On Cloudeclipse – plastyczny, submaksymalnie amortyzowany but treningowy

30 grudnia 2023 7 min czytania
On Cloudeclipse

Jak pisze o nich producent – On Cloudeclpise to buty szosowe o maksymalnej amortyzacji przeznaczone na długie biegi. Brzmi znajomo? Owszem bo w zasadzie dokładnie to samo można powiedzieć o Cloudmonster. Cloudeclipse robi to jednak inaczej – oferując bardziej plastyczną i płynną jazdę. Osoby, które szukają buta do codziennego biegania o submaksymalnej amortyzacji, a jednocześnie nie typowego ,,poduszkowca”, mogą w nim znaleźć ciekawą opcję.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: On
  • rok premiery: 2023
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: długie biegi
  • cena regularna: 899 zł

Dane techniczne

amortyzacja: maksymalna
6/6
wysokość podeszwy: wysoka
37/31 mm
drop: obniżony
6 mm
wysokość bieżnika: niska
0,7 mm
szerokość cholewki: średnia
105,6 mm
waga: średnia
328 g

Przeznaczenie

On Cloudeclipse to maksymalnie amortyzowany but do biegania po twardych nawierzchniach. Idealnie sprawdzi się jako komfortowy obuwie do codziennego biegania w warunkach miejskich. Model ten przeznaczony jest biegaczom o masie ciała nawet do około 90-95 kilogramów, czyli dla ciężkich biegaczy. Jest to obuwie w pierwszej kolejności adresowane do osób o neutralnym sposobie przetaczania stopy.

On Cloudeclipse

Plusy

  • maksymalna amortyzacja,
  • bardzo płynne przetoczenie z pięty na palce,
  • komfortowa, dobrze oddychającaca cholewka,
  • niska waga (w 15 % najlżejszych butów z maksymalną amortyzacją).

Minusy

  • lekko niestabilny w części piętowej

Buty do biegania On – co dla kogo?

Systuacja w ofercie marki On jest dynamiczna. Dwa lata temu nie było w niej, żadnego maksymalnie amortyzowanego buta do biegania. Dziś mamy już drugi. Cloudeclipse to but, który można stawiać na tej samej półce co Cloudmonster. Rozróżnia je jednak sposób ułożenia chmurek. W Cloudmonsterach jest klasyczny i symetryczny. W Cloudeclipse jest asymetryczny i mający zapewnić większą płynność biegu.

Jest to też but, który jest bardziej amortyzowanym bratem modelu Cloudsurfer 7, czyli modelu, który w tym roku został zupełnie przebudowany. Cloudsurfer ma nieco mniejszą, bardziej wyważoną amortyzację i jest dla lżejszych biegaczy (do 80-85 kg). Cloudmonster jest dla biegaczy cięższych (do 90-95 kg).

Chcesz poznać wszystkie modele? Znajdziesz je w naszym zestawieniu butów biegowych marki On.

TRENINGOWE
STABILIZUJĄCE
TRENINGOWETRENINGOWO-
STARTOWE
STARTOWE
maksymalna
amortyzacja
Cloudeclipse
Cloudmonster
bardzo duża
amortyzacja
Cloudsurfer
Cloudstratus
Cloudboom Echo
duża
amortyzacja
CloudflyerCloudrunner
Cloudswift
umiarkowana
amortyzacja
Cloudflow
CloudX

Alternatywy dla On Cloudeclpise

On Cloudmonster to but, który ciężko sklasyfikować jednoznacznie, czy to w butach maksymalnie amortyzowanych, czy w tych mniej – uniwersalnych treningówkach na co dzień. Bliżej jest mu jednak, moim zdaniem, do maksymalistycznych poduszkowców na najdłuższe dystanse jak Asics Gel-Nimbus 25, New Balance 1080 v13 czy Nike Invincible 3. Jednocześnie pewna doza lekkości i plastyczności sprawia, że może być też doskonałą alternatywą dla takich modeli jak Asics Gel-Cumulus 25 czy Nike Vomero 15.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
Asics Gel-Nimbus 2541/338299260939
Brooks Glycerin 2034/2410286258799
Diadora Atomo V700041/37
5250200829
Hoka Bondi 8
33/294306252799
New Balance 1080 v1336/326261206999
Nike Invincible 3
40/318310258879
On Cloudeclipse37/316284240899
Saucony Triumph 2137/2710279250799
Salomon Aero Glide37/2710254220709
REKLAMA

Amortyzacja, czyli Helion i CloudTec

On Cloudeclipse w swojej budowie jest bardzo podobnym butem do Cloudsurfer 7. Podeszwa środkowa wykonana jest w całości z pianki Helion i chroni stopy przed silnymi uderzeniami o podłoże. Pianki i objętości jest tu też znacznie więcej niż w Cloudsurferach – dokładnie o 5 milimetrów, czyli o pół centymetra. Tym samym wysokość buta pod częścią pietową to 37 milimetrów, a pod częścią przednią 31 milimetrów. To wysokie wartości jak na markę On. Nawet Cloudmonster na papierze nie ma aż tak wysokiej podeszwy.

On Cloudeclipse - Helion

Poza pianką mamy tutaj też przestrzenie biegnące w poprzek podeszwy, nawiązujące do chmurek. Każda taka przestrzeń to miejsce, które może ugiąć się pod ciężarem biegacza. Tym samym wpływają na odczuwalną miękkość. To rozwiązanie charakterystyczne dla butów marki On. Jeśli prześledzimy układ otworów czy też chmurek widać też, że otwory nie są ułożone symetrycznie jeden za drugim. Ta asymetria to wynik takiego ułożenia otworów, które ma dawać bardziej płynne przetoczenie buta z pięty na palce.

Ta płynność jest wyczuwalna przy pierwszych krokach i jest bardzo przyjemna. Ciężko w takich przypadkach stwierdzić czy to bardziej miękkość i responsywność pianki, czy ułożenie otworów w podeszwie czy jeszcze coś innego, ale… to działa. Z jednej strony to but o potężnym poziomie amortyzacji. Z drugiej, bardzo plastyczny i bardzo przyjemnie pracujący podczas kroku biegowego.

On Cloudeclipse - system Cloud

Stabilizacja, czyli Speedboard

W Cloudeclipse znajdziemy też płytkę Speedboard. Nie, nie jest to płytka karbonowa. Jest wykonana z TPU i ma postać ,,iksa”. Rączki i nóżki tego iksa biegną pod przednią i tylną część podeszwy. Miejsce łączenia wypada w połowie buta i to jest to miejsce gdzie tę technologię widać. Płytka pełni tutaj rolę elementu ograniczającego ruchy skrętne oraz nieco usztywniającego buta. Obydwie te funkcje pełni raczej symbolicznie.

Stabilizacja nadpronacji w Cloudeclipse jest mała. Jest to but, który w zupełności wystarczy kiedy jesteś biegaczem o naturalnym typie przetaczania stóp. Kiedy ich nie koślawisz, nie masz płaskostopia i innych tego typu przypadłości ta ilość stabilności i stabilizacji w bucie wystarczy. Dla biegacza z nadmierną pronacją raczej tego buta nie polecę. Jest zbyt miękki i ,,pływający” pod piętą. W przypadku kiedy kostka chce się przekoślawić na jeden czy drugi bok, but jej na to pozwali i nie ustabilizuje jej w wystarczającym stopniu.

On Cloudeclipse - Speedboard

Speedboard, jako że jest płytką ze sztywniejszego tworzywa wpływa też w pewnym stopniu na dynamikę buta i jego lepsze odbicie. Niemniej jednak jest to but przede wszystkim przeznaczony do codziennego spokojnego treningu. To taka wygodna codzienna limuzyna.

Bieżnik, czyli na asfalt

Bieżnik w Cloudeclipse to bieżnik typowo asfaltowy, miejski. Jego faktura jest płaska i mało agresywna. Ma raptem 0,7 milimetra głębokości. Jest to wzór bieżnika, który doskonale sprawdza się podczas biegania w warunkach miejskich i ich otoczeniu. Zatem, jeśli preferujesz biegi po ulicach i chodnikach, a najbardziej wymagającą nawierzchnią, po której się poruszasz, są ścieżki parkowe czy leśne dróżki, ten but spełni oczekiwania.

On Cloudeclipse - bieżnik

To kolejny model, który zrywa z tym, że w podeszwie butów On musi znaleźć się podłużna bruzda w której będą utykać kamienie. Przez całą długość buta biegnie lekkie zagłębienie ale nie jest na tyle głębokie, aby zbierało kamienie. Spokojnie można biegać po niekoniecznie asfaltowych trasach. Choć bez przesady. On Cloudeclipse to but do biegania po twardych nawierzchniach i na asfaltowych drogach będzie czuł się najlepiej.

Cholewka, czyli eko z przyjemnym dopasowaniem

Cholewka to klasyczna, techniczna siatka o dosyć dużych oczkach i dobrej przewiewności. W przypadku Cloudsurfera (co charakterystyczna dla marki On), szczególną uwagę warto zwrócić na wnętrze. Jest bardzo przyjemnie i gładko wykończone, niezależnie od tego, czy chodzi o boczną stronę, tył czy obszar języka. Sam język tradycyjnie już został zintegrowany z cholewką dla jeszcze lepszego dopasowania. Przy okazji nie przesuwa się na boki podczas biegania.

On Cloudeclipse - wnętrze

Warto też zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny. Marka chwali się, że proces barwienia cholewki zużywa 90% mniej wody niż w przypadku standardowych technik. Dodatkowo, sama przędza jest wykonana w 100% z poliestru pochodzącego z recyklingu.

Miejsca wewnątrz jest standardowa ilość. Szerokość części przedniej wynosi 105,6 milimetra co jest dosyć standardową wartością – ani szeroką ani wąską. W odczuciu natomiast wydaje się nieco węższy niż szerszy. Jeśli miałbym opisać swoje doznania to nie jest to but, który oferuje mi wielką rozleniwiającą przestrzeń. Raczej jest dobrze, miękko dopasowany bez zbędnych luzów. Ale i bez zbędnej ciasnoty i dyskomfortu. Na większości standardowej objętości stóp powinien pasować bez problemu.

On Cloudeclipse - toebox

Z tyłu buta znajduje się zapiętek usztywniony od wewnątrz. Podobnie jak w Cloudsurfer 7 ma on dwustopniową konstrukcję. Wyżej jest bardziej elastyczny. Niżej, przy samym połączeniu cholewki z podeszwą jest sztywniej. To zasługa dodatkowego usztywnienia, które widać z zewnątrz. Tym samym but zapewnia dobre trzymanie stopy, ale nie wybitne. W połączeniu z bardzo miękką podeszwą może nie zapewnić wystarczającej stabilności dla biegaczy koślawiących kostki do środka. Dla biegaczy stawiających stopy prosto, neutralnie będzie to bardzo dobre rozwiązanie. Jeśli szukasz doskonałej stabilizacji pięty to nie tutaj.

Waga, czyli lekko jak na „poduszkowca”

Według materiałów producenta but męski waży 285 gramów a damskie 240 gramów. To mniej więcej standardowe wartości jak na buty o maksymalistycznym poziomie amortyzacji. W rozmiarze 12 US masa wynosi 328 gramów, czyli o 8 gramów więcej niż wynosi średnia waga dla butów do biegania. Lepiej wypada jeśli spojrzymy tylko na buty treningowe przeznaczone do biegania po asfalcie. W tym gronie znajduje się w 34% najlżejszych. W gronie swoich najbliższych konkurentów, czyli butów treningowych z maksymalną amortyzacją jest natomiast w 15% najlżejszych. To bardzo dobre wyniki. Warto po niego sięgnąć szukając lekkich ,,poduszkowców”.

On Cloudeclipse - detal

Podsumowanie

On Cloudeclipse to już drugi model szwajcarskiej marki w segmencie maksymalistycznie amortyzowanych butów do biegania po Cloudmonsterze. Oferuje natomiast zupełnie inne doznania. To but bardziej plastyczny i bardziej miękki od ,,monstera”. Dla osób, które szukają buta do codziennego biegania o submaksymalnej amortyzacji, a jednocześnie nie typowego ,,poduszkowca”, mogą w nim znaleźć ciekawą opcję.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments