adidas Adizero Adios 8 – niskoporofilowa, bardzo lekka startówka

30 października 2023 5 min czytania
adidas Adizero Adios 8

Coraz mniej osób pamięta, że przed erą karbonową model Adios to było spełnienie marzeń dla wielu w kategoriach butów startowych. Bardzo lekki, przyjemnie dopasowany do stopy, przyczepny, lekko sztywny, a zarazem sprężysty but startowy. Ta specyfika pozostała z Adiosem do dziś. Butów o takiej specyfice jest coraz mniej.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Adidas
  • rok premiery: 2023
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: starty 5-10 km
  • cena regularna: 649 zł

Dane techniczne

amortyzacja: umiarkowana
3/6
wysokość podeszwy: średnia
28/20 mm
drop: klasyczny
8 mm
wysokość bieżnika: niska
0,7 mm
szerokość cholewki: wąska
103,4 mm
waga: lekka
223 g

Przeznaczenie

adidas Adizero Adios 8 to umiarkowanie amortyzowany, lekki but startowy dla zaawansowanych na starty w zasadzie na każdym ulicznym dystansie. Klasyfikowany jest jako but na dystanse 5 kilometrów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć go też na dłuższych dystansach. Warto tylko pamiętać, że jest to but przeznaczony raczej dla szybkich zawodników, którzy potrafią przebiec 10 km w czasie poniżej 40 minut, osiągnąć półmaraton w mniej niż 1 godzinę i 30 minut, a w maratonie utrzymać się w okolicach 3 godzin.

adidas Adizero Adios 8

adidas – co jest co?

Z obecnych sześciu modeli startówek marki adidas Adios jest tą klasyfikowaną jako najmniej dystansowa i przeznaczona na dystans 5 kilometrów. Wynika to oczywiście z pojawienia się całej gamy karbonowych butów startowych opartych na karbonie. Mowa tu przede wszystkim o trzech modelach – Prime X, Adios Pro i Takumi. To obecnie topowe startówki marki adidas a Adios jest w ich cieniu.

Chcesz poznać całą ofertę, nie tylko butów startowych? Koniecznie sprawdź zestawienie butów do biegania marki adidas.

WYŚCIGTRENING
najlepsze NON-RACE
Prime X
42-21 KM
Adios Pro
10 KM
Takumi Sen
lepsze5 KM
Adios
TRENING
Boston
TRENING
SL 2.0
dobre TREN-START
Adizero RC

Alternatywy

Alternatywy dla Adiosów nie są tak oczywiste jak kilka lat temu. Nie wystarczy wymienić startówek z innych marek bo większość niskoprofilowych startówek w innych markach to buty ocierające się o wysokość 4 centymetrów podeszwy. W zasadzie w każdym tego typu zestawieniu Adiosy są butem najniższym i najmniej amortyzowanym.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Adizero Adios 828/208208196649
Asics Magic Speed 336/297218184849
Brooks Hyperion Max34/268221189799
Nike Streakfly32/266170170749
Saucony Endorphin Speed 336/288229204799

Amortyzacja umiarkowana

Na sam początek powiedzmy sobie jeszcze raz, że mamy do czynienia z niskoprofilową startówką. Niski profil oznacza niewysoką podeszwę. To zaledwie 28 milimetry pod piętą i 20 milimetrów pod przednią częścią stopy. Jak na obecne standardy butów biegowych, w których naturalna stała się wysoka podeszwa jest to wartość niska. Pozwala na to aby Adios 8 mieścił się raptem w 14% butów z najniższą, najcieńszą podeszwą na blogu.

adidas Adizero Adios 8 - Lightstrike Pro

Podeszwa składa się z dwóch różnych pianek – Lightstrike 2.0 i Lightstrike PRO. Lightstrike 2.0 to lekka modyfikacja klasycznej pianki EVA, z której wykonana jest tylna część podeszwy. Jest to pianka nieco twardsza, sztywniejsza i zapewniająca większą stabilność. Przednia część podeszwy to natomiast lekki i responsywny Lightstrike PRO. To pianka wykonana z TPEE, czyli termoplastycznego elastomeru. Stosowana jest w topowej i ,,najszybszej” startówce, czyli Adios Pro i cechuje się największą responsywnością.

W Adiosach 8 umieszczona jest w części przedniej – to właśnie ta część buta pracuje podczas szybkiego biegu najbardziej. Najbardziej też wpływa na dynamikę.

adidas Adizero Adios 8 - amortyzacja tył

Dynamika dobra, ale…

Za usztywnienie i dynamikę odpowiada też EnergyTorsion ROD 2.0, czyli plastikowy mostek znajdujący się głównie w części środkowej. W rzeczywistości jego ,,wąsy” ciągną się zarówno pod przednią jak i tylną część buta. Jest umiarkowanie sztywny. Nie ogranicza elastyczności buta, która jest bardzo duża. Jednocześnie dodaje mu trochę sztywności i dymaniki.

