Asics Novablast 4 – treningówka, której szybsze bieganie nie jest obce

12 stycznia 2024 7  min czytania
Asics Novablast 4

Novablast 4 to model, który rozpoczął pewną przemianę w marce Asics. Był prekursorem pod przebudowę Nimbusów i Kayano. Na sklepowe półki wjeżdża właśnie jego czwarta edycja. Zbliżona do tego co znaliśmy z edycji poprzedniej, ale jednak z niewielkimi zmianami. Zmiany są jednak na tyle subtelne i nie zaburzające ogólnej konstrukcji, że to nadal jeden z najciekawszych butów do biegania marki Asics.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Asics
  • rok premiery: 2024
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowo-startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: tempo/interwały
  • cena regularna: 699 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
wysokość: wysoka
41,5/33,5 mm
drop: klasyczny
8 mm
bieżnik: płaski
1,6 mm
szerokość cholewki: standard
104,4 mm
waga: średnia
293 g

Przeznaczenie

Asics Novablast 4 to buty do biegania przeznaczone zarówno do codziennych, jak i szybszych treningów biegowych po twardych nawierzchniach. To bardzo wszechstronny but, który sprawdza się przede wszystkim podczas codziennych treningów, ale szybsze bieganie także nie jest mu obce. Jest doskonałym wyborem dla biegaczy poszukujących obuwia do regularnych treningów na twardych nawierzchniach, a jednocześnie pozwalającego im osiągnąć wyższe prędkości podczas zawodów. Jest to model neutralny.

Asics Novablast 4
  • bardzo duża amortyzacja,
  • dobra responsywność,
  • odpowiedni zarówno na wolne jak i nieco szybsze treningi,
  • lekki (w 28% najlżejszych butów do biegania),
  • niska cena jak na oferowane właściwości.
  • nieco bardziej miękka guma bieżnika może szybciej się zużywać.

Buty do biegania Asics – co dla kogo?

Wewnątrz marki model Novablast pozycjonowany jest w kategorii ,,szybkiej” skierowanej do biegaczy, dla których priorytetem jest dynamika i szybkość. Nieco wolniejsze modele z tego segmentu, jak Novablast, należą do kategorii butów treningowo-startowych. Najszybsze do kategorii butów startowych.

 TRENINGOWO- STARTOWESTARTOWE
największa amortyzacjaSuperblast
bardzo duża amortyzacjaNovablast 4Metaspeed Sky/Edge
duża amortyzacjaNoosa Tri 15Magic Speed 3

Jednocześnie poziom amortyzacji, wygodny i pewności podczas wolniejszych treningów sprawia, że jest to doskonały but treningowy – taki, w którym możesz biegać na co dzień, a jeśli odczuwasz taką potrzebę, to spokojnie pomogą wykonać ci też trening szybszy. Dla mnie jest to but, w którym dużo więcej jest treningowego charakteru niż startowego. Jeśli by w tabeli poniżej zastąpić Gel-Cumulus 25 modelem Novablast 4, to nadal wszystko by się zgadzało.

Zarówno o Novablaście, Cumulusie i pozostałych butach do biegania dowiesz się więcej z przeglądu butów biegowych Asics.

 TRENINGOWETRENINGOWE
STABILIZACJA
TRENINGOWE Z
DUŻĄ STABILIZACJĄ
największa amortyzacjaGel-Nimbus 25
Nimbus Lite 3
Gel-Kayano 30
Kayano Lite 3
bardzo duża amortyzacjaGel-Cumulus 25GT-2000 11GT-4000 3
duża amortyzacjaGel-Pulse 14GT-1000 12

Alternatywy dla Asics Novablast 4

Przy poszukiwaniu alternatyw dla modelu Novablast, nie jest łatwo. Czy to but bardziej ,,szybki” czy ,,codzienny”. Novablast wydaje się czerpać zarówno z jednej, jak i z drugiej grupy obuwia. Sugerując się oficjalną klasyfikacją alternatywami dla niego, byłyby takie modele jak adidas Boston czy Nike ZoomFly. Jednakże biegowa codzienność każe je stawiać raczej w gronie codziennych butów treningowych. W tym gronie na ich plus działa wspomniana dynamika oraz lekkość.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Supernova Rise36/2610284242699
Asics Novablast 441,5/33,58260225699
Brooks Ghost Max39/226284255749
Hoka Clifton 932/275248205699
Mizuno Wave Rider 2738/2612280270699
New Balance 880 v1337/2710300238699
Nike Vomero 1739,5/3010300241759
On Cloudsurfer 732/2210245205799
REKLAMA

Amortyzacja, czyli miękko i dynamicznie

Podeszwa Asics Novablast 4 wykonana jest z pianki FF Blast+ Eco, która jest nieco sztywniejsza niż pianka FF Blast+ używana w poprzednim modelu. Dopisek Eco oznacza natomiast 20% dodatek materiałów ekologicznych. Pianki jest tu odpowiednio dużo. But męski ma podeszwę o wysokości 41,5 mm pod piętą i  33,5 mm pod przodostopiem. But damski jest o milimetr niższy i ma wysokość 40,5 mm pod piętą i 32,5 mm pod przodostopiem. Każda z tych wartości to wartość bardzo wysoka w kontekście butów biegowych.

