Asics Noosa Tri 15 – kolorowo i lekko „jak zawsze”

1 sierpnia 2023 6 min czytania
Asics Noosa Tri 15

Jak zawsze kolorowo. Jak zawsze przyjemnie szybko. Dodatkowo także lekko. Noosa od ubiegłego roku niewiele się zmieniła. To but z kategorii lekkich, a jednocześnie treningowo-startowych. Przykuwa oko swoim designem, a na stopie okazuje się bardzo przyjemną opcją przeznaczoną zarówno do startów w zawodach jak i na co dzień. Choć ma w nazwie tri(athlon) to jest pełnoprawny but biegowy.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Asics
  • rok premiery: 2023
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowo-startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: tempo/interwały
  • cena regularna: 699 zł

Dane techniczne

amortyzacja: duża
4/6
wysokość podeszwy: wysoka
35/30 mm
drop: obniżony
5 mm
waga: lekka
249 g

Przeznaczenie

Asics Noosa Tri 15 to but treningowo-startowy stworzony z myślą o bieganiu po twardych nawierzchniach. Dla biegaczy o niższej wadze ciała (do 80 kilogramów) może stanowić niezwykle przyjemną, lekką i dynamiczną opcję na codzienne treningi. Natomiast dla biegaczy o wyższej wadze ciała może być idealnym butem startowym. Będzie zapewniał dynamikę, wsparcie, a jednocześnie bezpieczeństwo podczas zawodów. Ten model buta jest odpowiedni dla stopy o neutralnym typie pronacji.

Asics Noosa Tri 15

Plusy

  • dobra amortyzacja,
  • delikatne wyprofilowanie i płynne przetoczenie,
  • dobre trzymanie stopy,
  • bardzo niska waga (w 8% najlżejszych butów na blogu),
  • niebanalny design.

Minusy

  • brak dodatkowych sznurówek w zestawie,
  • triathlonowy tylko z nazwy.

Asics – co i dla kogo?

W ofercie butów Asics, Noosa Tri znajduje się w segmencie butów szybkich. W ramach tego segmentu, Asics oferuje buty przeznaczone do szybkich startów. Takimi są Metaspeed Sky, Metaspeed Edge i Magic Speed. W tym samym segmencie marka oferuje też buty łączące zastosowania startowe z treningowymi. W tej grupie jest Superblast, Novablast oraz właśnie Noosa Tri.

Jeśli chodzi o porównanie tych modeli, Noosa Tri jest trzecim najbardziej amortyzowanym z butów treningowo-startowych marki Asics. W porównaniu do Superblasta i Novablasta, Noosa Tri jest nieco mniej amortyzowana. A jednak cały czas jest to miękki i komfortowy but. Jednocześnie Noosa Tri w tym gronie wyróżnia się nieco większą stabilnością oraz płynniejszym przetoczeniem z pięty na palce.

 TRENINGOWO-STARTOWESTARTOWE
maksymalna amortyzacjaSuperblast
bardzo duża amortyzacjaNovablastMetaspeed Sky
Metaspeed Edge
duża amortyzacjaNoosa TriMagic Speed
mała amortyzacjaMetaracer

Alternatywy

Buty, które starają się łączyć funkcje treningowe ze startowymi, określane są jako treningowo-startowe. Obecnie wiele z tych butów korzysta z zaawansowanych technologii, wykorzystujących syntetyczne elementy (węglowe, szklane, nylonowe), znane z najszybszych butów dostępnych na rynku. Jednak nie wszystkie z nich podążają tą drogą. Część modeli, tak jak Noosa Tri, opiera się wyłącznie na zastosowaniu różnych pianek, bez użycia zaawansowanych materiałów syntetycznych. Zazwyczaj modele bez elementów m. im. z włókna węglowego są bardziej uniwersalne.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Adizero Boston 1137/30,56,5267227749
Asics Noosa Tri 1535,5/30,55230200699
Hoka Rincon 329/245210176609
New Balance FuelCell Rebel v3b.d.6209164649
Nike Zoom Fly 5b.d.8286242799
Saucony Endorphin Speed 336/288229204799
REKLAMA

Amortyzacja dobra i sprężysta

W porównaniu do poprzednika Noosa urosła o jeden milimetr. Tak informuje nas producent. Wysokość podeszwy liczona razem z wkładką w Noosach 15 wynosi 35,5 milimetra pod pietą i 30,5 milimetra pod częścią przednią. To wartości wysokie, ale na tle obecnie produkowanych butów do biegania, nie robiące wrażenia.

Asics Noosa Tri 15 - Flytefoam

Podeszwa wykonana jest z pianki FlyteFoam – modyfikacji pianki EVA z dodatkiem włókien celulozowych. Jest to pianka nieco sztywniejsza i Noosy jako cały but też pewną sztywność posiadają. Jest w nich optymalnie miękko, a jednocześnie nie za miękko. Jednocześnie wyczuwalny jest lekki profil Guidesole pomagający w przetoczeniu z pięty na place. Pomoc ta jest przyjemnie wyczuwalna, ale nienarzucająca się. Dzięki połączeniu sztywniejszej pianki z wyprofilowaną sztywniejszą podeszwą osiągnięto także przyjemną dynamikę. Taki sposób wyprofilowania sprawdzi się zarówno podczas szybszych biegów jak i wolniejszego truchtania. Pod tym kątem to but dosyć wszechstronny.

Asics Noosa Tri 15 - Guidesole

Drop obniżony do 5 mm

Drop, czyli różnica między wysokością pięty a palców, pozostał na obniżonym poziomie. Zarówno w poprzedniej wersji, jak i w aktualnym modelu, wynosi on 5 milimetrów. Jest to znacznie mniej niż standardowy drop, który wynosi od 8 do 12 milimetrów. Jednocześnie to znacznie więcej niż zero.

Dlatego Noosa może być doskonałą propozycją dla osób poszukujących buta, w którym mogą adaptować się do niższego dropu niż ten klasycznie stosowany. Pomimo obniżenia dropu, but zapewnia wystarczająco dużo amortyzacji, co sprawia, że różnica między piętą a palcami jest praktycznie niewyczuwalna. Jednocześnie cały czas but będzie ułatwiał nam bieg z mocniejszym zaangażowaniem przedniej części stopy i śródstopia. Znów wracamy do dynamiki modelu Noosa Tri…

Asics Noosa Tri 15 - podeszwa tył

Waga, obniżona do 230 gramów

Według materiałów producenta but męski waży 230 gramów, a but damski 200 gramów. To wartości odpowiednie dla butów treningowo-startowych, których jedną z cech ma być lekkość. Nie odbiega pod tym względem od konkurencji.

W moim rozmiarze, który wynosi 12 US, Asics Noosa Tri 15 waży 249 gramów. To o sześć gramów mniej niż poprzednik w tym samym rozmiarze. Jest to też masa, która odpowiada oczekiwaniom. W porównaniu z innymi butami biegowymi jest to but bardzo lekki. Plasuje się w 8% najlżejszych butów na blogu. Wśród ,,szybkich” butów, do których zaliczamy startówki i buty treningowo-startowe, także wypada dobrze. Znajduje się w 26% najlżejszych butów.

Bieżnik gładki i szybki

Bieżnik w Noosa Tri jest mało agresywny, płaski co jest bardziej charakterystyczne dla butów wyścigowych niż treningowych. . Wykonany jest z gumy AHAR+, której jest bardzo dużo pod przednią częścią stopy i umiarkowanie dużo pod tylną. Pomimo braku głębokiej faktury, przyczepność jest bardzo dobra, co potwierdzają doświadczenia z poprzednich wersji.

Brak większych nacięć i żłobień raczej dyskwalifikuje zabieranie go poza miasto. Niemniej jednak na asfaltowe drogi, miejskie chodniki i ubite parkowe ścieżki w zupełności wystarczy. Zarówno kiedy będziesz truchtał wolno na treningu jak i szybko biegł na zawodach.

Asics Noosa Tri 15 - bieżnik

Niebanalna cholewka

Wreszcie cholewka. Przykuwająca oko, co jest standardem w tym modelu buta. Można lubić lub nie takie pstrokate zestawienia kolorystyczne, ale Noosa od dawien dawna tym właśnie się wyróżnia. Tu nigdy nie jest nudno. Jeśli szukacie ciemnych i stonowanych butów to nie tutaj.