Generalnie jest to but dynamiczny ale przez umiarkowaną ilość pianki nie jest to odczuwalne tak jak w butach które mają tej samej pianki dwa razy tyle. Dokładnie z tego samego powodu jest to też but umiarkowania amortyzowany. Nie da rady z wolnym i ciężkim biegaczem. Skorzystają z niego lżejsi i szybsi. Skorzystają biegacze szukający startówek w starym, dobrym stylu. Czyli właśnie niskoprofilowych i wycieniowanych.

adidas Adizero Adios 8 - EnergyTorsion
REKLAMA

Bieżnik przyczepny jak zawsze

Bieżnik tradycyjnie wykonany jest (w przedniej części) z gumy Continental. To guma bardziej wytrzymała i przyczepna. W części tylnej mamy natomiast klasyczny AdiWear. Należy również zwrócić uwagę na dużą ilość gumy, szczególnie na przedniej części buta. W zasadzie poza podłużnymi małymi otworami but jest pokryty gumą w 100 procentach. To typowo wyścigowy układ bieżnika. Podobnie jak w przedniej części buta jest ,,najszybsza” pianka, tak pod przednią częścią buta mamy ,,najlepszy” bieżnik.

adidas Adizero Adios 8 - bieżnik

Cholewka ponadprzeciętnie przewiewna

Cholewka? Bardzo lekka i ponadprzeciętnie przewiewna. Wykonana z bardzo cienkiej i prosto wyglądającej siatki. Większość cholewki to jednowarstwowy materiał i praktycznie nieograniczający wymiany powietrza. To atut pod względem wentylacji i wyróżnia się na tle innych butów do biegania. Szerokość raczej niewielka. Pomiar buta w najszerszym miejscu wskazuje 103,4 milimetra co jest wartością plasująca go w gronie butów o wąskiej cholewce.

adidas Adizero Adios 8 - cholewka

Odczucie na stopie pokrywa się z tym co mówi pomiar. But jest raczej dopasowany do stopy i raczej wąski niż szeroki.

Oczywiście poza cienką siatką mamy też elementy wzmacniające cholewkę i trzymające ją ,,w formie”. To te kilka sztywnych elementów naniesionych na siatkę cholewki zarówno w części przedniej, środkowej jak i tylnej. Wspomagają trzymanie stopy, ale delikatnie. Bez przesady.

Język bardzo cienki, połączony z bocznymi częściami cholewki elastyczną taśmą, aby nie przesuwał się podczas ruchu. Zapiętek o bardzo podobnej specyfice – lekki, elastyczny, bez sztywnego usztywnienia w swoim wnętrzu. Trzyma delikatnie stopę, pozwala na zespolenia buta ze stopą ale nie przeszkadza.

adidas Adizero Adios 8 - zapiętek

Waga super lekka

Według materiałów producenta męski Adios 8 waży 208 gramów, a damski 196 gramy. To niewiele. But w moim rozmiarze 12US gramów waży natomiast 223 gramy, co nadal jest bardzo niską wartością i plasuje ten model w gronie najlżejszych butów do biegania.

Porównując tą wartość z innymi butami do biegania okazuje się, że Adios 8 znajduje się w 3% najlżejszych butów na blogu. Wynik imponujący. Jeśli masz wrażenie, że nie czujesz buta na stopie to dokładnie tak właśnie może być.

adidas Adizero Adios 8 - toebox

Podsumowanie

Niskoprofilowe, czyli umiarkowanie amortyzowane startówki, to segment, który aktualnie jest na uboczu. Jednakże w czasach kiedy buty tylko rosną i wzbogacają się w elementy z włókna węglowego, brakować może tego typu butów. Zdaję sobie sprawę, że w erze karbonowych butów nie jest to model, który zawojuje rynek, ale dla osób szukających niskoprofilowych startówek, Adios robi to bardzo dobrze. Cały czas.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jestem pierwszy i najwyraźniej ostatni
Jestem pierwszy i najwyraźniej ostatni
3 miesięcy temu

Otóż biegając w adios pro3 głównie half i full uznałem, że dla mnie są za miękkie na dystansie 5-10km. Tu wydają się genialne właśnie adios 8 albo już adios 9. Niestety wybrałem tańsze Takumi 9 i tez są super

Pawel
Pawel
1 miesiąc temu

Jak ten but będzie się spisywał w krótkich (100-200m) sprintach 2-2’30/km na asfalcie? Zastanawiam się czy to była by dobra opcja na tego typu trening, ew. może masz jakaś inna rekomendację na coś co trochę ochroni przed asfaltem przy takich uderzeniach stopy ale też nie zamuli kompletnie / da poczucie stabilności