Jakość oraz ilość oferowanej pianki sprawia, że jest to but bardzo dobrze amortyzowany. W odczuciu może być porównywalny z takimi modelami jak Cumulus czy Nimbus. Ten poziom miękkości sprawia, że jest on odpowiedni nawet dla biegaczy ważących do 90 kilogramów.

Jeśli chodzi o odczuwalną miękkość i responsywność, Novablast wyróżnia się powyżej średniej. W zestawieniu ze wspomnianymi Cumulusem i Nimbusem jest to but bardziej dynamiczny i odpowiedni zarówno do spokojnych treningów jak i pracy nad szybkością. Podeszwa jest nie tylko bardzo miękka, ale także odpowiednio reaguje i odbija podczas każdego kroku. Novablast stanowi dobre uzupełnienie jako but do szybszych treningów.

Z drugiej strony, jeśli jesteś biegaczem ważącym około 90 czy nawet 95 kilogramów, będzie to dla Ciebie cały czas bardzo przyjemny but do wolnych jednostek treningowych. Asics Novablast 4 przy wolniejszym tempie biegu nic nie traci ze swoich właściwości.

Asics Novablast 4 - FF Blast+ Eco

Stabilność, nadal dobra

Asics Novablast 4 to but neutralny, czyli przeznaczony w pierwszej kolejności dla osób o neutralnym typie przetaczania stopy. Jednocześnie podobnie jak poprzednik jest to but zapewniający dużą stabilność. Podeszwa pod piętą jest odpowiednio szeroka i stanowi pewną podstawę dla stopy i całego buta.

Cholewka w części tylnej także jest usztywniona wewnątrz klasycznym klipsem z tworzywa i trzyma piętę w miejscu. Nie bez znaczenia jest też sama pianka. FF Blast+ Eco jest minimalnie sztywniejsza od FF Blast+ stosowanej w poprzedniku, a co za tym idzie, podstawa jest troszkę bardziej stabilna. Tyle teorii bo w praktyce obydwa buty zachowują się bardzo podobnie i oferują podobnie wysoką stabilność.

Asics Novablast 4 - amortyzacja

Cholewka bardziej przewiewna

Cholewka w Novablast została trochę odchudzona w stosunku do poprzedniej edycji tego modelu. Materiał jest cieńszy, trochę bardziej elastyczny, a w części nad palcami zyskał większe otwory wpływające na większą wentylację. W ciepłe dni lub na zawodach, wtedy kiedy stopa wytwarza więcej ciepła, nie powinno być problemu z odprowadzaniem nadmiaru ciepła.

Dopasowanie do stopy jest dobre. But nie jest ani za szeroki, ani za wąski. Język jest cienki i zintegrowany z cholewką co wpływa na jej dopasowanie. Szerokość cholewki w najszerszym miejscu to 104,4 milimetry, co jest standardową wartością. Po zasznurowaniu trzyma się dobrze i nie ma żadnego problemu z dopasowaniem cholewki do stopy. W przedniej części nie ma również nadmiernego ucisku na palce (choć przy bardzo szerokiej stopie może być to kwestią sporną). But oferuje wystarczająco miejsca, aby większość biegaczy czuła się komfortowo.

Zapiętek, o którym już wspomniałem usztywniony jest solidne, a jego wnętrze opakowane jest umiarkowaną ilością gąbki. Znajdziemy tu zarówno kołnierz wokół kostki, jak i miękkie wypełnienie wnętrza zapiętka. Ilość gąbki jest odpowiednia, nie za duża, nie za mała. Po prostu w sam raz aby było komfortowo.

Asics Novablast 4 - toebox

Bieżnik, minimalnie bardziej przyczepny

Bieżnik w Novablast jest przeznaczony do biegania po utwardzonych drogach, takich jak asfalt, szuter, czy nawierzchnie wyłożone kostką brukową. Jest mało agresywny i pozbawiony większych bloków. Jego faktura w najgłębszym miejscu ma 1,6 milimetra głębokości. Dodatkowe wgłębienia i żłobienia to żłobienia w samej piance.

Podeszwa zewnętrzna w Asics Novablast 4 wykorzystuje gumę AHAR Lo, charakteryzującą się większą miękkością w porównaniu do gumy AHAR zastosowanej w wersji Novablast 3. Czwarta edycja oferuje tym samym lepszą przyczepność, ale istnieje obawa, że może charakteryzować się nieco niższym poziomem trwałości.

Warto zauważyć, że podobnie jak w poprzedniku gumowa powierzchnia obejmuje tylko około połowy buta, co także może budzić pewne obawy co do trwałości, ponieważ odsłonięta pianka może ulegać szybszemu zużyciu. Niemniej jednak, wcześniejsze edycje Novablast prezentowały bardzo podobny układ bieżnika, a ich wytrzymałość nie budziła większych zastrzeżeń.

Asics Novablast 4 - bieżnik tył

Waga na co dzień lekka

Zgodnie z danymi producenta, męska wersja buta waży 260 gramów, podczas gdy damska – 225 gramów. Te wartości są porównywalne do poprzedniego modelu, który w wersji męskiej osiągał masę 253 gramów.

W moim rozmiarze 12US, waga tego buta wynosi 293 gramów. Jest to wartość z pogranicza butów treningowych oraz treningowo-startowych, przy czym granica ciężkiego buta w ostatnich latach przesuwa się w dół. Coraz lepsze pianki pozwalają na produkcję jednocześnie miękkich i lekkich butów.

Taki jest też Asics Novablast. W gronie wszystkich butów do biegania jest butem lekkim, mieszczącym się w 28% najlżejszych. Czyli, jeśli szukasz bardzo lekkiego buta do codziennego biegania, to jest to jak najbardziej słuszny trop. Natomiast w gronie butów treningowo-startowych, czyli szybszych, jego waga nie robi takiego wrażenia. W porównaniu z nieco szybszymi butami jest to but dość ciężki, mieszczący się w 32% najcięższych butów treningowo-startowych.

Asics Novablast 4 - detal

Podsumowanie

Masa buta stanowi idealną odpowiedź czy jest to but do codziennego biegania czy jednak należy rozpatrywać go w kategorii butów szybkich. Moim zdaniem zdecydowanie lepiej jest na Novablasta 4 patrzeć pod kątem treningowym. W takim kontekście jest bardzo przyjemnym butem, dość ,,szybkim” jak na but do spokojnych treningów, dość lekkim, przyjemnie sprężystym pod stopą. Jednocześnie cały czas jest to but o wysokim i bezpiecznym poziomie amortyzacji. Czwarta edycja tego buta przeszła niewielkie zmiany, a co za tym idziem jest to tak samo godny uwagi but jak swój poprzednik. Cały czas to jeden z najciekawszych butów do biegania w ofercie marki Asics.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
1 rok temu

Jak ten Novablast poradzi sobie z dystansem Maratonu w tempie 5:00-5:15?
Zawodnik: 80kg

mateusz
mateusz
1 rok temu

czy będzie to dobre uzupełnienie rotacji do posiadanych przeze mnie Nimbusów 25?

Rafal
Rafal
1 rok temu

Szukam pierwszych butów 'startowych’ do półmaratonu.
Obecnie biegam w Brooks Glycerin 20, których używam zarówno do treningów, jak i startów.
Waga zawodnika 95kg.
Tempo 5:30-5:40.
Pytania:
Czy w tym momencie jest sens rozglądać się za pierwszymi butami startowymi, czy nadal biegać jak do tej pory?
Czy Novablast to but dla mnie, czy polecasz coś innego?

Rafal
Rafal
1 rok temu

Asics pl nie uznaje żadnych gwarancji. Nie polecam firmy

Maku
Maku
1 rok temu
Reply to  Rafal

Co reklamowałeś i czemu odrzucili?

Michał
Michał
11 miesięcy temu

Jak dla mnie petarda buty. Moje pierwsze Asicsy – wcześniej w zasadzie biegałem we wszystkim (może jeszcze za wyjątkiem On i Hoka i innych egzotyków). Szukałem czegoś uniwersalnego i zamiennika Adizero Bostonów 11, które mi nie leżą. Mierzyłem Supernove Rise, które są trochę podobnym butem ale te Asicsy są dużo, dużo lepsze. Pierwsze wrażenie – pierzyna, ciut mało stabilne i czy taką poduchą zrobię tempówkę tak koło 4:20. Przy tempie mega zaskoczenie, miękkość nie znika a but idzie, mega dobrze zrobiona podeszwa, świetnie przetacza (biegam ze śródstopia). Przy wolnym bieganiu, but nie męczy. Generalnie bardzo dobrze wykonany but, cholewka bardzo solidna może nawet mniej przewiewna niż u konkurencji ale z kolei na chłodniejsze dni będzie jak znalazł. Ciekawy jestem jak sprawują się startówki Asicsa na karbonie – aktualnie jako startówki używam ciągle Nike Zoom Fly 3 – Panie Pawle ma Pan może jakieś przemyślenia w tym temacie?