Cholewka wykonana z cienkiej technicznej siatki co już jest standardem. Wykończona jest bezszwowo co też jest standardem. Zapewnia dobre trzymanie stopy, gdyż nie jest to but przesadnie szeroki. Powiedziałbym że jest ,,średnio wąsko”. Zarówno w palcach, w śródstopiu jak i w pięcie. Czy jest to but dla osób o szerokich stopach? Nie powiedziałbym!

Asics Noosa Tri 15 - toebox

Język cienki, bardzo przewiewny i wykonany z mało elastycznego materiału. Dla lepszego ułożenia go na stopie i tego, aby nie przesuwał się na boki jest zintegrowany z wewnętrzną cholewką. Leży przyjemnie i otula stopę raczej lepiej niż gorzej.

Sznurówki zwykłe, płaskie co jest bezpiecznym, ale niewyróżniającym się rozwiązaniem. W ubiegłych latach było inaczej. Do pudełka z butami dołączane były także sznurówki elastyczne albo zaciskowe. Osoby, którym zależało na szybkim zakładaniu buta mogły je zmienić na bardziej ,,pro” rozwiązanie. Idea sznurówek sięga triatlonowych korzeni serii Noosa. Elastyczne albo zaciskowe sznurowania ułatwiają zakładanie buta. A w czasie zmian, każda sekunda jest na wagę złota. A raczej była, bo w piętnastej edycji modelu Noosa dodatkowych, elastycznych sznurówek brak.

Asics Noosa Tri 15 - sznurówki

Zapiętek dosyć wąski, dobrze trzymajacy. Zapewniający też pewną elastyczność bo wewnętrzne usztywnienie nie jest aż tak sztywne i twarde jak w butach treningowych (np. Gel-Pulse czy Gel-Cumulus). Dobrze współgra z lekką konstrukcją jaką jest Noosa Tri 15 i zapewnia pewne trzymanie nawet podczas dosyć intensywnego ruchu. Podczas szybkiego biegania także będzie dobrze. Z zewnątrz jest podniesiony i zakończony charakterystycznym ,,ogonkiem”, co ma zapewnić nieco większy komfort na ścięgnie Achillesa.

Asics Noosa Tri 15 - zapiętek

Podsumowanie

Asics Noosa Tri 15 to niewielka zmiana w stosunku do poprzedniego modelu. Minimalnie wyższa podeszwa nie zmienia w zasadzie zupełnie jego charakterystyki. Jest bardzo lekko: zarówno na nodze jak i na wadze. Jest bardzo przyjemnie dynamicznie, ale nie jest to cały czas but, który wręcz wymusza na Tobie szybki biega. Noosa pomaga, zachęca, ale niczego nie narzuca. No i ten wygląd…

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mila
Mila
1 rok temu

’Czternastka’ oferowała dużo miejsca na palce – rozumiem, że pod tym względem jest to zmiana w stosunku do poprzedniej iteracji?

Mila
Mila
1 rok temu

Zapytałam, bo mam 14 i uważam, że w przedniej częściej buta jest dużo miejsca na palce, co jest dla mnie istotną kwestią. Chciałam mieć odniesienie, gdybym w przyszłości zdecydowała się na zakup nowszego modelu. Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź!

PS Biegałam też w 13, które są troszkę węższe w porównaniu z następcą, co nie umniejsza jednak komfortu, jaki pod tym kątem odczuwałam. Podejrzewam, że 15 może być zatem zbliżona w tym aspekcie właśnie do tego straszego modelu (kto wie, może kiedyś sama pokuszę się o sprawdzenie ).

Marek
Marek
10 miesięcy temu

Taki dziwny może wybór do kwietniowego pierwszego w życiu maratonu po 5/km: Noosa 14/15 , czy Novablast 3 ?? Zakładając, że half pobiegłem niedawno po 4.30 w treningowych novablast 2

Maciek
Maciek
5 miesięcy temu

Ile cm masz stopę?