętrznej stronie podeszwy.

W kwestii stabilizacji stopy i ogólnej stabilności, kluczową rolę odgrywa forma podeszwy. Przede wszystkim, dzięki wspomnianej już wcześniej sztywności podeszwy, but nie wykazuje tendencji do ,,pływania” na boki. Dodatkowo, szerokość podeszwy również przyczynia się do tego efektu. Widać to zarówno z przodu, gdzie podeszwa nieco wychodzi poza cholewkę, jak i z tyłu. Wszystko to ma jeden cel – zapewnienie stabilności. Kiedy już postawisz stopę na podłożu, musisz się postarać, aby ją razem z butem przekręcić na bok. But będzie ją prowadził do przodu.

Taka forma stabilizacji jest bardzo ,,liberalna”, co oznacza, że nie zrobi krzywdy osobom o stopach neutralnych. Jednakże jeśli masz problem z nadmierną pronacją lub niestabilnością kostek, to nieco twoją stopą przytrzyma.

Saucony Guide 17 - profil

Bieżnik, asfaltowy i odchudzony

Bieżnik w Saucony Guide 17 przeszedł zmianę. Dawną charakterystyczną ,,jodełkę” zastąpiły romby i trójkąty. Pewną obawę może budzić fakt, że jest tu mało elementów gumowych – znajdują się tylko w kluczowych miejscach. Większość bieżnika to natomiast podeszwa zewnętrzna z pianki EVA. Może to wpływać na zmniejszoną żywotność, choć nie jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w butach Saucony. Dobrze sprawdzało się w kolejnych edycjach Kinvary. Czy da sobie radę w typowo treningowym bucie, który z założenia musi wytrzymać więcej i dłużej? Zobaczymy!

Żłobienia, jak przystało na but o przeznaczeniu przede wszystkim miejskim są niewielkie i mają zaledwie 1,1 milimetra głębokości. Na bieganie po chodnikach, ulicach czy szutrowych drogach wystarczy.

Saucony Guide 17 - bieżnik

Waga, lekka

Według danych producenta, wersja męska waży 269 gramów, a damska 232 gramów. W moim rozmiarze 12 US waży natomiast 311 gramów, co stanowi niską wartość i potwierdza lekkość buta. Przekładając to na procenty, mieści się wśród 14% najlżejszych treningówek ze stabilizacją.

Ta lekkość jest korzystna w kontekście zachowania dynamiki tego buta i ogólnego dążenia do tego aby podczas biegu butów ,,nie czuć na stopie”. Tym samym mniejsza waga na stopach może okazać się pomocna, gdy zmęczysz się wolnym ,,klepaniem” kilometrów i zechcesz przyspieszyć.

Saucony Guide 17 - toebox

Cholewka przestronna

W ogólnym zarysie cholewka wykonana jest dosyć klasycznie i przewidywalnie. Jej materiał to lekka techniczna siatka. Wydaje się dosyć cienka co powinno zapewnić dobrą przewiewność w cieplejsze dni. W kluczowych miejscach naniesione są na nią elementy sztywniejsze, zwiększające jej wytrzymałość i zapewniające stabilność znajdującej się we wnętrzu stopie.

To co zwraca uwagę to ilość miejsca w środku – bardzo duża. Szerokość buta w najszerszym miejscu to 109,0 milimetra co plasuje go wśród najszerszych butów w swojej klasie. To jest też wyraźnie wyczuwalne w części przedniej. Biegacze, którzy lubią przestrzeń w tym miejscu powinni być usatysfakcjonowani. Jeśli natomiast lubisz jak but jest dopasowany to możesz się z tym modelem nie polubić.

Z tyłu buta również klasycznie. Wewnętrzny zapiętek wyposażony jest w dosyć wysoki i sztywny klips, który trzyma piętę w miejscu. Dodatkowo podeszwa o nieco twardszej strukturze ma też nieco podniesione krawędzie co dodatkowo działa jak stabilizator trzymając piętę a co za tym idzie całą stopę. Czy jest stabilnie? Jest! Jednocześnie nie mam wrażenia, że stabilności i stabilizacji jest za dużo.

Saucony Guide 17 - zapiętek

Podsumowanie

Saucony Guide 17 choć przeszedł kilka zmian oferują nadal bardzo duży poziom amortyzacji, co przekłada się na komfort i ochronę stóp podczas biegania. Ich lekkość i dynamika sprawiają, że są one odpowiednie zarówno dla biegaczy o większej masie ciała, jak i dla tych, którzy cenią sobie szybkość i dynamikę. Duża ilość miejsca w części przedniej cholewki sprawdzi się natomiast u biegaczy szukających przestronności. Warto wziąć pod uwagę te buty, zwłaszcza jeśli poszukujesz modelu zapewniającego równowagę między amortyzacją, dynamiką a stabilnością.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments