Waga butów do biegania – ile waży amortyzacja?

14 grudnia 2023 4 min czytania
Ile wazy amortyzacja w butach do biegania

Im większa ilość amortyzacji, tym cięższy but – prawdziwość tego zdania ciężko zauważyć mając zaledwie dwa modele butów w ręku. Jednak kiedy do analizy wykorzystamy kilkaset modeli butów do biegania, okazuje się to prawdą. Okazuje się, że buty z większą ilością amortyzacji są statystycznie cięższe od butów z mniejszą amortyzacją. Podobnie jest z butami terenowymi. Są cięższe od tych przeznaczonych na asfalt. Najcięższe, co logiczne, są natomiast maksymalnie amortyzowane terenówki.

REKLAMA

Ponad 400 modeli do analizy

Materiałem do poniższych analiz są wszystkie modele butów, które pojawiły się na blogu. Do tej pory pojawiło się ich tutaj 418 i wszystkie z nich znalazły się na mojej wadze. To solidna baza do porównań.

Nie sugerowałem się danymi producentów. Ta, najczęściej, dotyczy męskiego buta w rozmiarze 9 US i damskiego w rozmiarze 7 US. To sprawia, że waga jest naturalnie… mniejsza. Moje stopy są natomiast znacznie większe. Mają długość około 30 centymetrów każda. Dlatego też od początku istnienia bloga sprawdzam wagę buta w swoim rozmiarze 12 US. Waga tych butów stanowi podstawę moich analiz.

Im więcej amortyzacji tym cięższe buty do biegania

Poziom amortyzacji nie jest łatwy do określenia. Nie opisuje go, żadna liczba, żaden parametr. Do tej pory nikt nie znalazł sposobu aby zmierzyć ile amortyzacji mają dane buty. Producenci często posiłkują się powiązaniem poziomu amortyzacji do wagi biegacza. Mamy w ten sposób buty do biegaczy do 80 kilogramów, do 90 kilogramów czy do 100 kilogramów. Tutaj na blogu obowiązuje sześciostopniowa skala amortyzacji. Podobna nieco do skali ocen w szkole, gdzie najlepsza ocena to 6 a najgorsza to 1. Nie zawsze jest mi łatwo ten parametr określić, ale pokazuje on z jak dobrze amortyzowanym i miękkim butem mamy do czynienia.

Mówi się też, że im więcej amortyzacji tym większa masa buta. Ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości bo jeśli porównamy odpowiednio dużą ilość butów do biegania to buty, których poziom amortyzacji jest większy są cięższe. Te najlepiej amortyzowane w moim rozmiarze ważą średnio niemal 350 gramów. Natomiast im niższy poziom amortyzacji tym niższa średnia waga butów do biegania. Poziomów amortyzacji na blogu wyróżniam sześć i wraz z nimi równomiernie spada też średnia waga butów biegowych.

AMORTYZACJAILOŚĆ MODELIŚR. WAGA 12 US
maksymalna81349,8 g
bardzo duża141332,3 g
duża109310,1 g
umiarkowana71295,7 g
mała11257,5 g
minimalna5195,8 g

Najcięższe buty to te o treningowym przeznaczeniu

Duża i bardzo duża amortyzacja kojarzy się głównie z butami określanymi jako treningowe. Dodatkowo, tego typu buty mają sprostać wymaganiom codziennego regularnego treningu. Są to więc buty, w których oprócz amortyzacji znajdziemy najwięcej systemów stabilizujących i trzymających stopę. Takie obuwie ma na celu zapewnić długotrwałe użytkowanie i maksymalne bezpieczeństwo. Jak pokazują cyfry jest to też najcięższy segment butów biegowych. Średnia masa buta do biegania o treningowym przeznaczeniu to aktualnie 341 gramów.

Niezaprzeczalna jest natomiast lekkość butów startowych. Co do tego faktu nie trzeba nikogo przekonywać. Producenci prześcigają się wręcz, kto wyprodukuje lżejsze i szybsze buty. Generalnie im but ma bardziej „szybki” charakter, tym jest zauważalnie lżejszy. Buty treningowo-startowe statystycznie są o około 50 gramów lżejsze niż treningowe. Buty startowe są z kolei o około 40 gramów lżejsze od butów treningowo-startowych. Buty minimalistyczne, które aktualnie są dość niszową kategorią, są rzecz jasna najlżejsze.

TYP BUTÓWILOŚĆ MODELIŚR. WAGA 12 US
treningowe286341,7 g
treningowo-startowe88287,4 g
startowe40246,5 g
minimalistyczne4227,3 g

Buty do biegania w terenie są cięższe

Często słyszy się też, że buty do biegania w terenie są cięższe. Wynikać ma to z większej ilości wzmocnień i elementów chroniących stopę na trudnych szlakach. Istotnie tak jest, choć średnia różnica wagowa między butami tych dwóch typów nie jest znacząca. To około 20 gramów czyli 6-7 % różnicy.

Najcięższe są buty maksymalnie amortyzowane i przeznaczone w teren

Uściślając można założyć, że najcięższymi butami do biegania powinny być te maksymalnie amortyzowane i przeznaczone w teren. Szybki rzut oka na dane pokazuje, że istotnie tak jest. Jednak różnica pomiędzy maksymalnie amortyzowanymi butami asfaltowymi a terenowymi jest nieduża. Wynosi zaledwie 5 gramów.

Znacznie większe różnice widzimy jeśli spojrzymy na modele o mniejszym poziomie amortyzacji niż „maksymalna” i „bardzo duża”. W segmencie ocenianym jako amortyzacja „duża” i „umiarkowana” różnica ta wynosi prawie 60 gramów. To pokazuje jedną rzecz. Buty asfaltowe wraz ze zmniejszeniem amortyzacji można bardziej odchudzać. Buty terenowe pewien poziom ochrony i solidności konstrukcji muszą mieć. A ochrona i dodatkowe elementy ważą.

AMORTYZACJAILOŚĆ MODELI
ASFALTOWYCH
ŚR. WAGA
ASFALTOWYCH
ILOŚĆ MODELI
TERENOWYCH
ŚR. WAGA
TERENOWYCH
maksymalna72349,2 g9354,8 g
bardzo duża114330,3 g27341,1 g
duża88303,7 g21336,9 g
umiarkowana50277,6 g21338,8 g
mała8242,6 g3297,3 g
minimalna4186,0 g1235,0 g

Podobne zależności widać jeśli spojrzymy na przeznaczenie butów. Modele treningowe (siłą rzeczy najlepiej amortyzowane) są najcięższe, ale różnica między butami na asfalt i w teren nie jest duża. To niecałe 9 gramów. Natomiast im szybszy but, tym różnica jest między butami asfaltowymi a terenowymi jest większa. Znów widać, że startowych terenówek nie da się odchudzić „aż tak” jak asfaltowych.

TYP BUTÓWILOŚĆ MODELI
ASFALTOWYCH
ŚR. WAGA
ASFALTOWYCH
ILOŚĆ MODELI
TERENOWYCH
ŚR. WAGA
TERENOWYCH
treningowe228340,0 g58348,8 g
treningowo-startowe69278,6 g15323,3 g
startowe35241,1 g9293,4 g
minimalistyczne4227,3 g
REKLAMA

Podsumowanie

Jest jedno stwierdzenie z którym zgadzają się wszyscy – buty treningowe są cięższe od butów startowych. Z tym faktem nikt nie polemizuje i nikt go nie podważa. Cyfry je tylko potwierdzają.

To, że buty z większą amortyzacją są cięższe od tych z amortyzacją mniejszą już tak oczywiste nie jest. Bez problemu można znaleźć zarówno buty maksymalnie amortyzowane o masie znacznie niższej niż średnia. Można też znaleźć, znacznie cięższe niż średnia, startówki. Jednakże analiza dużej ilości butów także dosyć jasno potwierdza ten fakt. Podobnie jest też z terenówkami. Tutaj różnica jest bardzo mała, ale co do zasady cyfry potwierdzają – buty terenowe są statystycznie cięższe niż te na asfalt.

Pamiętajcie też, że to jest tylko statystyka i uśrednienie z dużej próby butów do biegania różnych marek i typów.

PS To jest aktualizacja wpisu oryginalnie opublikowanego w październiku 2020 roku.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Chojak
Chojak
3 lat temu

Dzień dobry.
Panie Pawle prośba jest może nie o analizę ale bardzie o recenzję (taką wyłącznie z Pana perspektywy) a chodzi o Brooks Cascadia (taką piosenkę najbardziej bym chciał usłyszeć 🙂 )

Karolina
3 lat temu

Bardzo ciekawy materiał Panie Pawle. Dużo informacji przedstawionych w zrozumiały sposób. 🙂

Ania
3 lat temu

Jestem na początku mojej drogi w bieganiu i nawet nie sądziłam, że to wszystko ma aż takie duże znaczenie… jestem w szoku. Dziękuję za niezwykle cenne porady panie Pawle.

Grzegorz Lewandowski
Grzegorz Lewandowski
3 lat temu
Reply to  Ania

Paweł,
mi brakuje na blogu testów obuwia po np. 300 km… i rzetelnej recenzji konkretnych modeli po takim przebiegu.
Poza tym NAJLEPSZY blog biegowy!
Tak trzymaj!