Asics Gel-Nimbus 26 – kontynuacja najwygodniejszych butów do biegania

16 stycznia 2024 6 min czytania
Asics Gel-Nimbus 26

Asics Gel-Nimbus 25 zrobił furorę. Czas na jego kontynuację w postaci Nimbusa numer 26. Co się zmieniło? Tym razem niewiele (czego można było się spodziewać). Miękkość i komfort pozostał na tym samym, bardzo wysokim poziomie. Cholewka również jest bardzo podobna – tam gdzie trzeba trzymać – trzyma, tam gdzie ma być elastycznie – jest elastycznie. Główną zmianą jest bieżnik. Nieco wyższy i zapewnia zdecydowanie większą przyczepność.

REKLAMA

Podstawowe informacje

 • marka: Asics
 • rok premiery: 2024
 • nawierzchnia: asfalt
 • typ buta: treningowy
 • typ stopy: neutralna
 • najlepszy do: długie biegi
 • cena regularna: 939 zł

Dane techniczne

amortyzacja: maksymalna
6/6
wysokość podeszwy: wysoka
41,5/33,5 mm
drop: klasyczny
8 mm
wysokość bieżnika: niska
1,8 mm
szerokość cholewki: wąska
102,8 mm
waga: średnia
341 g

Przeznaczenie

Asics Gel-Nimbus 26 to but o maksymalnej amortyzacji, stworzony z myślą o bieganiu po twardych nawierzchniach. Jest idealny dla osób, które priorytetowo traktują komfort, niezależnie od tego czy wynika to z pokonywania długich dystansów czy też mają większą masę ciała. Nimbus to obuwie przeznaczone dla biegaczy rekreacyjnych, uczestników maratonów, jak i tym, którzy pokonują jeszcze dłuższe dystanse. Sprawdzi się także doskonale dla biegaczy o masie ciała do około 100 kilogramów. Ze względu na przeznaczenie pod kątem typu stopy, jest to but neutralny.

Asics Gel-Nimbus 26
 • bardzo duża i bardzo miękka amortyzacja,
 • dobra stabilność,
 • bezpieczny, 8 mm drop,
 • jak na ilość amortyzacji „lekki” na stopie,
 • komfortowa tkana cholewka,
 • znacznie bardziej przyczepny bieżnik niż w poprzedniku.
 • wysoka cena.

Asics – co dla kogo?

Przez wiele lat kluczowym elementem w ofercie butów biegowych Asics był zestaw ,,sensacyjnej szóstki”. Obejmuje on trzy modele neutralne oraz trzy z technologią stabilizacji. W tym gronie znajdują się dwa buty oferujące maksymalną amortyzację, z których jednym jest właśnie model Nimbus a drugim Kayano. Dwa kolejne (Cumulus oraz GT-2000) charakteryzują się bardzo dobrą amortyzacją. Dwa kolejne (Pulse oraz GT-1000) zapewniają, najniższą z tego grona, ale cały czas dobrą amortyzację.

 TRENINGOWETRENINGOWE
ZE STABILIZACJĄ
największa amortyzacjaGel-NimbusGel-Kayano
bardzo duża amortyzacjaGel-Cumulus GT-2000
duża amortyzacjaGel-PulseGT-1000

Alternatywy

Alternatywą dla niego są także najbardziej amortyzowane modele innych marek. Wszystkie często przez biegaczy są określane mianem ,,poduszkowców”.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
Asics Gel-Nimbus 2641/338305262939
Brooks Glycerin 2034/2410286258799
Diadora Atomo V700041/37
5250200829
Hoka Bondi 8
33/294306252799
New Balance 1080 v1336/326261206999
Nike Invincible 3
40/318310258879
On Cloudeclipse37/316284240899
Saucony Triumph 2137/2710279250799
Salomon Aero Glide37/2710254220709
REKLAMA

Amortyzacja nadal bardzo wysoka

Konstrukcja buta jest prosta i nieskomplikowana. Kluczowym elementem jest bardzo miękka pianka FF Blast+ ECO, z której wykonana jest większość (około 95%) podeszwy Nimbusów. Dodatkowo, pod piętą umieszczony jest niewielki fragment (niewidocznego z zewnątrz) PureGELu. Te dwa elementy odpowiadają za amortyzację i z nich składa się na cała podeszwa butów. Pod kątem konstrukcyjnym jest to bardzo prosty but.

Asics Gel-Nimbus 26 - FF Blast

Wysokość podeszwy jest taka sama jak w poprzedniku. To 41,5 milimetra pod pietą i 33,5 milimetra pod przodostopiem. To bardzo wysokie wartości w kontekście butów do biegania, które umieszczają ten model wśród butów biegowych z najgrubszą podeszwą. Wysokość i objętość w połączeniu z wykonaniem podeszwy z bardzo miękkiej pianki sprawia, że Nimbus oferuje bardzo wysoki – maksymalny poziom amortyzacji. Sprosta zarówno tym, którzy biegają bardzo dużo i potrzebują komfortu na co dzień jak i tym, którzy ważą nieco więcej niż ,,statystyczny” biegacz. Jest odpowiedni dla biegaczy o masie ciała nawet do 100 kilogramów.

Poprzednik okrzyknięty był przez samą markę Asics ,,najwygodniejszym butem w historii” i sądząc po odbiorze buta i opiniach biegaczy, nie były to słowa rzucane na wiatr. Asics Gel-Nimbus 26 kontynuuje ten trend. To but, w którym poczujesz się miękko jak na chmurach, a docenisz to najbardziej na wolnych i spokojnych treningach i podczas relatywnie wolnego biegania. Dla osób szukających dynamiki jest jej tu niewiele, choć można doszukać się w nim bardzo delikatnego wyprofilowania w części przedniej. Niemniej jednak jest to but raczej do wolniejszego i bardziej spokojnego długodystansowego biegania niż do ścigania się.

Asics Gel-Nimbus 26 - PureGEL

Drop, czyli bezpieczne 8 mm

Drop, czyli różnica między wysokością podeszwy pod piętą, a pod śródstopiem, wynosi 8 milimetrów. Jest to niewiele niższa wartość niż klasyczne 10-12 milimetrów. Jest to też wartość bardzo bezpieczna niemal dla każdego biegacza.

Bieżnik znacznie bardziej przyczepny

Najbardziej zauważalną zmianą jest zastosowanie zmienionego bieżnika Hybrid Asicsgrip. Jest to o tyle istotne, że główną wadą poprzedniego modelu była wątpliwa przyczepność na mokrych nawierzchniach. W Nimbusie 26 element ten został znacznie poprawiony, a sam bieżnik przeprojektowany. Zastosowano inną mieszankę gumową. Guma pokrywa też większą powierzchnię podeszwy. Wreszcie zmieniona została jej faktura na bardziej ,,agresywną”. Wypustki mają 1,8 milimetra wysokości, co jest wartością o 0,6 milimetra większą niż w poprzedniku. Wraz ze zmienioną mieszanką gumy oferuje bezpieczną przyczepność w warunkach miejskich. Zarówno suchych jak i wilgotnych.

Asics Gel-Nimbus 26 - bieżnik

Cholewka lekko zmodyfikowana i przyjemna

Cholewka wykonana jest z technicznej dzianiny, bardzo podobnej jak w poprzedniku. Jest umiarkowanie elastyczna i zapewnia też wewnątrz odpowiednią ilość przestrzeni, aczkolwiek Nimbus 26 wydaje się nieco węższy niż Nimbus 25. Szerokość cholewki w najszerszym miejscu wynosi 102,8 milimetra, czyli jest o 2,3 milimetra mniejsza niż w poprzedniku.

Asics Gel-Nimbus 26 - toebox

Cholewka jest też umiarkowanej grubości, co sprawia, że buty pod kątem pogody są dosyć wszechstronne i nadają się do biegania w różnych porach roku. Latem nie powinno być zbyt gorąco, a zimą zbyt zimno. Oczywiście, w zimie w pewnym momencie konieczne może być założenie grubszych, zimowych skarpetek. Ta porada dotyczy wszystkich butów, nie tylko Nimbusów.

Ciekawy jest język buta. Jest on bardzo cienki, elastyczny, niemal ażurowy. Nie przesadzę, mówiąc, że to najbardziej delikatna część tego buta. Język ten został też zintegrowany z cholewką przy użyciu miękkiego, elastycznego materiału, co pozwala mu utrzymywać się na miejscu i nie przesuwać się na boki.

Asics Gel-Nimbus 26 - zapiętek

Tył buta kryje w swoim wnętrzu klasyczny plastikowy klin, który skutecznie trzyma i stabilizuje piętę. Wewnątrz zapiętka znajduje się również gąbkowe wypełnienie w formie półokrągłej poduszeczki, utrzymującej kość piętową na miejscu. Ta dość duża poduszka zapewnia dobre dopasowanie – ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne.

Wokół kostki but wykończony jest cienkim ,,kołnierzem”, który nie przylega do ciała, a delikatnie od niego odstaje. Nie powinien tym samym mieć wpływu na dopasowanie i nie powinien w żaden sposób wpływać na właściwości buta. W części tylnej połączony jest on też z dużym okiem na zapiętku ułatwiającym zakładanie buta. Ot, taki detal.

Asics Gel-Nimbus 26 - detal

Waga niemal bez zmian

Według materiałów producenta but męski waży 305 gramów, a damski 262 gramów. To nieco wyższe wartości niż poprzednik, jednakże różnica wynosi tu maksymalnie 15 gramów, co w praktyce jest zupełnie nieodczuwalne. Jak na tak potężny poziom amortyzacji było lekko i nadal jest lekko.

Co ciekawe, o ile wartości podawane przez producenta są nieco wyższe, tak moja waga pokazuje wartości minimalnie mniejsze. Poprzednik w rozmiarze 12US ważył 347 gramów. Asics Gel-Nimbus 26 waży 341 gramów. Znów jest to nieodczuwalna i nieznacząca różnica. Zresztą Nimbus 25 i Nimbus 26 to wręcz bliźniacze buty. Waga też jest więc bliźniacza.

Asics Gel-Nimbus 26 - amortyzacja

W porównaniu do ogółu butów do biegania są to wartość wyższa niż średnia dla wszystkich butów biegowych na blogu (aktualnie 320 gramów). Wśród wszystkich butów na blogu ten model znajduje się w 32% najcięższych. Jednakże jeśli spojrzymy tylko na buty o maksymalnym poziomie amortyzacji, nowy Nimbus 26 jest w gronie butów lżejszych niż średnia. W gronie ,,poduszkowców” mieści się w 29% najlżejszych.

Podsumowanie

Asics Gel-Nimbus 26 nie zrobi takiego WOW! jak poprzednia edycja, bo pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Nimbus 26 niczym nie zaskakuje bo kontynuuje rozwiązania stosowane w poprzednim modelu. Jest bardzo miękko, bardzo wygodnie i bardzo przyjemnie. Dodatkowo poprawione zostało to co w poprzedniku ewidentnie szwankowało, czyli przyczepność na mokrych chodnikach i asfaltowych drogach. Technicznie to nadal mocny kandydat do jednych z najwygodniejszych butów do biegania, ale o lepszej przyczepności.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments