Asics Magic Speed 3 – mniej ekspresowy but, który może prawie wszystko

8 października 2023 7  min czytania
Asics Magic Speed 3

Najkrótszy opis Asics Magic Speed 3 jest taki, że to wolniejszy i tańszy odpowiednik Metaspeed Sky’a. W praktyce jest to o tyle mylne, że on sam może być doskonałą startówką. Jest to but bardzo lekki, szybki i dynamiczny. Może być Twoim butem startowym na praktycznie każdym możliwym dystansie. Może być szybką i lekką treningówką, którą będziesz zabierał na najszybsze treningi.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Asics
  • rok premiery: 2023
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: tempo/interwały
  • cena regularna: 849 zł

Dane techniczne

amortyzacja: duża
4/6
wysokość podeszwy: średnia
36/29 mm
drop: obniżony
7 mm
bieżnik: płaski
0,5 mm
szerokość cholewki: wąska
100,2 mm
waga: lekka
253 g

Przeznaczanie

Asics Magic Speed 3 to dobrze amortyzowany but przeznaczony do treningów oraz startów na twardych nawierzchniach. Dzięki lekkiej konstrukcji wzmocnionej obecnością włókna węglowego, jest to obuwie idealne do szybkich treningów, interwałów i zawodów na każdym dystansie od piątki do maratonu. Dla najszybszych i najbardziej wymagających biegaczy, w tym tych, którzy na zawodach korzystają z Metaspeed Sky, może on stanowić doskonałą opcję na codzienne treningi.

Asics Magic Speed 3

Plusy

  • duża miękkość i amortyzacja,
  • bardzo dobra dynamika,
  • płytka z karbonu oferująca dużo dynamiki,
  • odpowiedni na niemal każdym poziomie zaawansowania,
  • przewiewna cholewka,
  • dużo przestrzeni na palce,
  • bardzo lekki (w 11% najlżejszych butów do biegania).

Minusy

  • brak wyraźnych minusów.

Buty do biegania Asics – co jest co?

Od porównań do Metaspeed nie uciekniemy i jeśli przyjrzymy się ofercie szybkich butów Asics to jest to but o nieco mniejszej amortyzacji co flagowy Metaspeed. Naturalnie można je podzielić, że Metaspeed lepiej odnajdzie się na dystansach dłuższych – półmaratońskich i maratońskich. Magic Speed to natomiast but na starty na dystansach krótszych – piątkach i dychach. Gdybyśmy zabrali z tego modelu wkładkę z włókna węglowego byłby bardzo zbliżony do modelu Noosa Tri. Jeśli ktoś chce go nazywać więc ,,Noosą z włóknem węglowym” to nie będzie daleki od prawdy.

Jeśli chcecie uzyskać szerszy kontekst i zrozumieć, jak ,,szybkie” buty Asicsa porównują się do ich modeli treningowych zapraszam do sprawdzenia zestawienia butów do biegania Asics.

 TRENINGOWO- STARTOWESTARTOWE
największa amortyzacjaSuperblast
bardzo duża amortyzacjaNovablast 3Metaspeed Sky/Edge
duża amortyzacjaNoosa Tri 15Magic Speed 3

Alternatywy dla Asics Magic Speed 3

Alternatywą numer jeden, która wydaje się najbardziej naturalna dla Magic Speeda jest Saucony Endorphin Speed. Aczkolwiek Endorphin Speed wydaje się butem nieco bardziej wszechstronnym i bardziej odpowiednim do nieco wolniejszego biegania. Szukając innych alternatyw mamy klasyki od największych producentów, czyli adidas Bostona 12 oraz Nike Zoom Fly 5. Nie najgorzej powinny dać też radę Hoki Mach X czy niekarbonowe Brooksy Hyperiony Maxy.

Więcej o poszczególnych modelach butów treningowo-startowych dowiesz się z tego zestawienia.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Adizero Boston 1237/30,56,5267227749
Asics Magic Speed 336/297218184849
Brooks Hyperion Max34/268221189799
Hoka Mach X39/345266227999
Nike Zoom Fly 5b.d.8286242799
Saucony Endorphin Speed 336/288229204799
REKLAMA

Bezpieczna amortyzacja

Pomysł na buta jest dokładnie taki sam jak w poprzedniku. Nie jet też niczym nowym jeśli spojrzymy na ogół butów z płytką z włókna węglowego – miękka pianka wokół i płytka węglowa pośrodku.

Objętość pianki jest tu duża a wysokość podeszwy Magic Speeda wynosi 36 milimetrów pod częścią piętową i 29 milimetrów pod częścią przednią. Na papierze to wartości znacznie wyższe niż te w poprzedniku, ale producent zmienił w tak zwanym międzyczasie sposób obliczania wysokości buta. Kiedyś uwzględniał tylko podeszwę środkową, teraz uwzględnia także wkładkę i bieżnik. Stąd ten przyrost podeszwy. W rzeczywistości but nie urósł, a nawet może minimalnie schudł.

Asics Magic Speed 3 - FF Blast

Nie zmieniła się pianka. To nadal FF Blast+, czyli jedna z bardziej sprężystych pianek stosowanych przez markę Asics. Jednocześnie jest to pianka o nieco gorszych parametrach jeśli chodzi o dynamikę w stosunku do tej stosowanej w Metaspeedach, czyli FF Turbo. To jeden z argumentów, dlaczego Magic Speeda można uznać za tę ,,mniej ekspresową” opcję.

Jest to też opcja nieco mniej amortyzowana, choć cały czas oferująca bezpieczny poziom amortyzacji. Przy czym bezpieczny odnosi się tu raczej do szybkich i lżejszych biegaczy ważących do około 80-85 kilogramów.

Asics Magic Speed 3 - amortyzacja

Wysoka dynamika

Płytka z włókna węglowego znajduje się na całej długości buta, między warstwami miękkich pianek. Ma działać na zasadzie trampoliny, która pracuje i przez swoją sztywność i responsywność będzie wybijała do przodu podczas każdego kroku. Założenie to Magic Speed realizuje bardzo dobrze. Efekt wybicia jest. Efekt tego, że but „sam chce biec” też jest.

Pomaga temu też łódkowate, sztywne wyprofilowanie zwane Guidesole. Warto podkreślić, że ta sztywność ma tu kluczowe znaczenie, ponieważ sam profil nie miałby większego znaczenia, gdyby nie utrzymywał się pod ciężarem biegacza. Sztywność w Magic Speedach wynika głównie z samej struktury pianki oraz, oczywiście, z obecności pełnowymiarowej płytki z włókna węglowego.

Asics Magic Speed 3 - carbon fiber

To wyprofilowanie jest szczególnie zauważalne, zwłaszcza w przedniej części buta, co sprawia, że bieg w Magic Speedach staje się bardzo komfortowy, naturalny i zachęcający. Osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z takim rozwiązaniem, mogą początkowo poczuć się nieco zdezorientowane, ale to nic strasznego. Guidesole ułatwia bieg i sprawia, że jest on bardziej przyjemny. Po przebiegnięciu kilkuset kilometrów może być trudno wrócić do ,,płaskich”, niewyprofilowanych butów.

Ogólny poziom dynamiki wcale nie jest wiele gorszy niż w Metaspeedach, do których permanentnie je porównuję. W każdym razie jeśli szukasz szybkiej startówki Asicsa, a przeraża Cię chociażby cena Metaspeeda, to jest to niewiele wolniejsza a znacznie tańsza opcja. But ten bardzo przyjemnie pracuje i pomaga na większych prędkościach. Jednocześnie jest na tyle miękko i bezpiecznie, że ci, którzy wybiorą go na starty, nie zawiodą się.

Asics Magic Speed 3 - detal

Płaski i asfaltowy bieżnik

Bieżnik w Magic Speedach jest bardzo płaski, mało agresywny i przede wszystkim przeznaczony do biegania po asfalcie, ulicach i drogach. Jak przystało na buty do szybkiego biegania większość gumy skoncentrowana jest w przedniej części podeszwy. W miarę zwiększania tempa biegu, ta część buta jest intensywniej wykorzystywana i wymaga większej ochrony. W części tylnej bieżnika znajduje się stosunkowo mniej gumy.

Asics Magic Speed 3 - bieżnik

Czy jest przyczepny? Praktyka z poprzednich edycji, która miała w zasadzie bardzo podobny bieżnik mówi, że nie jest najgorzej.

Bardzo niska waga

Według danych producenta, wersja męska waży jedynie 218 gramów, a damski model 184 gramów. To naprawdę niewiele i o kilkanaście gramów mniej niż ważył poprzedni model tych butów.

W moim przypadku, wybierając rozmiar 12 US, Asics Magic Speed waży 253 gramy. To nadal niska wartość i w porównaniu z poprzednią edycją o 27 gramów niższa. Dzięki temu wśród wszystkich butów biegowych na twarde nawierzchnie Magic Speed 3 plasuje się w pierwszych 11% najlżejszych butów na rynku. Jeśli spojrzymy tylko na buty ,,szybkie”, czyli te przeznaczone do startów i szybkich treningów, Magic Speed 3 znajduje się w 29% najlżejszych butów. Pod jakim kątem nie patrzeć – jest lekko.

Przewiewna cholewka

Cholewka została wykonana z technicznej i bardzo cienkiej siatki. W porównaniu z poprzednikiem wydaje się, że siatka jest jeszcze cieńsza i oferuje jeszcze większą przewiewność. Tradycyjnie brak tu też szwów i usztywnień, co przekłada się zarówno na niską wagę, bardziej atrakcyjny design oraz… jeszcze więcej przewiewności. Wentylacja w poprzedniku była znakomita. Tutaj jest jeszcze lepiej. To but na nawet najgorętsze dni.

Asics Magic Speed 3 - toebox

Kolejnym atutem jest zaskakująco dużo przestrzeni wewnętrzna buta. Magic Speedy 3, na papierze są bardzo wąskim butem. Osoby o szerokich stopach raczej nie mają tu czego szukać. Jednocześnie cholewka, choć jest wąska to nie jest ciasną, a miejsca wewnątrz jest całkiem dużo. Jest to istotne zwłaszcza w szybkich butach, które niekoniecznie tego miejsca zapewniają dużo. Magic Speed 3 nie będzie rozwiązaniem dla wszystkich, ale miejsca i swobody dla osób o standardowych i wąskich stopach zapewni całkiem sporo.

Zapiętek jest wykończony klasycznie, ale też i nieco minimalistycznie. Klasycznie, bo mamy wokół kostki klasyczny otok z pianki. Minimalistycznie, bo choć wygląda na bardzo sztywny i kontrolujący stopę, to pozbawiony jest mocnego usztywnienia. Można je łatwo zgiąć w dłoni. Nie będzie pięty trzymał jak w imadle, ale w przypadku szybkich butów nie o to chodzi. Zapiętek ma zapewniać trzymanie się buta w tej części i nie przeszkadzać nadmiernie. Obydwie te rzeczy zapiętek zastosowany w Magic Speed 3 wykonuje. Choć jak to zwykle z dopasowaniem bywa – jest to sprawa mocno indywidualna.

Asics Magic Speed 3 - zapiętek

Podsumowanie

Asics Magic Speed 3 to przyjemna aktualizacja buta z ubiegłego roku. Nieco lżejszy, podobnie szybki i responsywny. Dosyć obszerny wewnątrz jak na szybki but z karbonem. Wielokrotnie odnosiłem się do niego jako do wolniejszej odmiany Metaspeeda. Jednakże to sam w sobie bardzo szybki i lekki but i z powodzeniem odnajdzie się na startach w ulicznych zawodach. Wcale nie jest też powiedziane, że okaże się wolniejszy od Metaspeedów. W końcu buty same nie biegają.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Panie Pawle ale tak szczerze 🙂 co by Pan tak z własnego doświadczenia jaki buty do codziennych szybszych treningów polecał: Brooks Hyperion Max, Adidas Boston 12 czy Asics Magic Speed 3?

Mark
Mark
8 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Do treningu Brooks, ale do startu to magic speed 3 jest szybszy od Metaspeed, myślę że przewagę robi ze jest lżejszy, ale tak Jak Paweł pisał to but najlepszy na 5-10km, maksymalnie do 21 km, maratonu nie pobiegłbym bo tutaj potrzebna jest większa amortyzacja, na maraton wybrałbym to co ma nasz mistrzyni rekordzistami Polski w Maratonie czyli Puma Deviate nitro2